9 dôvodov, prečo by ste nikdy nemali učiť svojho syna potláčať svoje emócie

652

Žijeme vo svete, kde sa pre nás stalo normou zaobchádzať s dievčatami v hodvábnych rukavičkách,no malým chlapcom hovoríme, že im nie je dovolené precítiť hlbšie emócie, aby ich nenazývali slabými, dievčenskými alebo ufňukanými. A hoci je tento dvojitý meter prítomný už pomerne dlho, z psychologického hľadiska začíname chápať, aké nebezpečné je nútiť malých chlapcov potláčať svoje emócie. Pomeňte si na to, keď ste vyrastali. Vždy, keď malí chlapci spadli, plakali alebo inak prejavovali hlboké emócie, naši starší sa to rýchlo snažili vypnúť. „Prestaň plakať. Znieš ako malé dievča,“ povedali by. Alebo: „Prestaň plakať, chlapci neplačú. Jedného dňa z teba bude muž, správaj sa tak.“ Je smutná vec, že mať emócie je považované za slabé a ich absencia (chlad) bola kedysi považovaná za silnú/mužnú. Keď povieme malým chlapcom, aby neplakali, nefňukali, neboli ‚slabí‘, vysielame tým správu, že emócie = slabosť. V skutočnosti sú emócie stavom človeka. Sú do nás vnútorne zapojené a to z dobrého dôvodu: pomáhajú nám prežiť. Pocit lásky je to, čo nás spája s našimi priateľmi, rodinou a blízkymi. Pocit smútku nám umožňuje spracovať smútok zo straty, ktorý je v tomto živote nevyhnutný. Pocit šťastia nám pomáha nájsť cestu. A pocit hnevu nám pomáha chrániť sa pred poškodením nášho ja. Emócie sú nevyhnutné a ide o to, že aj keď nútite svojho syna potláčať emócie, nie je to fyzicky možné navždy. Nakoniec vyjdú von a žiaľ, keď nie sú riadené a sú potláčané, prejavujú sa negatívne (prostredníctvom výbuchov hnevu, závislostí atď.)

Tu je 9 dôvodov, prečo by ste nikdy nemali potláčať emócie svojho syna.

Štúdie spojili agresiu s potláčaním emócií

3 37
Zdroj: canva

Podľa rôznych štúdií a vedcov, keď potláčame emócie, najmä u mladých mužov, tieto emócie sa neskôr prejavia v novej forme: agresii. Je to pravdepodobne preto, že emocionálna regulácia prebieha praxou a keď poviete mladým mužom, aby jednoducho nemali emócie, tieto emócie musia nejakým spôsobom vyjsť von.

Budú mať zdravšie vzťahy, napriek tomu, že vy ich nemáte

4 26
Zdroj: canva

Schopnosť porozumieť svojim vlastným emóciám je veľká časť toho, aby ste boli súčasťou zdravého vzťahu. Keď nemôžete ovládať svoje vlastné emócie, bude pre vás ťažké komunikovať, ako sa cítite alebo dokonca súcitiť s niekým iným. Musíme zdôrazniť, že najsilnejší muži sú tí, ktorí sú emocionálne najinteligentnejší. A to platí vo všetkých oblastiach ich života.

Budú mať lepšie duševné zdravie

5 19
Zdroj: canva

Naše emócie tvoria väčšiu časť toho, čo tvorí naše duševné zdravie. Emocionálne potláčanie spôsobuje nevyriešenú hanbu, pocity bezcennosti a zmätok identity. Tým, že svojmu synovi pomáhate rozpoznať jeho emócie a spracovať ich, pomáhate mu celkovo zlepšiť jeho duševné zdravie.

Bude menej pravdepodobné, že podľahnú závislostiam

6 19
Zdroj: canva

Keď sa nenaučíte zvládať a akceptovať svoje emócie, budete pred nimi celý život utekať. U väčšiny sa to deje prostredníctvom závislosti. A môže to byť závislosť od jedla, hazardných hier, alkoholizmus, drogovej závislosti a dokonca aj závislosti od sexu alebo technológií. Bez ohľadu na to, závislosti ničia životy, vzťahy a duševné zdravie.

Budú mať lepšie zdravie

7 19
Zdroj: canva

Vedeli ste, že potláčanie emócií môže poškodiť vaše srdce? Podľa National Library of Medicine môže stres a potlačené emócie spôsobiť vysoký krvný tlak. Stres vás môže doslova zabiť a preto je také dôležité naučiť sa ho správne zvládať. A hoci by sa to mohlo zdať ako niečo, čo by ovplyvnilo iba dospelého, American Heart Association nesúhlasí.

Budú zodpovednejší

8 6
Zdroj: canva

Súčasťou emocionálnej inteligencie a jej učenia a vštepovania do vašich synov je, že ich vybaví k väčšej zodpovednosti. Naučiť sa komunikovať, ako sa cítite, je priamo spojené so schopnosťou priznať si, keď sa mýlite, a prevziať zodpovednosť za svoje činy.

Budú empatickejší

9 6
Zdroj: canva

Empatia je taká dôležitá. U ľudí, ktorí nemajú empatiu, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že spôsobia druhým veľké trápenie a budú krutí. Ak zatvrdíte svoje dieťa voči vlastným emóciám, bude zatvrdnuté aj voči emóciám iných.

Budú lepšími komunikátormi

10 5
Zdroj: canva

Predstavte si svet, kde namiesto ubližovania druhým alebo úteku pred našimi problémami by sme všetci vedeli, ako zintenzívniť, prijať svoje emócie a s ľahkosťou ich komunikovať. Vieme, že to znie ako trocha pritiahnuté za vlasy, ale jediný spôsob, ako sa na to miesto dostať, je stať sa zmenou, ktorú si želáme vidieť vo svete a tá zmena začína u našich najmenších. Potrebujú nás viac ako kedykoľvek predtým, aby sme im pomohli pochopiť samých seba.

Budú sebavedomejší

11 5
Zdroj: canva

Keď pochopíte svoje emócie, namiesto toho, aby ste sa ich báli, veci sa zmenia. Svet je zrazu ľahším miestom na život a navigáciu. Opäť to môže znieť „príliš jednoducho“, ale emócie sú do značnej miery jadrom našej existencie. Prečo by sme vôbec chceli, aby muži v našej spoločnosti nerozumeli svojim emóciám? Niet divu, že náš svet je v takej forme, v akej je.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.