Nečakaní pasažieri – zopár zvláštnych vecí nájdených v iných veciach

559

Niektoré veci v sebe nosia nečakaných pasažierov. Bez ohľadu na to, či vo vnútri svojich „hostiteľov“ pristáli náhodou alebo zámerne, mnohé takéto dvojice sú pre výskumníkov neoceniteľné. Vzácne nálezy môžu rozšíriť naše chápanie histórie a pomôcť znovuobjaviť stratené druhy, kódy a podobne. Ani odborníci však nedokážu predpovedať, kde sa takýto skvost môže objaviť, pretože skryté „poklady“ boli nájdené v predmetoch tak nečakaných, ako je srdce žraloka či vreckové hodinky Abrahama Lincolna.

Tajomstvo v Lincolnových hodinkách

Dňa 12. februára 2009 zastihol Harryho Rubensteina, kurátora Amerického historického múzea, telefonát. Na druhom konci bol Doug Stiles, právnik z Illinois. Stiles chcel diskutovať o Abrahamovi Lincolnovi. Stilesov prapradedo Jonathan Dillon pracoval v klenotníctve vo Washingtone, D.C. Podľa rodinnej legendy Dillon opravoval Lincolnove vreckové hodinky, keď sa dozvedel, že pri pevnosti Fort Sumter padol prvý výstrel americkej občianskej vojny. Jeho reakcia? Na spodnú stranu ciferníka údajne vyryl: „Prvá zbraň vystrelila. Otroctvo je mŕtve. Vďaka Bohu, že máme prezidenta, ktorý sa o to aspoň pokúsi.“ Stiles požiadal múzeum, aby vreckové hodinky otvorilo a príbeh potvrdilo. Zaujatý Rubenstein súhlasil. Klenotník menom George Thomas dostal za úlohu hodinky otvoriť a urobil tak pod dohľadom Rubensteina, Stilesovej rodiny a reportérov. na radosť všetkých tam skutočne bola správa. Formulovaný trochu inak, znel: „13. apríla 1861 Fort Sumpter bol napadnutý povstalcami v uvedený deň. Vďaka Bohu, že máme vládu.“ Azda najúžasnejšie na tom je, že Lincoln nosil hodinky so sebou bez toho, aby vedel, že klenotník do nich ukryl nádejný odkaz.

Zdroj Ed Fr

Pyramída ukrývajúca ďalšie dve

Málokto by hľadal pyramídu vo vnútri inej pyramídy. Je to zdravá logika. Vo východnom Mexiku však mohutná mayská pamiatka odporuje tejto logike nielen raz, ale hneď dvakrát. V 30. rokoch 20. storočia archeológovia skúmali takzvanú Kukulkánovu pyramídu, keď našli prvú pyramídu ukrytú hlbšie v jej stenách. Akokoľvek bol tento objav úžasný, nebol úplným prekvapením. Miestna fáma naznačovala, že pyramída bola postavená okolo staršej verzie, ktorá po objavení dosahovala impozantnú výšku 33 metrov. Pred nájdením skrytej pyramídy tejto fáme väčšina odborníkov neverila. Netušili však, že v Kukulkane sa nachádza ďalšia tajná pyramída. Nakoniec ju objavili v roku 2016 a merala 10 metrov.

Zdroj Raquel Moss

Šifra hodvábnych šiat

V roku 2013 si istá žena kúpila v štáte Maine staré šaty. Pri skúmaní hodvábneho odevu z viktoriánskej éry objavila tajné vrecko. Obsahovalo papiere s dvoma odkazmi: „Calgarry Cuba Unguard confute duck fagan egypt,“ a „Grub wrongful hug duck fagan each.“ V nádeji, že nadšenci šifier kód rýchlo rozlúštia, sa kupujúca o slová podelila na svojom blogu. Namiesto toho sa „šifra hodvábnych šiat“ ukázala taká nerozlúštiteľná, že sa zaradila medzi 50 nevyriešených šifier sveta. O desať rokov neskôr Wayne Chan, počítačový analytik z Kanady, trochu pátral a zistil, že šifra neskrýva žiadne tajomstvo. Bol to úsporný hack. V devätnástom storočí stálo každé slovo v telegrame doláre. Kód bol špeciálnou skratkou, ktorú používala armáda Spojených štátov a meteorologický úrad na posielanie bohatých správ s použitím čo najmenšieho počtu slov – a dolárov.

Zdroj Susan Wilkinson

Parazitické úhory

Cudzie objekty vo vnútri srdca nikdy nie sú dobré. Medzi najhoršie veci, ktoré môžu do tohto životne dôležitého orgánu vliezť, patria parazity a v roku 1997 sa vedcom naskytol zvláštny pohľad, keď rozrezali žraloka mako. Vo vnútri srdca nešťastného dravca sa nachádzali dva veľké úhory s veľkosťou 21 a 24 cm. Dvojica parazitov, bola nafúknutá krvou, pretože sa istý čas živila životnou tekutinou žraloka. Desivé je, že aspoň pre žraloky to nebol ojedinelý prípad. O desať rokov neskôr sa zistilo, že ten istý druh úhora napadol aj malozubého žraloka piesočného. Našli sa vo svaloch, srdci a v telesnej dutine zvieraťa. Tieto ryby môžu spokojne žiť v oceáne ako bežné úhory a živiť sa organickými látkami. Z nejakého dôvodu sa však zahrabú do žraloka a pri vhodnej príležitosti sa správajú ako upíri.

Zdroj Julia Goralski

Neznámy had (v inom hadovi)

V roku 1976 našiel zberač paliem v Mexiku stredoamerického koralového hada. Zviera odovzdal herpetológom, ktorí ho rozrezali a v jeho bruchu našli pozostatky iného hada. Vedci si uvedomili, že táto vec pravdepodobne stojí za preskúmanie, ale namiesto toho, aby ju dali pod mikroskop, na zvieratko sa na viac ako 40 rokov zabudlo v sklade. V roku 2018 bol zachovaný exemplár znovu preskúmaný. Išlo o nový druh. Nový had bol pomenovaný Cenaspis aenigma alebo „záhadný had na večeru“. Plaz bol skutočne záhadný. Jeho hladké šupiny a dlhá lebka naznačovali, že ide o hada, ktorý žije prevažne pod zemou. Takéto hady zvyčajne nemajú výrazné vzory, možno preto, že potrebujú menej maskovania ako ich nadzemní príbuzní. Cenaspis mal však z nejakého dôvodu na bruchu a chvoste výrazné, odvážne pruhy. Vyriešenie tejto bizarnej výnimky si vyžaduje pozorovanie živého exemplára, ktorý sa však zatiaľ nepodarilo nájsť.

Zdroj: Joe Townsend/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre