5 vecí, ktoré by vám ani nenapadlo jesť, a predsa sú jedlé

10863

V dnešnom svete nás potravinová rozmanitosť prekvapuje každým dňom. Mysleli ste si niekedy, že niektoré veci, ktoré sa zdajú byť úplne nepožívateľné, sa dajú v skutočnosti zjesť? V tomto článku sa pozrieme na päť prekvapivých vecí, o ktorých by vás ani nenapadlo, že sú jedlé.

Kohúti hrebeň

Zdá sa, že kohúti hrebeň je jednou z posledných vecí, o ktorých by ste si mysleli, že sú jedlé. No v skutočnosti sa táto farebná a výrazná pýcha kohúta používa v mnohých kuchyniach na celom svete. Kohúti hrebeň obsahuje množstvo kolagénu, čo z neho robí obľúbený doplnok do polievok, omáčok a rôznych jedál.

brown and black rooster in close up photography
Photo by Josué AS on Unsplash

Púpava

Možno ste si všimli púpavu, keď ste prechádzali lúkou, no čo keby sme vám povedali, že sa dá jesť? V skutočnosti každá jej časť je jedlá, od koreňa až po kvet. Mladé listy sa často pridávajú do šalátov, zatiaľ čo púpavový med a čaj z púpavových kvetov sú tiež populárne pochúťky.

shallow focus of white dandelion
Photo by Saad Chaudhry on Unsplash

Kôra stromu

Kôra stromu je často považovaná za nejedlú, ale niektoré druhy stromov ponúkajú jedlú kôru, ktorá má v sebe prekvapujúce zdroje výživy. Napríklad kôra borovicového stromu sa môže používať na prípravu čaju, ktorý obsahuje vitamíny C a A, antioxidanty a ďalšie prospešné látky.

a close up of the bark of a tree
Photo by Ashley Inguanta on Unsplash

Hnijúce mäso

Znie to nechutne, ale hnijúce mäso sa v niektorých kultúrach považuje za pochúťku. Niektoré druhy fermentovaného mäsa, ako napríklad surströmming vo švédsku, sú populárne a majú svoje miesto v tradičnej kuchyni niektorých krajín. Aj keď to nie je pre každého, tieto jedlá poskytujú neočakávaný zdroj bielkovín.

Surströmming i Luleå“ by slub10saker is licensed under CC BY 2.0

Krieda

Na záver tu máme kriedu – jedlo, ktoré znie takmer nereálne. Aj keď sa zdá, že nie je ani zďaleka vhodné na konzumáciu, niektorí ľudia skutočne konzumujú kriedu. Je netoxická a obsahuje vysoké množstvo vápnika. Samozrejme, neodporúča sa konzumovať obrovské množstvo kriedy, ale v malom množstve je to neškodné.

seven assorted-color of chalks gray surface
Photo by Daniel Watson on Unsplash

V tomto článku sme preskúmali päť vecí, o ktorých by ste určite nepovedali, že sú jedlé. Pre tých, ktorí sú odvážni a otvorení novým chuťovým skúsenostiam, tieto nezvyčajné „pochúťky“ môžu byť príležitosťou na objavovanie nových chutí.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre