Najstaršie spoločnosti z celého sveta, ktoré stále fungujú

5991

V súčasnosti sa zdá, že sa podniky otvárajú a zatvárajú mihnutím oka. Stále však existujú také, ktoré sú otvorené niekoľko desaťročí. Obslúžili našich starých aj prastarých rodičov a rovnako dobre fungujú, aj dnes. Stoja na svojich pôvodných miestach všade tam, kde pretrvalo odhodlanie a radosť z dobre vykonanej práce. 

Najstaršie kníhkupectvo v Amerike

Moravian Book Shop v pensylvánskom Betleheme bolo založené v roku 1745 a je najstarším nepretržite fungujúcim kníhkupectvom. Začínalo s tlačou náboženských textov, časom sa však ponuka menila a dnes v ňom nájdete knihy takmer z celého sveta. Zamestnanci kníhkupectva hovoria, že miesto je domovom priateľského ducha, ktorý im občas pripomína, aby vypli spotrebiče, na ktoré zabudli. 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Emily (@emilysreadinglist)

Reštaurácia St. Peter’s Stiftskeller v Rakúsku

St. Peter’s Stiftskeller tvrdí, že bol spomenutý v dokumente z roku 803 n.l. Ak je to pravda, znamenalo by to, že je najstaršou reštauráciou v Rakúsku a dokonca i na svete. Spolu s hostincom sa nachádzajú vo vnútri opátstvo svätého Petra v Salzburgu. Hostili francúzske jednotky počas napoleonských vojen a hovorí sa tiež, že slúžili všetkým od Krištofa Kolumba a Karola Veľkého až po Billa Clintona a Clinta Eastwooda.

Pearso Cycles, najstarší obchod s bicyklami 

Spoločnosť sa nachádza v Suttone v Londýne. Založená bola v roku 1860 Thomasom Pearsom a je v rodine Pearsonovcov už niekoľko generácii. Od pôvodného kováčstva rýchlo prešiel na predaj bicyklov, predajňu, ktorú dnes prevázdkujú jeho pravnuci Will a Guy Pearsonovci. Person Cycles je držiteľom Guinnessovho svetového rekordu za najstarší obchod s bicyklami na svete. 

Japonský hotel Nishiyama Onsen Keiunkan

Nishiyama Onsen Keiunkan v japonskej prefektúre Jamanaši riadi rovnaká rodina už 52 generácii. Hotel bol založený v roku 705 n.l. a slúži každému od starovekých samurajov až po moderných dovolenkárov. Je známy luxusnými izbami, teplými prameňmi a je rovnako zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. 

Pizzeria Antica Pizzeria Port’Alba

Pôvodne založená ako stánok s potravinami v roku 1738, otvorila Antica Pizzeria Port’Alba svoju reštauráciu v roku 1830 v talianskom Neaople. Na lemovanie svojich pecí používa lávové kamene zo sopky Vezuv, aby premenila pouličné jedlo, pizzu, na vynikajúci kulinársky zážitok. 

Lekáreň Santa Maria Novella

Lekáreň Santa Maria Novella bola založená dominikánskymi mníchmi v roku 1221, čo znamená, že poskytuje talianskemu mestu Florencia domáce lieky, mydlá a kolínske vody už viac ako 800 rokov. Lekáreň má obrovské maľované stropy a múzeum. Jedným z najznámejších produktov je vonná soľ s názvom Aceto dei Sette Ladri (Ocot siedmich zlodejov), ktorú podľa legendy používali vykrádači hrobov, aby sa chránili pred infekciou počas moru.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Santa Maria Novella (@santamarianovella1221)

R J Balson & Son, najstaršie mäsiarstvo vo Veľkej Británii

Rodina Balsonovcov z anglického Bridportu podniká s mäsom od roku 1515, keď John Balson začal svoj predaj na miestnom trhu. Od založenia trvalého sídla v roku 1880 predáva mäso a špeciálne klobásy s rodinným vtipom, „nikdy sme ešte nezarobili dosť peňazí na to, aby sme mohli odísť do dôchodku“.

Le Bon Marché, najstarší obchodný dom na svete

Ak ste si niekedy kúpili kus oblečenia alebo prezerali produkty v letáku musíte poďakovať Le Bon Marché. Maloobchodný predajca so sídlom v Paríži si nárokuje na tieto prvenstvá rovnako ako na titul najstaršieho obchodného domu na svete. Majiteľmi obchodu sa v roku 1852 stali Aristide a Marguerite Boucicaut, chceli vytvoriť tzv. „katedrálu moderného obchodu“.

 

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Mária
20. júna 2023 17:31

A čo takto naša mincovňa v Kremnici? Či keď je to na Slovensku, tak to nestojí za reč???