Najstaršia reštaurácia na svete funguje bez prestávky už 300 rokov

2893

Najstaršou nepretržite fungujúcou reštauráciou na svete je Restaurante Botín v Madride v Španielsku. Jedlá starej školy, ako je pečené prasiatko, sú pripravované v peci, ktorá je zapálená rovnakým ohňom už od roku 1725.

zdroj: Tamorlan / Wikimedia Commons

Aby vynikli a udržali sa na dnešnej preplnenej kulinárskej scéne, mnohé reštaurácie cítia tlak prísť stále s niečím novým. To však nie je prípad reštaurácie Botín v Madride. Najstaršia reštaurácia na svete robí veci viac-menej rovnaké po celé generácie, až po prípravu jedla na ohni, ktorý horí už takmer 300 rokov.

Francúzsky šéfkuchár Jean Botín otvoril podnik so svojou manželkou v španielskom hlavnom meste v roku 1725. Podľa Guinessovej knihy rekordov je to najstaršia nepretržite fungujúca reštaurácia na Zemi. Budova, v ktorej sa nachádza, je ešte staršia, pochádza z roku 1590.

zdroj: Max Alexander / Wikimedia Commons

Hoci podnik zostal verný svojim historickým koreňom, v priebehu storočí prešiel niekoľkými zmenami. Jean Botín s manželkou nikdy nemali deti a po ich smrti reštauráciu zdedil ich synovec. Začiatkom 20. storočia zmenil majiteľa na rodinu Gonzalezovcov, kde zostal po generácie. Dnes je reštaurácia známa svojím starým pečeným prasiatkom, ale toto jedlo nebolo vždy na jedálnom lístku. Botín v začiatkoch svojej histórie nepodával mäso ani víno, pretože v hostincoch bolo zvykom, že sa pripravovali len suroviny, ktoré poskytli. sami hostia.

Pec v reštaurácii je takmer taká slávna ako samotné jedlo, ktoré z nej pochádza. Nachádza sa v nej oheň na drevo, ktorý nepretržite horí od jeho zapálenia pred 298 rokmi. Tým, že nikdy nedovolia, aby plamene zhasli, môžu kuchári začať variť hneď, ako každé ráno prídu do práce.

Reštaurácia Botín je v mnohých smeroch relikviou 18. storočia, od jedla až po architektúru. Majitelia však umožnili niekoľko moderných vymožeností. Ak plánujete výlet do Madridu, môžete si rezervovať stôl online.

zdroj: DIMSFIKAS / Wikimedia Commons
zdroj: Esetena / Wikimedia Commons

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre