Najväčšia migrácia voľne žijúcich živočíchov na svete odštartovala skôr, čo nie je dobré znamenie

2268

Najväčšia a najveľkolepejšia migrácia voľne žijúcich živočíchov na svete sa tento rok začala o niečo skôr. Táto celosvetovo známa udalosť v podobe obrovského presunu zvierat však z pohľadu klímy neveští nič dobré.

Celé prírodné „predstavenie“ sa každý rok odohráva v Keni, presnejšie v národnej rezervácii Maasai Mara. K tomuto masívnemu presunu zvierat prichádza zväčša v júli a auguste, kedy sa voľne žijúce zvieratá presúvajú cez rieku Mara. Zvláštne je to, že tento rok už boli zvieratá v oblasti spozorované, čiže k migrácii došlo o cca mesiac skôr.

Foto od pixabay

Národná rezervácia je chránená oblasť a považuje sa pre tieto zvery za nevyhnutnú. Pozorovatelia môžu vidieť viac ako 2 milióny zvierat, ktoré prechádzajú z Národného parku Serengeti v Tanzánii do Národnej rezervácie Maasai Mara. Ide o takú veľkú udalosť, že je označovaná za jednu zo siedmich národných divov Afriky. Podľa spoločnosti Africa.com sa vydali na cestu zebry, gazely či pakone. Celá cesta je však pre niektorých jedincov obzvlášť ťažká a každý rok viac ako 250 000 živočíchov do svojho cieľa ani nedôjde.

Táto veľká migrácia sa začína obdobím sucha, ktoré môže prebiehať od júna do októbra. To, že zvieratá boli spozorované tento o niečo skôr znamená, že aj obdobie sucha začalo skôr. Počas tohto obdobia ostatné útvary vody v Serengeti vysychajú, takže jediný zdroj vody pre zvieratá je rieka Mara. Ak však zmena klímy a ľudské správanie bude aj naďalej takéto nekontrolovateľné, tak v budúcnosti sa model migrácie výrazne zmení. Zvieratá budú musieť hľadať stále viac iných zdrojov potravy a vody.

Foto od pixabay

Do konca leta, zvyčajne v septembri, sa opäť začne obdobie dažďov a zvieratá sa vrátia späť do Serengeti. Najlepší spôsob, ako vidieť podujatie je poznať cestu migrácie a pokúsiť sa naplánovať výlet tak, aby ste zvieratá stihli v tej destinácii, do ktorej sa vydáte. Ak však vyrazíte do Mary tento rok, tak celé stáda tam uvidíte koncom júla a možno aj v auguste. Existuje množstvo spoločnosti, ktoré organizujú výlety v tejto oblasti, vrátane zaujímavých safari zážitkov. Vyskúšať si môžete safari tábora Richarda Bransona, ktoré sa nachádza v Olare Motorogi Conservancy. Mahali Mzuri je navyše tábor, ktorý ponúka návštevníkom na počesť skorej migrácie bezplatnú noc, ak tam strávite 4 a viac nocí.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre