Najznámejší kati naprieč históriou – koľko obetí majú na svedomí a akým spôsobom popravovali?

494

Nebolo to tak dávno, kedy bol trest smrti ešte bežnou súčasťou súdnictva. Zároveň však bol pomerne veľkým “biznisom” – len si predstavte, že platili niekomu, aby ukončoval život iných – katovi. Nám sa zdá táto práca ohavná a krutá a veľa z nás si nevie ani len predstaviť, že by ju vykonával, no v minulosti boli kati niečo ako celebrity. 

Či už boli metódy využívané v minulosti nadmieru kruté alebo sa v nich objavila aj snaha o milosrdnosť, kati boli vo všeobecnosti viac uctievaní ako obávaní. Niektorí dokonca dostali ocenenie od politických alebo aj náboženských predstaviteľov! 

Prečítajte si o najslávnejších katoch v histórii. 

John Ketch, ktorý pokazil popravy predstaviteľov vyššieho anglického rodu

Zdroj: ranker.com

John Ketch, kat pôsobiaci v Anglicku, známy aj ako Jack, nemá vo svojom životopise najvyšší počet obetí zo všetkých katov, no slávny sa stal pre svoj barbarský spôsob popravy. Možno to nebol ani jeho zámer, no obsluhovať vražedné zariadenie nie je také jednoduché ako sa možno zdá. V roku 1683 pokazil popravu lorda Williama Russella, keď sa mu nepodarilo na prvýkrát zasadiť smrteľný úder. V roku 1685 mal za úlohu popraviť vojvodu z Monmouthu Jamesa Scotta, toho sa mu podarilo usmrtiť až na ôsmy úder. 

O tom, či bol Ketch naozaj tak neschopný alebo bolesť a utrpenie spôsoboval zámerne, sa vedú rozsiahle diskusie. 

William Marwood, ktorý vymyslel humánnejšiu metódu popravy

Zdroj: wikimedia common

Britský korunný kat William Marwood namiesto odťatia hlavy svoje obete popravoval obesením. Nie však spôsobom, kedy by sa obeť udusila. Zdokonalil tento spôsob, aby minimalizoval utrpenie – takže obeť si pri páde zlomila väz. Išlo o humánnu a rýchlu smrť. 

Anatole Deibler si viedol podrobné záznamy o svojich 395-tich obetiach

Išlo o známeho francúzskeho kata, ktorý počas svojej najväčšej slávy usmrtil rýchlym rezom gilotíny, predpokladá sa, viac ako 395 mužov. Počas svojho aktívneho pôsobenia v rokoch 1885 – 1939 bol teda naozaj slávny. V roku 1899 mu bol dokonca udelený titul – „hlavný kat“. 

Po jeho smrti boli nájdené podrobné správy o jeho popravách, ktoré poskytli významný pohľad na francúzsku kultúru a spoločnosť 19. a 20. storočia. Dokopy mal zapísaných 14 denníkov, ktoré sa v roku 2003 predali ako historické dokumenty za cenu 85 tisíc eur.

Albert Pierrepoint, anglický kat, ktorý neskôr bojoval proti trestu smrti

Zdroj: ranker.com

Albert Pierrepoint bol prvým v línii katov, ktorý bojoval proti trestu smrti. A to aj napriek tomu, že v čase svojho pôsobenia bol považovaný za najlepšieho kata v Anglicku. Celkovo ukončil život 400 až 600 väzňov. V roku 1956 ale od svojej funkcie odstúpil (ako kat pracoval viac ako dve desaťročia). 

Antonina Makarovova počas druhej svetovej vojny zabila 1500 ľudí

Zdroj: shutterstock

Antonina Makarova bola zdravotná sestra v čase existencie sovietskeho zväzu. Počas druhej svetovej vojny sa však z nej stala popravkyňa. Avšak až po tom, čo bola zajatá jednotkami SS, ktorí ju k tomu prinútili. Denne popravila guľometom asi 27 ľudí. Dokopy pripravila o život približne 1500 ľudí, pričom si niekedy nechávala oblečenie svojich obetí ako suveníry. 

Po vojne sa vydala a prijala nové priezvisko, čo však agentom KGB v roku 1976 nebránilo v tom, aby ju vystopovali. A hoci sa vie, že počet jej obetí sa pohyboval okolo čísla 1500, formálne bola obvinená len zo zabitia 200 ľudí. Na začiatku všetko poprela, no neskôr (s nádejou, že dostane nižší trest) sa priznala. Za svoje zločiny bola odsúdená na trest smrti. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre