Ktoré psy nepĺznu? Skúste týchto 15 a nebudete musieť toľko upratovať! Niektoré z nich sú vhodné aj pre alergikov

19033

Psy, ktoré nepĺznu neznamená hneď, že nemajú srsť. Často jej majú dokonca neúrekom, avšak nemenia ju metodicky niekoľkokrát ročne. A samozrejme sú medzi nimi aj také, ktoré tú srsť nemajú – tam budete musieť krémovať krémami s UV faktorom. Neplznúce plemená psov sú často vyhľadávané aj alergikmi.

 

Afgánsky chrt

 

Afgánske chrty môžu byť nezávislé, ale milé a lojálne. Tvarom tela a veľkosťou sa podobajú anglickým chrtom. Majú vysokú energetickú hladinu, a preto vyžadujú pravidelný pohyb. Ich srsť je dlhá a hodvábna, a hoci nepĺznu, mali by sa kefovať aspoň dvakrát týždenne, aby si srsť zachovala mäkkosť a luxusný vzhľad.

 

Bedlington teriér

Bedlingtonský teriér má jedinečný vzhľad a srsť: od úzkej hlavy až po kučeravú srsť z tvrdej a mäkkej srsti, ktorá pripomína srsť barančeka. Vyžadujú malú starostlivosť, len občasné zastrihnutie. Mali by sa tiež pravidelne kefovať, aby sa v ich srsti nenachádzali žiadne dredy. Ich srsť je tiež nízko-alergénna. Každodenné prechádzky a hranie zaistia, že tento pes bude šťastný.

 

Bišon

Svojou bielou farbou a jemnou kučeravou srsťou pripomína miniatúrneho pudla. Toto plemeno je ideálne pre alergikov, pretože srsť je pre väčšinu málo alergénna. Starostlivosť je pre toto plemeno nevyhnutná, aby sa zabránilo akémukoľvek prerastaniu srsti, pretože bude neustále rásť, ale nebude vypadávať. Je to prirodzene priateľské, hravé plemeno a ideálny pes pre prvého majiteľa psíka.

 

Čínsky chocholatý pes

Títo hraví malí psi sú vzhľadom podobní čivave, s ich malými rozmermi a celkovým tvarom tela. Väčšinou sú však bez srsti a chlpy (vlasy) majú iba na hlave, chvoste a nohách. Vďaka tomu je starostlivosť o nich jednoduchá – kúpele udržia pokožku čistú. Jemnú pokožku je potrebné chrániť v extrémnych teplotách a počasí opaľovacím krémom v lete a svetrom alebo kabátom v zime.

Mohlo by vás zaujímať:  Aké plemená psov sú vhodné do bytu ?

Írsky vodný španiel

Známy ako klaun z rodiny španielov, má vodoodpudivý dvojitý kabát, ktorý by sa mal čistiť každých pár týždňov. Po celom tele majú hustú kučeravú srsť. Írski vodní španieli sú veľmi hraví a energickí a mali by sa denne cvičiť.

 

Kerry Blue Terrier

Sú inteligentné plemeno orientované na ľudí. Majú mäkkú, hustú srsť, ktorú treba pravidelne česať a strihať, najmä dlhú srsť na tvári. Ich kožuchy sú nízkoalergénne a môžu byť vhodné pre alergikov.

 

Lagotto Romagnolo – taliansky vodný pes

Toto plemeno je vysoko energické, aktívne a láskavé. Sú lojálni a milujú svojich majiteľov, čo z nich robí skvelých spoločníkov. Ich hustá, vlnená srsť je podobná srsti pudla. Medzi potreby starostlivosti patrí občasné strihanie srsti. Sú nízko-alergénne a nepĺznu.

 

Maltézky psík

Maltézke psíky sú maličké, no nebojácne. Majú mladistvý výraz, vďaka čomu vyzerajú ako celoživotné šteniatka. Sú jemné a hravé a nie prehnane energické. Ich srsť s nízkym obsahom alergénov je mäkká a biela a mala by sa čistiť denne, najmä ak pestujete jej dĺžku.

Tip na článok: Ktoré plemená psov sú tie najkrajšie ?

Pudle

Obyčajne zobrazené v ich slávne nadýchanom show strihu, majú jemnú, jednu vrstvu kučeravých vlasov, ktoré sú prakticky hypoalergénne. Nevypadnú po celej vašej pohovke, ale rovnako ako ľudia, pudlíky môžu a budú zhadzovať niekoľko málo vlasov naraz. Kefovanie aspoň raz týždenne výrazne zníži vypadávanie.

 

Portugalský vodný pes

Týmto psom by sa najlepšie darilo v aktívnej rodine, pretože sú veľmi energické. Sú to dobrodružné a zábavné psy. Ich srsť je bohatá, kučeravá alebo zvlnená a nepremokavá. Sú nízko-alergénne, ale mali by sa pravidelne upravovať.

 

Soft Coated Wheaten Terrier -Jemnosrstý pšeničný teriér

Toto plemeno je hravé, aktívne a potrebuje každodenné cvičenie. Dobre sa prispôsobujú svojmu životnému prostrediu a sú vhodné k deťom. Majú mäkkú, jednovrstvovú srsť pšeničnej farby, ktorá by sa mala pravidelne udržiavať.

Tip na článok: Existujú nebezpečné plemená psov ?

Shih Tzu

Toto staré psie plemeno bolo vyšľachtené tak, aby pripomínalo levy, ako ich zobrazuje staroveké orientálne umenie. Pôvodne boli chované pre čínske kráľovské rodiny počas dynastie Ming. Ich srsť je jemná a musí sa pravidelne udržiavať a zastrihávať.

 

Yorkšírksy teriér

Yorkies, pôvodne chované na lov hlodavcov, môžu byť lojálnymi a oddanými spoločenskými miláčikmi. Sú dokonalými príkladmi psov so syndrómom malých psov. Nebuďte prekvapení, ak sa váš yorkšírsky teriér pokúsi pokoriť oveľa väčšieho psa.Majú dlhú jemnú srsť, ktorú je nutné upravovať nožnicami (strojčekom).

 

Lhasa Apso

Majú svoje korene v Tibete, kde boli napriek svojej malej veľkosti strážnymi psami kráľovského paláca. Psy Lhasa Apso sú skutočne kráľovskí psi a verní svojmu dedičstvu sú hrdí a sebavedomí a vážne chránia svoje ľudské rodiny. To im nebráni v tom, aby boli láskavými rodinnými spoločníkmi. Dlhá rovná srsť je ich typickým znakom.

 

Tibetský teriér

Táto nadýchaná kožušinová guľa existuje už viac ako 2000 rokov a chová sa ako spoločníčky pre budhistických mníchov v Tibete a strážnych psov kočovných pastierov. Ich prezývka bola „Svätý pes“ a považovali sa za „nosičov šťastia“. Stále je obľúbeným spoločenským psom, pretože je považovaný za hypoalergénneho, a tak si psieho kamaráta môžu užiť aj alergici.

 

Slovo na záver

Spomínané psy nepĺznu. Ale neznamená že chlpy nestrácajú. Avšak nie ej to nič v porovnaní so psami so silnou podsadou, ktorá sa mení x-krát ročne. Nebudete mať veľké starosti s vysávaním, ale môže sa stať, že budú väčšie účty u psieho kaderníka.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre