7 kultúrnych tradícií, ktoré by ste na zozname svetového dedičstva UNESCO nečakali

210

UNESCO okrem iného chráni aj nehmotné kultúrne dedičstvo. Ústne tradície, spoločenské praktiky a slávnostné udalosti si rovnako ako veľkolepé katedrály zaslúžia svoju pozornosť.

Zdroj Angela Compagnone

Reggae hudba

Reggae hudba má jedinečný zvuk, ktorý kombinuje rôzne kultúrne vplyvy a zároveň reprezentuje boj proti sociálnej nespravodlivosti. Je to symbolický prejav kultúry, ktorý sa vyvinul z rôznych historických a hudobných prvkov.

Hurling 

Hurling je tradičný írsky šport, ktorý má dlhú históriu. Datuje sa do obdobia pred 2000 rokmi. Hráči používajú hurley (drevnú hokejku s plochým koncom) a sliotaru (loptu), ktorú sa snažia trafiť do brány.

Al-Aragoz – egyptské tradičné ručné bábkarstvo


V Egypte ručné bábkarské predstavenia veľmi obľúbené. Zvyčajne bábkar hrá na prenosnom javisku a jeho asistent komunikuje s publikom. Hlavná bábka sa nazýva Al-Aragoz a má charakteristický hlas, ktorý je modifikovaný zvukovým zariadením. Títo kočovní umelci často zobrazujú témy súvisiace s bojom proti korupcii.

Zdroj Lea Kobal

Katalánske ľudské veže

Ľudské veže boli zaradené do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva v roku 2010. Na ich stavbu môže prispieť iba ten, kto ma potvrdené znalosti odovzdané z generácie na generáciu.

Jultagi – kórejská chôdza po lane

Kórejská tradícia chôdze po lane kombinuje akrobatické prvky, komédiu a živú hudbu. Združenie Jultagi Safeguarding Association poskytuje školenia na zachovanie a prenos tejto tradície.

Tance rumunských chlapcov

Rumunské tance chlapcov a mužov rôznych vekových skupín sú príležitosťou na prezentáciu kultúrnej rozmanitosti, pretože každá komunita má svoje vlastné varianty.

Belgický lov kreviet na koni

Dvanásť rodín v belgickom Oostduinkerke zbiera krevety na koňoch dvakrát týždenne. Táto tradičná metóda vyžaduje dôveru medzi členmi rodiny a ich koňmi. Ale aj znalosť „čítania“ piesku.

UNESCO hrá kľúčovú úlohu pri ochrane a zachovaní kultúrneho dedičstva po celom svete. Jeho úsilie pomáha udržiavať a prezentovať rôznorodosť tradícií, aby na ne nezabudli ani budúce generácie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre