Naša planéta je v hrozivom stave a ak niečo nezmeníme, vyhynie milión druhov zvierat aj rastlín

474

Svet sa zásadne mení a keď niečo nezmeníme, dopadne to veľmi zle. Organizácia Spojených národov vydala skutočne hrozivo ostré varovanie – zvieratá umierajú a ľudia môžu čoskoro trpieť reálnymi následkami. Nejde však iba o zvieratá, ale aj o rastliny.

V skutočnosti ide o to, že dnes je viac druhov zvierat na pokraji vyhynutia, ako kedykoľvek predtým v ľudskej histórii. Dodali, že je to dôsledok najmä prudkého nárastu ľudskej populácie. V správe sa uvádza, že v ohrození je až milión z ôsmich miliónov druhov zvierat. Ak však úplne vymiznú, je pravdepodobné, že po čase začnú umierať aj ľudia. „Zdravie ekosystémov, na ktorých sme závislí my a všetky ostatné druhy sa zhoršuje rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým,“ povedal predseda CNB, Sir Robert Watson. Ten dodal, že na záchranu planéty je potrebná okamžitá veľká „transformačná zmena“.

Foto od wikimedia

V správe autori tejto správy navrhli, aby sa na riešení podieľali svetové vlády a tento nevyhnutný stav riešili spoločne, iba tak totiž možno dospieť k pozitívnym výsledkom. Obrovským problémom sú aj zásahy do prírody, ako je napr. nadmerný rybolov, využívanie pesticídov, znečisťovanie či mestská expanzia. Toto všetko vedie k teplejšiemu podnebiu, ktoré spôsobuje, že koralové útesy sa pomaly ničia.

Foto od wikimedia

„Drvivý dôkaz o globálnom hodnotení IPBES ukazuje zo širokého spektra rôzne oblastí a predstavuje zlovestný obraz,“ povedal Watson. „Narúšame samotné základy našich hospodárstiev, živobytia, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete,“ dodal. Ako však uviedli aj vedci, stále existuje nádej. Konať však musíme hneď.

„Transformačnou zmenou rozumieme zásadnú reorganizáciu celého systému v rámci technologických, ekonomických a sociálnych faktorov vrátane paradigiem, cieľov a hodnôt,“ dodal ešte k tejto téme Watson.

Foto od wikimedia

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre