Najpodivnejšie úmrtia kráľov a vodcov naprieč históriou! Toto by ste nečakali.

1153

Keď sa pozrieme na rôznych kráľov a vládcov kritickým okom, zistíme, že ich smrť si prialo veľa ľudí a vždy to bola extrémne veľká udalosť. Mnohí by povedali, že ani odchod zo sveta nemali pokojní. A skutočne to tak častokrát aj bolo. Úplne škandalóznym sa však javilo, keď nejaký vládca zomrel absolútne atypickou smrťou, čo sa nie zriedka kedy stávalo. Takže, aj keď mohli disponovať postavením, mocou či bohatstvom, ani oni nestáli nad samotnou smrťou.

Prečítajte si o netradičných úmrtiach, ktoré znejú akoby ani neboli reálne. 

Kráľa Alexandra I. zabila opica

Zdroj: wikimedia common

Grécky kráľ Alexander I. žil a zomrel pomerne nedávno (v porovnaní s ostatnými na našom zozname) pred približne sto rokmi. Smutné ale je, že zomrel pomerne mladý. Mal len 27 rokov.

Alexander zasadol na trón ako 24 ročný, čo znamená, že príliš dlho svojej krajine nevládol. Kráľovské povinnosti si ale plnil a okrem toho veľmi rád chodil na prechádzky so svojím psom do súkromného parku mimo Atén. To však netušil, že sa po tomto parku potulujú aj opice, konkrétne makaky. Jedna z nich zaútočila na Alexandrovho nemeckého ovčiaka a druhá na samotného kráľa. V dôsledku uhryznutí utrpel dosť vážne zranenia. Na prechádzke s ním boli aj sluhovia, ktorí mu pomohli a rany vyčistili. Všetko vyzeralo byť v poriadku.

Bohužiaľ sa mu do rán dostala infekcia, pričom lekári zo strachu nepreviedli amputáciu, takže kráľ zomrel tak či tak – 23 dní po útoku. 

Herodes Veľký zomrel na gangrénu pohlavného orgánu

Zdroj: wikimedia common

Dlho sa špekulovalo o tom, že príčinou smrti Herodesa Veľkého mohli byť aj nejaké ochorenia obličiek, súčasní vedci dali dokopy všetky nájdené spisy a na základe popísaných symptómov sa zhodli, že trpel gangrénou pohlavného údu, ktorý mu pomaly odumieral.

Ako k tomuto stavu mohlo prísť? Spôsobov je hneď viacero – rozšírením brušnej infekcie alebo infekcia kvapkou. Každopádne mu to spôsobilo veľmi bolestivú smrť.

Cisár Valerián bol nútený vypiť roztavené zlato

Zdroj Peter Olexa

Ak ste si mysleli na základe pozerania seriálu Game of Thrones, že ide čisto o fiktívny spôsob smrti, ste na omyle. V histórii sa nájde minimálne jeden príklad tejto formy smrti (môže ich byť aj viac). 

Príkladom je Valerián, rímsky cisár, ktorý v rokoch 253 až 260 nášho letopočtu, vládol väčšine západnej Európyl. Ale namiesto toho, aby si Valerian nechal vyliať horúce zlato na hlavu, bol nútený ho prehltnúť, pričom teplota tejto tekutinu mu ublížila viac a skôr ako stihol samotný kov. 

Iné zdroje ale tvrdia, že Valeriana mali jeho nepriatelia stiahnuť zaživa z kože a jeho telo vypchať slamou. 

Hrôzostrašný Attila, kráľ Hunov, zomrel na krvácanie z nosa

Zdroj Pawel Czerwinski

Krvácanie z nosa vie byť pekne nepríjemné, ale aby v jeho dôsledku niekto zomrel? O to otravnejšie dokáže byť, keď k nemu dôjde počas svadobnej noci, no zomrieť počas nej je ešte horšie. 

Attila sa v roku 453 oženil, pričom na svadbe oslavoval pitím veľkého množstva alkoholu. Nasledujúce ráno ho vojaci našli mŕtveho. Nevesta plakala už len nad jeho nevládnym telom. Predpokladá sa, že krv sa mu spustila počas spánku a on sa ňou zadusil.  

Povrávalo sa ale aj, že jeho smrť mohla byť spojená s atentátom, no možno to bola len hlúpa náhoda.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre