Príbeh najznámejšieho českého väzňa, ktorý ušiel z najprísnejšie stráženej väznice v Čechách

1030

Jiří Kajínek, známy ako zlodej a odsúdenec za vážne zločiny, sa stal legendou po tom, čo sa mu podarilo uniknúť z väzenia. Jeho životný príbeh je plný zvratov a nejasností. Milovaný ale aj nenávidený bývalý väzeň, ktorého príbeh je ako vystrihnutý z Hollywoodskeho trháku. Prečítajte si, ako Kajínek navždy zmenil svoj osud a naplánoval útek, ktorý ho preslávil.

Začal ako zlodej skončil ako vrah

Od začiatku svojej trestnej kariéry bol Jiří Kajínek považovaný za nebezpečného zlodeja. Bol odsúdený dvakrát za vlámanie a dokonca aj za útok na verejného činiteľa. Jeho zločinecké skutky ho dvakrát priviedli za mreže, ale to nebol koniec jeho príbehu.

V roku 1998 sa Kajínek ocitol vo väzení za dvojnásobnú vraždu mafiánskeho podnikateľa. Súd ho odsúdil na doživotie, hoci prípad bol plný nejasností a Kajínek tvrdil, že je nevinný. Pre nepríjemnosti, ktoré ho viedli do väzenia, sa rozhodol bojovať a dokazovať svoju nevinu.

thief, burglary, break into
Photo by TheDigitalWay on Pixabay

Nezmieril sa s osudom

Avšak Kajínek nebol typom človeka, ktorý by sa zmieril so svojím osudom. Viackrát sa pokúsil uniknúť z väzenia, no jeho najvýznamnejším útekom sa stal ten z väznice Mírov. Vedel, že musí všetko premyslieť do detailov, ak chce mať šancu na úspech.

Jedného dňa si od ostatných väzňov kúpil za kávu a tabak lanko, ktoré sa používalo na výrobu žalúzií. Z postele vzal kovovú vzperu a zhotovil z nej kotvu. Pre svoj útek potreboval aj pilku na kov, aby prerezal mreže na okne v cele. Ako sa k nej dostal však nikdy neprezradil.

Zdroj: YouTube

Príležitosť na útek

Príležitosť na útek nastala 29. októbra v roku 2000 o 18:00. Spolu s ním mal utiecť aj dvojnásobný vrah Martin Vlasák, ktorý mu pomáhal celú akciu naplánovať. Ten sa však na poslednú chvíľu rozhodol ostať v cele. 

Kajínek prehodil lano cez okno svojej cely a pomaly sa po ňom spustil nadol, cez hradby väzenia. Dozorca si to všimol a okamžite zalarmoval ostatných strážnikov, ktorí začali po Kajínkovi strieľať. Napriek tomu sa mu podarilo uniknúť a stratil sa v lese.

Zdroj: YouTube

Boj o slobodu

Avšak osud mal pre Kajínka ďalšie prekvapenie. Po 40 dňoch ho našli v byte Márie Černej, a tak skončila jeho chvíľková sloboda. V nasledujúcich rokoch sa Kajínek nevzdal a neustále sa snažil dokázať svoju nevinu. Bol to dlhý a namáhavý boj.

Napokon, v máji roku 2017, mu prezident Miloš Zeman udelil milosť. Kajínek sa stal symbolom nezlomnej vôle a odhodlania v boji za spravodlivosť. Jeho príbeh fascinuje a inšpiruje mnohých, o sile ľudskej vôle a schopnosti prekonať nemožné.

Jeho príbeh bol niekoľkokrát zdokumentovaný a dokonca o ňom natočili aj film s názvom Kajínek. Stal sa miláčikom sociálnych sietí a médií. Žije pokojným životom ako slušný človek.

Zdroj: YouTube

Zdroj: 1, 2

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre