Konzervy pre psov – ako vybrať tie najlepšie? Čítajte zloženie, iba tak nájdete kvalitné krmivo pre vášho miláčika

4017

Milujeme našich chlpatých maznáčikov. Chceme pre nich len to najlepšie. A aj preto by sme mali klásť dôraz na to čím ich kŕmime. Už dávno pominula doma „ zbytky zo stola “, aspoň dúfam. Ale na trhu existuje obrovské množstvo značiek a prevedení konzerv pre psov. Preto si napíšeme na čo je potrebné klásť dôraz pri výbere a ako vybrať tú najlepšiu konzervu pre vášho psa.

V skratke: Najlepšia konzerva pre psa obsahuje kvalitné mäso, žiadne umelé prísady. Proste nekompromisná kvalita, ktorú doprajete človeku si zaslúži aj pes. U nás je to na základe skúsenosti aj recenzií značka Panakei.

Zloženie Zverina
Hmotnosť  400g
Hodnotenie 100%
Cena Zobraziť
najlepšie psie konzervy
Ako vybrať kvalitnú konzerva pre vášho psíka? Foto: ZaujimavySvet

Aké zloženie má najlepšia psia konzerva?

A sme zasa pri tom. Zloženie psieho jedla, akéhokoľvek, je alfou a omegou pri voľbe. Samozrejme aj cena je dôležitá. Preto vyberáme vždy to, čo je najlepšie a najkvalitnejšie v rámci našich finančných možností.

Kvalitná konzerva by na prvom mieste mala obsahovať mäso. Pes je mäsožravac – preto mäso. Logické, že? Vždy študujte zloženie. Vždy. Pokiaľ je na prvom mieste v ingrediencií nejaká obilnina, hocijaká, hoďte nohy na plecia a nič také nekupujte. V podstate si kúpite drahý šrot.

Dávať si pozor je nutné aj na zložky živočíšneho pôvodu – to mäso nie je. A pokiaľ je na etikete napísane – hovädzia konzerva a v popise zloženia – mäso a produkty živočíšneho pôvodu (z toho 4 % hovädzie) vezmite znovu nohy na ramená. Tento produkt možno videl kravu – z okna idúceho vlaku.

Nezľaknite sa ak konzerva obsahuje rôzne druhy vnútorností. Aj keď sa to možno nezdá niektorým ľuďom, ale pes potrebuje minerálne látky a vitamíny, ktoré tieto zložky obsahujú.

Náš tip: kvalitná psia konzerva

Nie je mnoho kvalitných slovenských výrobcov psieho jedla. Za nás môžeme odporučiť značku Panakei, ktorá vyrába vlastné produkty na ktorých si dáva naozaj záležať. Stačí si prečítať zloženie, ktoré je oveľa lepšie ako pri mnohých komerčných značkách. Nielenže podporíte slovenskú firmu ale zároveň máte istotu, že vás pes je iba to najlepšie.

Recenzie  psích konzerv

Ako sme spomínali u nás je najlepšia konzerva jasná. Ale, čo hovoria recenzie a skúsenosti ľudí na internete na nami odporúčaný produkt? Zhodujú sa s naším názorom alebo sme ako recenzenti zlyhali?

Obchod Panakei získal vysoké hodnotenie od zákazníkov, ktorí oceňujú rýchlosť doručenia, kvalitu tovaru, ako aj komunikáciu. Recenzie spomenú konzervy a granule pre psov, pričom zákazníci vyzdvihujú ich kvalitu, prírodné zloženie a pozitívny vplyv na zdravie a trávenie psov. Časté sú tiež pozitívne ohlasy na rýchle dodanie a dobrú komunikáciu obchodu. Niektoré recenzie tiež spomínajú vernostný program a darčeky pre zvieratá pri objednávkach nad určitú sumu.

Ktoré psie konzervy sú najlepšie?

Konzervy rovnako ako granule môžeme rozdeliť do troch pomyselných kategórií, čo sa kvality týka.

 • Prémiové konzervy– úplný štandard, ktorý síce nie je čo sa týka obsahu mäsa na špičke. Ale pokiaľ chcete aspoň určitú kvalitu – nižšie už nesiahnete.
 • Superprémiové konzervy – ide o krmivá s vysokým obsahom mäsa, obsahujú samozrejme obilninu, ale spravidla nie také množstvo ako prémiový typ a dá sa vždy nájsť aj glutenfree verzia.
 • Holistické konzervy  – ide o čisto mäsové konzervy, ktoré neobsahujú obilniny (náhradou sú často zemiaky) a snažia sa prispôsobiť čo najprirodzenejšej strave psov. Obsahujú bylinky a rôzne častí rastlín vhodných pre psie žalúdky.

Sú lacné konzervy pre psov nekvalitné ?

A cena nie vždy zodpovedá kvalite. Avšak vo väčšine prípadov si za tú kvalitu priplatíte. Až na pár výnimiek, kde za veľa peňazí dostanete zmes niečoho čo rozhodne nie je dobré zloženie. Výrobný  proces je drahý a náročný.

Najmä v dnešnej dobe, keď je všade málo materiálov a surovín. Všetci musia zdražovať. Malých lokálnych firiem sa to týka ešte viac. Ich marže nie sú také ako pri veľkoobchodníkoch. Preto sa nečudujte sa ak za jednu 100 % mäsovú konzervu s hmotnosťou 800 g zaplatíte 4€. Nie naozaj nedostanete nič dobré ak má produkt kilo a vy dáte euro a pol.

Nenechajte sa oklamať cenou. Je to drahé = musí to byť kvalitné. Bohužiaľ u niektorých značiek s dlhodobou tradíciou výroby, marketingu a pobytu na československom trhu docielili to, že sú predražené ale vôbec kvalitné. Dajte si na to pozor. Aj keď ním váš chovateľ kŕmi celú svorku, nebojte sa zmeny. Čítajte si a zisťujte si viac.

konzerva pre šteňatá
Šteniatka majú iné potreby ako staršie psy. Foto: ZaujimavySvet

Rozdelenie psích konzerv

Sto ľudí sto chutí. Často sa to týka aj našich chlpáčov. Preto trh so psím jedlom vymyslel niekoľko prevedení psích konzerv. Aby pokryl všetky potreby našich „gaučákov“ a „atlétov“.

Podľa veku psa

Klasicky ako pri psích granuliach je možné deliť podľa veku aj konzervy. Kvôli rozličným energetickým potrebám daného veku.

 • Konzervy pre šteňatá – vyššie energetické hodnoty aby pokryli náročnosť vývoja šteniatka.
 • Dospelý pes – bežná aktivita jedinca.
 • Senior – znížený energetický obsah, dôchodca nemá takú energetickú spotrebu a zabráni sa tak priberaniu.
 • Zmiešané – Tieto konzervy sú vhodné pre všetky vekové kategórie.
krmivo
Foto: ZaujimavySvet

Podľa počtu použitých typov bielkoviny

Nie každý pes znáša dobre rôzne druhy mäsa. Často sú alergické alebo im nesedí z ohľadom na trávenie. Výrobcovia sa zamerali aj na to.

Monoproteínové – s obsahom len jedného druhu bielkoviny, aby sa to mohli konzumovať alergické psy.

A následne existujú aj s dvoma druhmi bielkoviny a s viacerými typmi. Niekedy sa stáva, že vyzdvihujú iba jeden typ mäsa, avšak ten je podľa obsahu v minime. Aj na to si treba dať pozor.

Špecifické typy

Rôzne psy rôzne potreby. Preto sa pokryl aj tento problém. Ak má váš pes určité požiadavky na život alebo energiu aj tu je z čoho vyberať.

 • Sensible – zloženie prispôsobené pre psy s citlivým trávením, spravidla obsahujú jahňacinu a ryžu, či morčacinu.
 • Energy – postavené na vyššom energetickom základe. Aktívne psy v tréningu alebo službe.
 • Veterinárne diéty – občas sa stane, že pes trpí nejakou chorobou a nemôže konzumovať bežne všetko ako iné psy. Preto existujú veterinárne diéty, ktoré sú postavené tak, aby pokrývali nároky ich výživy.
 • Vegetariánske konzervy pre psa – nie, že chcem urobiť zo psa vegetariána, ale už existujú aj konzervy so zeleninou. Používajú sa ako ozvláštnenie stravy alebo ako príloha pri BARF strave.
 • Bezobilné – ak je váš pes alergik, určite sa chcete vyhnúť týmto zložkám – sója, pšenica, jačmeň a podobne. Sú to alergény, a u psa náchylného na alergické dermatitídy nie sú vhodnou zložkou krmiva. Pri voľbe siahnite skôr po čisto mäsovej konzerve.
kŕmenie psa
Foto: ZaujimavySvet

Tip: nezabudnite psa kŕmiť nielen dobrou konzervou ale aj do kvalitnej misky.

 

Ako najlepšie kŕmiť psa ?

Psa kŕmte podľa jeho veku, zdravotného stavu, hmotnosti a jeho potrieb. Najjednoduchšie je dávkovať krmivo podľa tabuľky na danej konzerve. Je to najjednoduchšie na začiatok. Potom môžete dávku upravovať tak, ako je vhodné.

Nekŕmte nikdy psa celý jeho život iba jedným typom. Každá značka a druh má určité množstvo stopových prvkov, preto je nutné ich striedať aby sa pokryli všetky potreby. Taktiež iba pri podávaní mokrého krmiva by nedošlo k čisteniu zubov a došlo by k ich zaneseniu.

Konzervy (vlhké krmivo) je skvelou možnosťou ako ozvláštniť granule. Ak ich pes nechce suché –  zvoľte túto možnosť. Ochutíte ich tak a ozvláštnite.

 

Čas kŕmenia si stanovte podľa vášho chlpáča. Prispôsobte to veku, potrebám ale aj venčeniu. To je podstatné tiež. Nepreháňajte to s množstvom krmiva a zároveň nezabúdajte zvyšky konzervy zobrať pokiaľ ich pes nedoje v priebehu hodiny. Nielen aby nemal prístup k jedlu počas celého dňa ale aj aby sa zvyšky neskazili počas teplých dní.

Na cestovanie prípadne výlety sa vám môžu hodiť kapsičky pre psov. Tento druh stravy patrí tiež medzi vlhké a uplatnite pri ňom rovnaké zásady ako pri konzervách.

šteňa
Foto: ZaujimavySvet

Slovo na záver

Je z čoho vyberať. Trh je neskutočne široký. Preto buďte obozretný na to čo kupujete. Starostlivo vyberajte a čítajte zloženia, iba tak vyberiete najlepšiu konzervu pre vášho psa. Cena konzervy vám často napovie. Skúste podporiť lokálneho predajcu alebo dokonca aj výrobcu. Už aj na Slovensku sa nájdu odvážlivci, ktorí podnikajú v psom krmive a robia to naozaj dobre. Takých ľudí si treba hýčkať.

Nie každému psovi chutí všetko. Preto hľadajte a skúšajte. Veľa vám napovie aj psie hovienko. S dobrým tvarom a množstvom sa dozviete naozaj veľa o jeho trávení.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Katarina
14. februára 2024 20:56

Len tolko chcem poznamenat ze Sensible znamena rozumny.
Ak chcete povedat ze je to pre psa s citlivym travenim tak spravny vyraz je: Sensitive
Bolo by vhodne to opravit v clanku.

Inac, celkom dobry clanok.