Nepálska armáda konečne vyčistila Mount Everest od vyše 2 ton odpadu!

786

Už niekoľkokrát obleteli svet fotografie, na ktorých vidieť, aký neporiadok je na vrchole najvyššej hory sveta. Možno by sa mohlo zdať, že Mount Everest je príliš ťažko zdolateľný na to, aby aj tam ľudia dokázali vyniesť obrovské množstvo odpadu, no opak je pravdou.

Foto od youtube

Viac ako neuveriteľné dve tony odpadu boli v týchto dňoch odstránené z najvyššej hory sveta! A to všetko vďaka úsiliu Nepálskej armády. Vojaci pracovali s vládnymi aj mimovládnymi organizáciami celých 5 dní, aby zhromaždili všetok odpad, ktorý tam za niekoľko rokov zhromaždili horolezci.

Všetok biologicky odbúrateľný odpad, ktorý boli zozbieraný z hory, čo predstavovalo približne jednu tonu odpadu, sa prepravil do Káthmandu, aby sa zlikvidoval. Túto aktivitu má na starosti skupina Blue Waste to Value. Ďalšia tona biologicky neodbúrateľného odpadu sa ošetrení a ďalej využije.

Celá táto iniciatíva bola súčasťou 24. ročníka Wildlife Week, ktorý organizuje regionálny úrad Národného parku Sagarmatha. Tým to však nekončí, pretože čistenie bude pokračovať v celom himalájskom pohorí až do 19. mája. „Sme hrdí na Mount Everest, ale často sme obviňovaní z toho, že ho nedokážeme očistiť. Teraz sme sa konečne spojili a horu vyčistili,“ povedal Dandu Raj Ghimire, vedúci oddelenia cestovného ruchu v Nepále.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre