Predstavujeme vám najslnečnejšie miesto na Zemi. Vedci ho prirovnávajú k Venuši

1654

Chcete sa aspoň nachvíľu cítiť ako na inej planéte? V našom článku vás zoberieme na jedno zaujímavé miesto.

Náhorná plošina Altiplano zasahujúca do štátov Peru, Bolívia a Čile je najslnečnejším miestom na Zemi. Intenzita slnečného žiarenia je tu podobná ako na planéte Venuša, ktorá je najhorúcejšou planétou Slnečnej sústavy.

Zdroj: wallpaperflare

Altiplano sa nachádza vo veľkých nadmorských výškach, čo z neho robí jedno z najvyššie položených území sveta. Priemerná nadmorská výška sa pohybuje okolo 3 500 až 4 000 metrov nad morom, no niektoré časti môžu dosahovať ešte vyššie nadmorské výšky.

Satelitné údaje už dlho naznačovali, že práve Altiplano je najslnečnejším miestom na Zemi. Aby vedci zistili, či sú tieto údaje presné, v roku 2016 postavili v púšti Atacama atmosférické observatórium. Presne ako satelity predpokladali, údaje z observatória namerali svetový rekord v slnečnom žiarení – 2 177 wattov na meter štvorcový.

Zdroj: pixabay

Vedci okrem výsledkov prišli so zaujímavým návrhom. Toto miesto by podľa nich mohlo byť testovacím centrom napríklad pre fotovoltické panely, kde by sa mohla testovať ich odolnosť.

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre