Nedávno uzrela svetlo sveta revolučná inteligentná palica, ktorá pomáha nevidiacim ľuďom s navigáciou

316

Dnes existujú také vynálezy, o akých naši predkovia kedysi ani len nesnívali. A to ani nemusíme ísť do ďalekej minulosti, stačí sa pozrieť len pár rokov dozadu, veď ešte nedávno neexistovali ani smartfóny či WiFi a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Sila technológie nás dnes už len málokedy prekvapí. Zatiaľ čo mnoho najnovších technologických výtvorov sa orientuje najmä na zábavu, tak na druhej strane existujú aj také, ktoré prispievajú ku kvalitnejšiemu životu, najmä v prípade postihnutých jedincov.

Nedávno bola predstavená verejnosti inteligentná palica s názvom WeWalk, ktorá pomáha navigovať nevidiacich ľudí po okolí oveľa efektívnejšie. Túto palicu vynašiel zrakovo postihnutý inžinier Kursat Ceylan, ktorý je generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom akadémie Young Guru Academy (YGA), tureckej neziskovej organizácie s názvom WeWALK. Tento muž, ktorý je sám slepý vie, s akými každodennými problémami sa takýto ľudia stretávajú. Preto sa rozhodol, že svoje znalosti využije a život nevidiacich ľudí zlepší. „Keď som na stanici metra ako nevidiaci človek ani neviem, ktorý je môj výjazd, neviem, ktorý autobus sa blíži a ani to, aké obchody sú okolo mňa. Taký druh informácií je však možné poskytnúť prostredníctvom WeWalk,“ povedal vynálezca tejto pomôcky.

Inteligentná palica pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím pomocou inteligentných technológií, ktoré niektorí používajú každý jeden deň. Je vybavená vstavanými reproduktormi, hlasovým asistentom, Googlom a senzormi, ktoré vysielajú vibrácie upozorňujúce na prekážky nad úrovňou hrudníka. Táto užitočná pomôcka pre nevidiacich ľudí sa už predáva na webovej stránke spoločnosti za 500 dolárov.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre