14 surrealistických miest na Zemi – navštívili by ste niektoré z nich?

681


Od súostrovia v Jemene po nekonečné pláne kvetov v Japonsku, naša planéta hostí miesta, ktoré vyzerajú ako zo sci-fi filmu.

Zdroj Andrew Svk

The Wave – Arizona

Jedným z najžiadanejších povolení pre turistov v USA je prístup k ikonickej The Wave v severnej Arizone, kde vietor formuje fascinujúce pieskovcové útvary. Sú chránenou súčasťou divočiny Paria Canyon-Vermillion Cliffs a kvôli svojej krehkosti sa na nich vydáva len obmedzený počet povolení. Návštevnícke centrum organizuje dennú „lotériu“ pre udelenie týchto vstupov.

Zdroj Gert Boers

Travertíny Pamukkale – Turecko

Hornina travertín vzniká z usadeniny uhličitanu vápenatého z pramenitej alebo riečnej vody. Pamukkale v Turecku je známe bielymi skamenenými vodopádmi, ktoré vytvorila pretekajúca termálna voda.

Zdroj Arnaud Civray

Grand Prismatic Spring – USA

Grand Prismatic Spring v Yellowstonskom Národnom parku je najväčší horúci prameň v USA a tretí najväčší na svete. Má približne 110 metrov na šírku a hĺbku 50 metrov. Jeho voda dosahuje teplotu 71 stupňov Celzia a je sfarbená rôznymi bakteriálnymi pigmentmi, čo vytvára nádherné farebné prechody.

Zdroj James Lee

Red Beach – Čína

Panjin v Číne je známy svojou šarlátovou „plážou“, kde rastliny Suaeda salsa pokrývajú breh rieky Shuangtaizi. Návštevníci môžu prechádzať po promenádach nad oblasťou a obdivovať pestrofarebnú scenériu. Táto „červená pláž“ je súčasťou veľkých mokradí a trstinových močiarov.

Zdroj xueyan

Salar de Uyuni – Bolívia

Bolívijský Salar de Uyuni, obrovská soľná rovina sa rozprestiera na ploche viac ako 10 500 km² (cca rozloha Libanonu). Počas obdobia dažďov, keď sa na povrchu hromadí voda, vytvára zrkadlový efekt, ktorý dodáva miestu surrealistický vzhľad. Táto nezvyčajná krajina bola filmovou kulisou pre „Star Wars: The Last Jedi“.

Zdroj Fritz Chávez

Stromy dračej krvi – Sokotra

Jemenské súostrovie Sokotra je izolovaným miestom, kde rastú unikátne stromy „dračej krvi“. Nenájdeme ich nikde inde na svete. Sú známe pre svoju červenú miazgu. Návšteva Sokotry je náročná a vyžaduje špeciálne víza.

Zdroj Andrew Svk

Sossusvlei – Namíbia

Národný park Namib-Naukluft hostí suchú hlinenú pôdou, ktorá je obklopená veľkými piesočnými dunami. Tie bránia toku rieky Tsauchab, čo zo Sossusvlei robí neobyčajné miesto. Niektoré duny sú jedny z najvyšších na svete. Dosahujú výšku aj viac ako 200 metrov a ich vek sa odhaduje na 5 miliónov rokov. Najstaršie duny sú tie, ktoré majú najjasnejšiu červenú farbu, a teda najvyššiu koncentráciu železa.

Zdroj Martin Gasiorek

Cappadocia – Turecko

Cappadocia v Turecku je posiata „rozprávkovými komínmi“. Tieto skalné útvary sú výsledkom tvrdých hornín, ktoré chránia tufy pod nimi pred eróziou.

Zdroj Tony Lee

Plynový kráter Darvaza – Turkménsko

Darvazský plynový kráter, známy aj ako „Brána do pekla“, horí neustále od sedemdesiatych rokov minulého storočia. Nájdeme ho v Turkménsku a je výsledkom úmyselného zapálenia plynového poľa sovietskymi geológmi. Jeho plameň má priemer viac ako 90 metrov a hĺbku takmer 30 metrov. Vytvára zaujímavý pohľad uprostred Karakumskej púšte.

Zdroj Hotel Pyongyang

Giant’s Causeway – Írsko

Napriek starodávnemu folklóru o obroch, vedci zistili, že Giant’s Causeway na pobreží Severného Írska vznikla erupciou sopečnej trhliny pred 50 až 60 miliónmi rokov. Láva sa ochladila a vytvorila približne 40 000 čadičových stĺpov, ktoré sú súčasťou dedičstva UNESCO.

Zdroj Sean Kuriyan

Prímorský park Hitachi – Japonsko

V Hitachi v Japonsku sa nachádza rozsiahly prímorský park plný kvetov. V jari pokrýva kopce Miharashi modrá nemophila s odhadovanými 4,5 milióna kvetmi. Park každoročne v apríli a máji hostí podujatie Nemophila Harmony na oslavu tohto nádherného javu.

Zdroj naoh cova

Tunel lásky

Úsek opustených železničných tratí na Ukrajine v blízkosti Klevanu sa stal populárnym miestom pre romantikov. Stromy a zeleň okolo vytvorili svieži tunel s klenutými vetvami.

Zdroj amanderson2

Antelope Canyon

Antelope Canyon tvarovala riedka Colorado a ponúka spektakulárne vlniace sa skalné steny. Aj keď je na území indiánskych kmeňov Navajo, návštevníci môžu spoznať tento úžasný prírodný div s miestnymi sprievodcami.

Zdroj Leon Liu

Sedeca – Taliansko

Impozantná hora Sedeca hniezdi v talianskych Dolomitoch. Zatiaľ čo jedna strana pohoria je skalnatá a drsná, druhá ponúka jemný trávnik stúpajúci k ostrému hrebeňu.

Zdroj Eryka-Ragna

Zázraky prírody a jej fascinujúce tvary nám neustále pripomínajú, aké nadherné miesto je našim domovom.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre