Malé plemená psov, ktoré sa hodia nielen do bytu. Týchto 26 roztomilých psíkov zaujme každého budúceho chovateľa

8599

Malé plemená psov majú svoje výhody. Jednou častou výhodou je, že sa hodia do bytu pretože si nevyžadujú tak veľa aktivity ako ich väčší príbuzní. Ak hľadáte malého psa, ktorý sa hodí nielen do bytu ste na správnej adrese. Zozbierali sme pre vás rozsiahli zoznam s popisom.

1. Bišon

Nie len že má vzhľad ako nadýchaný obláčik, on je aj skvelý spoločník. Sú obľúbené medzi nadšencami malých psov. Zvyčajne lojálne a šťastné psy so strednou úrovňou energie. Hoci je o mnohých malých psoch známe, že sú uštekané, bišónik nie je príliš hlučný. Denné hry a prechádzky by mali stačiť na splnenie potrieb bišonika na cvičenie.

2. Anglický buldog

Stredne veľké buldogy nemajú vysoké nároky na výdaj energie. Pravidelné cvičenie je potrebné, ale plemeno má dosť nízku toleranciu k aktivite. Rovnako ako plemeno vyššie mu postačí hranie a pravidelné venčenie. Buldogy sú vo všeobecnosti lojálni, žoviálni spoločníci. Zvyčajne sú pomerne tiché – pokiaľ vám nevadí nejaké chrápanie.

3. Cavalier King Charles

Je typicky optimistický a šťastný psík, no zároveň pokojný a jemný. V čom je však ozaj prosperuje je spoločnosť. Tento pes môže byť trošku hlasný, ale vo všeobecnosti je rád, že sa môže ticho túliť na gauči a byť s vami.

Tip na článok: plemená psov vhodné pre začiatočníkov

4. Čivava

Malý psík s veľkou osobnosťou v drobnom telíčku. Plemeno je energetickejšie – vyžaduje každodenné prechádzky a hru, ale jeho drobná veľkosť znamená, že malý byt je dostatočný priestor. Niektoré čivavy môžu byť trochu hlasné, najmä keď počujú potenciálnych votrelcov, ale primeraným tréningom môžete štekanie redukovať.

5. Anglický chrt

Možno ich poznáte z dostihov, ale chrty sú srdcom gaučoví povaľači. Hoci si užívajú dobrý beh, nemajú dostatočnú výdrž, aby potrebovali viac ako každodenné prechádzky .Majú tendenciu byť veľmi láskaví a môžu sa nahlas sťažovať, keď sú sami. Pomôcť môže tréning. Áno, nie sú to drobci, avšak s nadšením splynú s vašou pohovkou.

6. Maltézsky psík

Hravý a zároveň jemný psík. Vyžaduje si to len základné denné cvičenie vrátane prechádzok a času na hranie. Okrem toho je u tohto plemena menej pravdepodobné, že sa bude vokálne prejavovať nadmerne v porovnaní s mnohými inými malými psami. Nemiluje nič viac ako sedieť vo vašom lone a zasypávať vás láskou.

Prečítajte si tiež: problémové plemená psov

7. Pudlík

Pudlíky všetkých veľkostí sa môžu dobre usadiť na niekoľkých málo metroch štvorcových. Tieto psy sú inteligentné a majú strednú až vysokú hladinu energie. Niektoré pudly môžu potrebovať ďalšie cvičenie, aby boli šťastné v malom dome. Ale našťastie majú tendenciu byť disciplinované a poslušné s náležitým výcvikom.

Mohlo by vás zaujímať: Toto sú najčastejšie zakázané plemená psov vo svete.

8. Taliansky chrtík

Sú miniatúrne verzie chrtov. V menšom balení majú podobné kvality, vážia cca 5 kg verzus cca 27 kg. Sú o niečo lepšie zvládnuteľní pre nových majiteľov psov alebo tých, ktorí inklinujú k menším plemenám psov. Sú to milujúci, prítulní maznáči, ale stále majú radi občasnú príležitosť ísť si zabehať.

9. Francúzsky buldog

Populárne naprieč Európou a Amerikou. Na francúzskom vidieku sa tešia obľube od začiatku 19 storočia. Potrebujú každodenné pravidelné venčenie, aby sa udržali v kondičke resp. aby nezleniveli.A nie sú typické svojím neustálym štekotom. Ale prekvapiť vás môže hlasné chrápanie a prdenie.

Prečítajte si tiež: Aké plemená psov sú tie najkrajšie ?

10. Mops

Mopslíci sa uspokoja s tým, že sa môžu povaľovať doma. Sú komické, milujúce, dobromyseľné a hravé. Mops je malý pes s veľkou osobnosťou, takže je ideálny pre tých, ktorí chcú kompaktného, ale aktívneho spoločníka. Vyrovnané správanie tohto plemena z neho robí dobrú voľbu pre rodiny s deťmi. Dávajte pozor, aby ste tohto psa nepreťažovali a neprekrmovali.

11. Havanský psík

Tento hravý, láskyplný kubánsky pes môže prosperovať v mestskom prostredí, v menších obytných priestoroch alebo v palácových usadlostiach. Záleží, kde sídlite :). Päť kilový psík sa dokáže prispôsobiť životu takmer kdekoľvek. Hafan by sa mal denne cvičiť, ale nepotrebuje ho veľa. Títo psi sú spokojní s tým, že sa môžu maznať na kolenách alebo sa hrať vo vnútri.

Tip na článok: plemená psov, ktoré sa považujú za lojálne .

12. Bostonský teriér

Bostonské teriéry nemajú veľké požiadavky na cvičenie, ale potrebujú určitú duševnú stimuláciu, obohatenie a pozornosť. Ak sa cítia zanedbávané, môže sa u nich rozvinúť problémové správanie. Doprajte mu adekvátnu aktivitu a pozornosť a budete mať skvelého spoločníka.

13. Jazvečík

Veľká (obrovská) osobnosť na malých nožičkách. Drobný vzrast, ale sebavedomie hodné dobermana. Vie byť občas hlučný a tvrdohlavý (veľmi tvrdohlavý). Ale akonáhle s tým budete pracovať a dbať na jeho výcvik, budete mať skvelého a chytrého aktívneho spoločníka.

14.Shih Tzu

adult white and black Shih Tzu
Autor tejto fotografie je Nikolay Tchaouchev

Shih Tzu je malé, ale robustné plemeno so skvelou povahou. Sú známe svojou dlhou, prúdiacou srsťou a hrdým držaním tela. Sú to veľmi priateľské a hravé psy, ktoré milujú byť v centre pozornosti. Dôležité: Shih Tzu potrebujú pravidelnú údržbu srsti, vrátane častého česania a občasných návštev u kaderníka pre psov. Majú tendenciu k očným problémom, takže je dôležitá aj starostlivosť o ich oči.

15. Pomeranian (Trpasličí špic)

pomeraian
Autor tejto fotografie je FLOUFFY

Pomeranian je malé plemeno s veľkou osobnosťou, známe svojou hrubou, nadýchanou srstou a líščím výrazom. Sú to energické a hravé psy, ktoré sú však tiež nezávislé a môžu byť teritoriálne. Dôležité: Pomeranianov je potrebné pravidelne česať, aby sa predišlo zamotaniu srsti. Sú náchylné k dentálnym problémom, takže je dôležitá pravidelná ústna hygiena.

16. Jorkšírsky teriér

shallow focus photography of Yorkshire terrier
Autor tejto fotografie je Fernanda Nuso

Jorkšírske teréry sú malé, ale odvážne psy, známe svojou dlhou, jemnou srsťou. Sú veľmi lojálne voči svojim majiteľom a môžu byť niekedy podozrievavé voči cudzincom. Dôležité: Yorkies vyžadujú pravidelnú údržbu srsti, vrátane česania a strihania. Aj keď sú malé, potrebujú primeranú úroveň aktivít, aby zostali šťastné a zdravé.

17. Pekingský palácový pes

a brown and white dog sitting on top of a grass covered field
Autor tejto fotografie je Judy Beth Morris

Pekingský palácový pes má svoje korene v Číne, kde bol považovaný za posvätné plemeno, spájané s budhizmom. Boli vysoko cenení členovia čínskeho cisárskeho dvora. Pekingský psík e malý pes s krátkymi nohami, dlhou srsťou a charakteristickou „leviou“ tvárou. Majú hustú dvojitú srsť, ktorá môže mať rôzne farby. Sú známe svojou nezávislosťou a odvahou. Napriek svojej malej veľkosti majú pekinézi veľkú osobnosť a môžu byť dosť teritoriálni. Sú verní svojim majiteľom, ale môžu byť opatrní voči cudzincom. Pekinézi vyžadujú pravidelnú starostlivosť o srsť, aby sa predišlo zamotaniu. Môžu mať zdravotné problémy typické pre plemená s krátkou tvárou, ako sú dýchacie problémy a problémy s očami.

 

18. Jack Russell teriér

short-coated white and brown dog standing near green grass
Autor tejto fotografie je Rob Fuller

Toto plemeno bolo vyvinuté v Anglicku v 19. storočí na lov líšok. Sú známe svojou odvahou a energiou. Jack Russell teriéri sú malí, ale robustní psi s krátkou alebo stredne dlhou srsťou, ktorá môže byť hladká, drsná alebo niekde medzi tým. Majú biele základné sfarbenie s hnedými alebo čiernymi značeniami. Toto plemeno je veľmi energické, inteligentné a odvážne. Majú silný lovecký inštinkt a môžu byť tvrdohlaví, ale sú tiež veľmi lojálni a milujúci voči svojim rodinám. Potrebujú veľa cvičenia a duševnej stimulácie.

19. Corgi Pembroke

brown and white corgi puppy
Autor tejto fotografie je fatty corgi

Corgis, buď Pembroke alebo Cardigan, sú známi svojou priateľskou povahou, inteligenciou a roztomilým vzhľadom s krátkymi nohami a dlhým telom. Pôvodne boli vyšľachtené vo Walese na pasenie dobytka, čo vysvetľuje ich energickú a pracovnú povahu. Pembroke Welsh Corgis sú často bez chvosta, zatiaľ čo Cardigan Welsh Corgis majú dlhý chvost. Sú vynikajúcimi rodinnými maznáčikmi, ktorí sa dobre adaptujú na rôzne životné prostredia, ale vyžadujú pravidelné cvičenie a mentálnu stimuláciu.

20.Westhighlandský biely teriér

dog, west highland white terrier, pets
Autor tejto fotografie je bici

West Highland White Teriér, známy aj ako „Westie“, je malý, ale odvážny pes s charakteristickou bielou srsťou. Tieto psy sú známe svojou hravou, priateľskou povahou a sú skvelými spoločníkmi. Westies sú odolné, nezávislé a majú silný teriérový inštinkt, čo z nich robí výborné strážne psy. Ich srsť je pomerne ľahká na údržbu, ale pravidelné kúpanie a česanie je dôležité, aby zostala krásna a zdravá.

 

21. Papillon

dog standing on grassy field
Autor tejto fotografie je River Fx

Papillon, čo vo francúzštine znamená „motýľ“, je pomenovaný podľa svojich jedinečných uší, ktoré pripomínajú motýlie krídla. Toto malé plemeno je inteligentné, energické a má rýchlu učenlivost, čo ich robí skvelými kandidátmi na rôzne psie športy a aktivity. Papillons sú známi svojou priateľskou povahou a sú skvelými spoločníkmi pre ľudí všetkých vekových kategórií. Ich dlhá, hodvábna srsť vyžaduje pravidelnú údržbu, aby bola v najlepšej kondícii.

22. Kern Teriér

 

Kern teriér je jedno z najstarších teriérových plemien, pochádzajúce zo Škótska, kde bolo pôvodne využívané na lov škodcov. Toto malé, ale odvážne plemeno je známe svojou hravou a nebojácne povahou. Cairn teriéri sú veľmi adaptabilní a môžu žiť takmer v akomkoľvek prostredí. Ich hrubá srsť im poskytuje ochranu a je relatívne ľahká na údržbu, hoci pravidelné česanie je dôležité, aby sa predišlo zamotaniu.

23. Affenpinscher

white and brown shih tzu puppy
Autor tejto fotografie je Shrey Khurana

Affenpinscher je malé plemeno, ktoré sa vyznačuje odvážnym a zvedavým temperamentom, pričom jeho názov naznačuje „opičí teriér“ vďaka jeho výraznej, podobnej opičím črtám tváre. Tieto psy sú známe svojou hravosťou a odvahou, a sú veľmi lojálni voči svojim rodinám. S hustou, drsnou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú údržbu, sú Affenpinscheri charizmatickí spoločníci, ktorí dobre fungujú v rôznych domácnostiach, vrátane tých bytových.

24. Toyfox Teriér

 

Toyfox Teriér je malý, ale energický pes s elegantným vzhľadom a inteligentnou povahou. Toto plemeno, ktoré vzniklo v Spojených štátoch, zdedia od svojich teriérových predkov hravosť a odvahu. Sú známe svojou lojalitou, rýchlosťou a obratnosťou, a sú často využívané v psích športoch. Ich krátka srsť je ľahko udržiavateľná, čo z nich robí ideálneho spoločníka pre aktívne rodiny alebo jednotlivcov, ktorí hľadajú malého, ale aktívneho psa.

