Neľahký, tak trochu smutný život sira Isaaca Newtona – čo ho trápilo v súkromí?

2872

Poznáte známu legendu o tom ako sir Isaac Newton objavil gravitáciu po tom, čo mu pri rozjímaní pod jabloňou padlo na hlavu jablko? Samozrejme, tento príbeh nemusí byť celkom pravdivý, no rozhodne jeho protagonistu preslávil, tak ako aj objavy v rámci vedy. Isaac Newton je považovaný za otca modernej fyziky – študoval alchýmiu, optiku, gravitáciu a mnohé iné aspekty vedy a matematiky.

Aká ale bola jeho osobnosť a súkromný život? Darilo sa mu do rovnakej miery ako v pracovnej sfére? Budete prekvapení! Brilantný, antisociálny vedec obľubujúci prokrastináciu. Nahliadnite do života objaviteľa gravitácie.

Newton mal trpieť minimálne dvoma duševnými poruchami

Zdroj: wikimedia common

Okolo jeho práce vznikalo stále viac a viac kontroverzie, kvôli čomu sa nachádzal v neuveriteľnom strese a napätí, čo sa prejavilo jeho psychickým zrútením. O rok na to mu zomrela matka, takže sa ešte viac utiahol a venoval výskumu. Krátko na to ho čakal ďalší kolaps. Sám sa vyjadril, že so svojou krehkou psychikou bojoval po celý život a jeho problémy údajne mohli byť spôsobené depresiou, ale aj bipolárnou poruchou.

Newton sa nikdy neoženil a možno dokonca zomrel ako panic

Nielenže sa nikdy neoženil, ale ani nedával najavo známky aktívneho záujmu o ženy. Neexistuje jediný dôkaz o tom, že by sa s nejakou ženou nachádzal vo vzťahu, kvôli čomu ľudia uverili tomu, že zostal panic. Svoju úlohu mohla zohrať aj jeho komplikovaná povaha a averzia voči ľuďom. Hovorilo sa aj o tom, že mal ešte ako veľmi mladý zložiť istý typ sľubu, podľa ktorého mal žiť v celibáte, je možné, že tomu zostal verný až do svojej smrti vo veku 84 rokov.

Priznal sa k svojim hriechom

Zdroj Grant Whitty

Okrem priznania, že si želal smrť svojho nevlastného otca sa v kostole vyspovedal aj zo cneuctenia Boha, klamstiev, fyzických útokov na sestru, ale aj z nečistých myšlienok. Priznal sa aj k “sebatrýzneniu” v prospech vykonávania experimentov na vlastnom tele – pichal si ihlou do oka alebo hľadel do Slnka a to len preto, aby skúšal svoj zrak a mohol pozorovať prípadné zmeny.

Newton nemal možnosť spoznať svojho otca

Jeho otec totiž zomrel niekoľko mesiacov pred tým ako sa narodil. Bol však úspešným farmárom a vlastnil majetok v Lincolnshire v Anglicku, čo z neho robilo pomerne zabezpečeného muža. V protiklade k tomu je ale fakt, že bol negramotný, čo je ostrý kontrast s inteligenciou jeho syna.

Newton a štúdium

Zdroj Johnny Briggs

Ako 12-ročný bol poslaný na školu v Granthame, kde figuroval ako outsider a úspechy rozhodne nežal. Vrátil sa teda späť k matke, kde mal spravovať majetok a stať sa farmárom, čo mu snáď šlo ešte horšie. Vrátil sa teda do školy a dokončil si základné vzdelanie. Neskôr ho prijali aj na univerzitu v Cambridge, kde získal bakalársky titul.

Isaac Newton sa narodil predčasne a neočakávalo sa, že prežije

Zdroj Hu Chen

Narodil sa na Štedrý deň roku 1642 a vážil sotva 1,5 kilogramu! Spôsobené to bolo tým, že sa narodil o dva mesiace skôr, ako sa mal. To spôsobilo aj jeho problémy s dýchaním. Doktor predpokladal, že sa nedožije viac ako pár hodín, no on to zvládol, prežil a stal sa z neho slávny muž!

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre