15 historických „faktov“, ktoré sa už dávno ukázali ako nesprávne, ale mnohí im stále veria

30274

Jeden múdry muž raz povedal: „Čo je história, ak nie dohodnutá bájka?“ Ide o to, že história odráža ideály a presvedčenia toho, kto ju vyučuje a nie nevyhnutne to, čo sa stalo. Zopakujte lož tisíckrát a niekto jej možno naozaj začne veriť.

Používateľ Redditu sa rozhodol zistiť, ktoré z týchto mýtov sú najpopulárnejšie a opýtal sa ostatných používateľov platformy: „Milovníci histórie, aká je všeobecne rozšírená mylná predstava, ktorá vás vždy, keď ju počujete, privedie do varu?“ Ľudia okamžite začali posielať svoje odpovede a poskytli cenné poznatky o našej kolektívnej nevedomosti.

1. V podstate akýkoľvek názor, že celá história sa dá mapovať ako stabilný vývoj

Že čím ďalej do minulosti idete, tým viac bolo všetko sexuálne potláčané, tým viac boli všetci rasisti alebo tým viac boli všetci mizogýni.

Ženy v stredovekej Európe mali viac práv ako ženy v Európe 18. storočia, naša predstava o rasovej nadradenosti na základe farby pleti by v mnohých iných obdobiach vyznela ako šialená.

Sedemdesiate roky boli sexuálne liberálnejšie ako osemdesiate. Teraz sme veľmi ustúpili v oblasti ľudských práv, najmä práv žien – a napriek tomu sa ľudia stále v drvivej väčšine držia bludu, že vo všetkých týchto otázkach neustále kráčame vpred a každý deň sme pokrokovejší ako ten predchádzajúci. To jednoducho nie je pravda.

h 1

2. Že ľudia z minulosti boli menej inteligentní než moderní ľudia

Faktom je, že ľudia spred 15 000 rokov boli rovnako inteligentní ako moderní ľudia (inteligencia znamená schopnosť učiť sa a používať vedomosti). Mali len iné starosti a neobjavili všetko, čo poznáme dnes.

Celá moderná civilizácia je postavená na objavoch spred tisícok alebo desaťtisíc rokov.

Stojíme na chrbte tisícročia starostlivo zbieraných vedomostí, ktoré sa nám odovzdávali po miléniá a ktoré sme prevzali a vytvorili zázraky, ktoré by naši predkovia pripisovali bohom.

Napriek tomu ignorujeme obrovské úsilie, ktorým k nášmu úspechu prispeli naši dávno mŕtvi príbuzní, a dokonca sa na nich pozeráme s dešpektom. Nazývame ich divochmi, ignorantmi a hlupákmi. Skutočne sme nevďačné dieťa, ktoré sa pozerá zhora na láskavého učiteľa, akým boli naši predkovia.

h 2

3. Že bieli ľudia boli jediní, ktorí obchodovali s otroctvom

Zabudli sme na severnú a východnú Afriku, kde domorodci predávali ostatných väčšinou na Stredný východ. Biele ženy dosahovali vysoké ceny a často sa vyvážali na veľké vzdialenosti. Ženy v Rusku sa tiež predávali na Stredný východ.

h 3

4. Že Rosa Parks bola len milá stará dáma, ktorá sa nechcela vzdať miesta v autobuse

Bola to politická aktivistka, ktorá starostlivo naplánovala tento konkrétny prípad občianskeho prostestu.

h 4

5. Kovboji neboli cool bieli chlapci s nekonečnou nezávislosťou

Kovboji boli v skutočnosti zväčša čierni, mexickí a indiánski muži, ktorí potrebovali peniaze a boli vnímaní na spodnom konci spoločenskej hierarchie.

Pôvodne používali biče a psy na kontrolu svojho stáda. Nakoniec sa z lazu stalo laso, z chaparajo sa stali chapsy a sombrero sa zmenilo na desaťhalierny kovbojský klobúk, ktorý poznáme dnes. Pasenie dobytka bola ťažká práca a bolo pod úroveň „vážených bielych ľudí“.

Pracovali v skupinách po približne 12 ľudí, ktorí pásli tisíce kusov dobytka na vzdialenosť stoviek míľ, a aj oni mali vodcu, ktorý sa volal trail boss. Kovboji v skutočnosti neboli drsnými ikonami nezávislosti, ale prijímali príkazy ako všetci ostatní a zarábali menej ako kvalifikovaní pracovníci v továrňach. Kovboji mohli prísť aj vo veku 12 rokov.

h 5

6. Že Židia a ďalšie obete holokaustu išli dobrovoľne na smrť a niekto sa nebránil

Je síce spravda, že veľa obetí neverilo, že ide o genocídu a že ich jednoducho premiestňujú, ale veľa sa ich bránilo. Všade existovali odbojové skupiny, ako aj ľudia bojujúci zo svojich domovov, keď ich odvážali na deportáciu. Používali sa zbrane, provizórne bomby, ukradnuté bomby atď. Nie každý sa chystal ísť do koncentračných táborov/ táborov smrti/ zadržiavacích centier bez boja.

karsten winegeart odeopNXzGNk unsplash scaled
zdroj: Karsten Winegeart / unsplash.com

7. Ľudia neumierali vo veku 30 – 40 rokov

Vysoká detská úmrtnosť skresľuje priemer. Ak ste sa dožili tínedžerského veku, mali ste celkom dobrú šancu dožiť sa vysokého veku. Samozrejme, je tu veľa faktorov, ktoré treba zvážiť (napr. trieda, pohlavie, povolanie, miesto, kde ste žili atď.).

h 7

8. Spojené štáty vynaložili väčšinu svojho času a zdrojov v druhej svetovej vojne na boj proti nacistom, aby oslobodili Židov

Väčšina amerických bojov sa odohrávala na pacifickom bojisku proti Japonsku, pretože ich bombardovali. Spočiatku sa do vojny ani nechystali zapojiť, len pomôcť Británii.

suzy brooks quCgY3UFC9E unsplash scaled
zdroj: Suzy Brooks / unsplash.com

9. Rytieri neboli práve rytierski

Bola to koncepcia, ktorá mala za úlohu vzbudiť dojem veľkodušnosti a ospravedlniť ich brutalitu medzi obyčajnými ľuďmi ich nepriateľov, keď neboli vo vojne.

Rytieri mohli dokonca zaplatiť svojim príslušným kráľom, aby sa vyhli bojom vo vojne, ak ich na to vyzvali, čo mnohí robili, aby mohli naďalej plieniť chatrče plné buričov, pretože to bol ľahký šport.

Skrátka, mnohí rytieri boli bohatí vraždiaci tyrani, ktorí mali príliš veľa voľného času.

h 9

10. „Stredoveká roľnícka strava bola mdlá“

Ľudia si zrejme myslia, že roľníci jedli len chlieb a zemiaky bez korenia. V skutočnosti, hoci soľ bola skutočne luxus, ktorý si často nemohli dovoliť, mali prístup k množstvu byliniek na dochutenie jedla. Mali prístup aj k takým veciam, ako sú ryby a iné druhy mäsa, takže nejedli len chlieb, hoci bol dôležitou súčasťou ich stravy.

Ak vás zaujíma, ako sa stravovali viaceré civilizácie v priebehu dejín, pozrite si Tasting History na YouTube. Je to skvelý zdroj historických informácií a zábavy.

h 10

11. „Aj Einstein bol zlý v matematike“

Nie, jeho známky boli viackrát zverejnené a ukázali veľmi vysoké hodnotenia z matematiky.

h 11

12. Že Napoleon bol nízky

Mal 167,64 cm. Na vtedajšie európske pomery bol teda úplne priemerný. Krátke vyšetrovanie ukazuje, že to bola fáma, ktorú šírili jeho nepriatelia, aby znevážili jeho povesť a to, ako vážne ho brali jeho poddaní. Vtipná chyba, ale stále je to chyba.

h 12

13. Že neandertálci boli jednoslabičné zvieratá

Neexistujú o tom žiadne dôkazy. Ich mozgy boli väčšie ako naše a odliatky vnútornej strany lebky ukazujú, že mali všetky rovnaké štruktúry, aké má náš mozog. Ich výroba nástrojov bola porovnateľná s akoukoľvek výrobou Homo sapiens (aspoň pred Veľkým skokom) a žili v spoločenstvách rovnako ako my.

Tiež sme sa s nimi pravidelne párili a mali deti, čo si naozaj nemyslím, že by sme robili, keby boli len o málo viac ako kvázi gorily.

h 13

14. Americkú revolúciu podporovalo len približne 40 % kolonistov

Ďalších 40 % bolo ľahostajných a približne 20 % sa postavilo na stranu Britov. Väčšina Američanov si myslí, že to bola drvivá väčšina, ktorá chcela nezávislosť.

h 14

15. Že čarodejnice môžu byť len ženy

Počas stoviek rokov bolo veľa mužských „čarodejníc“. V skutočnosti existuje veľa mylných predstáv o čarodejníctve vo všeobecnosti.

h 15

Zdroj

Foto: Boredpanda

Ahojte! Volám sa Viktória a momentálne študujem v mojom obľúbenom meste Brno. Navštevujem Vysoké učení technické v Brne, odbor Biomedicínska technika a bioinformatika. Vo svojom voľnom čase rada čítam knihy, chodím do prírody, píšem články a trávim čas s kamarátmi a rodinou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.