 

25. Český teriér

Autor tejto fotografie je misiek_beauchamp

Česky teriér je pomerne málo známe plemeno, ktoré má svoje korene v Českej republike. Toto plemeno bolo vyvinuté v polovici 20. storočia s cieľom vytvoriť teriéra, ktorý by bol viac poslušný a lepšie prispôsobený na život v domácnosti, ako sú jeho viac známe protipóly. Cesky teriér je kríženec medzi Sealyham teriérom a Škótskym teriérom, a bol navrhnutý tak, aby bol skvelým spoločníkom.

Fyzicky je Česky teriér strednej veľkosti s dlhým telom a krátkymi nohami, čo mu dáva typický teriérsky vzhľad. Jeho srsť je hodvábna, s typickými farbami od svetlosivej po tmavomodrú. Srsť si vyžaduje pravidelnú údržbu, vrátane strihania a česania, aby zostala v dobrom stave.

Česky teriér je známy svojou pokojnou a priateľskou povahou. Sú menej impulzívne a agresívne ako niektoré iné teriérske plemená, čo ich robí skvelými domácimi miláčikmi. Majú radi ľudskú spoločnosť a dobre sa znášajú s deťmi a inými domácimi zvieratami, ak sú správne socializované.

26. Löwchen

adult white and gray shih tzu
Autor tejto fotografie je Helen Thomas

Löwchen, známy tiež ako „malý leví pes“, je malé plemeno psa s dlhou históriou, ktorá sa datuje až do stredoveku. Toto plemeno bolo obľúbené medzi európskou aristokraciou a často bolo znázornené na obrazoch a v literatúre z toho obdobia.

Löwchen je charakteristický svojím jedinečným strihom srsťe, ktorý má imitovať vzhľad leva, s dlhou srsťou okolo hrude a predných končatín a krátko ostrihanou zadnou časťou tela a končatinami. Ich srsť môže byť rôznych farieb a je relatívne nízkoalergénna, čo je plus pre alergikov.

Pokiaľ ide o povahu, Löwchen je veselý, priateľský a veľmi prispôsobivý. Sú inteligentné a ľahko sa učia, čo z nich robí skvelé kandidáty na rôzne psie športy a aktivity. Sú tiež veľmi lojálni a milujúci, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre rodiny aj jednotlivcov. Napriek svojej malej veľkosti majú veľkú osobnosť a radi sú stredobodom pozornosti.

Aké malé psy sú vhodne k deťom?

Pre rodiny s deťmi, bývajúce v byte, ktoré hľadajú malé plemená psov, sú ideálne také, ktoré sú známe svojou priateľskou povahou, odolnosťou a nízkymi nárokmi na cvičenie. Plemená ako Cavalier King Charles Španiel, s jeho láskavou a prítulnou povahou, alebo Maltézsky psík, známy svojím jemným temperamentom a malou veľkosťou, sú vynikajúce voľby. Beagle a Bostonský teriér tiež vynikajú svojou priateľskosťou k deťom a prispôsobivosťou k životu v byte. Tieto plemená sú známe svojou schopnosťou rýchlo sa naučiť pravidlá domácnosti a sú vhodné pre rodiny hľadajúce aktívneho, ale malého spoločníka.

Aké plemená psov sú vhodne von (na dvor) ?

Tieto plemená sú vhodné pre aktívne rodiny, ktoré môžu svojim psom poskytnúť dostatok príležitostí na cvičenie a hry. Tu je niekoľko malých plemien vhodných na život na dvore:

  • Jack Russell Teriér
  • Parson Russell Teriér
  • Shetlandský ovčiak (Sheltie)
  • Pembroke Welský Corgi
  • Miniature Pinscher
  • Rat Teriér
  • Cairn Teriér
  • Beagle
  • Border Teriér
  • Norwich Teriér

Slovo na záver

Ak ste začiatočník, ktorý sa chystá na svojho prvého nenáročného psíka v byte vyhnite sa určitým typom plemien, ktorým by ste nezvládali dať potrebnú starostlivosť. Takýmto príkladom sú severské plemená typu – husky, malamut. Alebo vyslovene pracovné plemená náročné na stimuláciu mozgu a fyzickú aktivitu.

Pri výbere svojho chlpáča si zvoľte múdro a zisťujte si o plemene čo najviac sa dá. Správny chovateľ vám určite pomôže s výchovou.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre