7 málo známych jedovatých živočíchov – Pri kontakte s nimi by Váš život mohol závisieť od niekoľkých minút

3191

Ľudia majú možnosť chovať veľké množstvo zvierat. Väčšina si zrejme vyberie mačku, psa či rybičky, ale sú tu aj ľudia s odvážnejšou povahou, ktorí si vyberú napríklad hada, alebo nejaký typ pavúka. Tí na prvý pohľad môže pôsobiť celkom neškodne, opak môže byť však pravdou. Nenájdete tu všetky jedovaté živočíchy, len vždy jeden príklad z viacerých druhov zvierat.

Brazílsky putovný pavúk

Jed tohto pavúka je natoľko silný, že je schopný sa zúčastniť súboja s menším hadom. Žijú v lesoch Kostariky, Kolumbie, Peru, Brazílie a Paraguaja. Počas dňa sa ukrývajú na tmavých a vlhkých miestach, ako sú hromady dreva, topánky či kusy nábytku. Taktiež majú tendenciu zaliezať do banánových zväzkov, čo im prinieslo prezývku „banánové pavúky“. Pri uhryznutí vypúšťajú do tela toxín PhTx3, ktorý spôsobuje problémy ako napr. extrémnu bolesť, opuch, paralýzu, deštrukciu kožných buniek, smrteľné dýchacie komplikácie a srdcové záchvaty. Po uhryznutí máte asi hodinu, kým Vaše telo úplne neskolabuje.

Brazilian wandering spider fotografia
Foto od RichardJames1990

Bojga africká

Najčastejšie sa nachádza v Botswane, Svazijsku, Namíbii, Mozambiku a Zimbabwe, ale tento druh bol hlásený aj v oblastiach okolo južného Čadu, Nigérie a na východe východnej Guiney. Taktiež sa nazýva aj „stromový had“, vďaka jeho zvyčajnému útočisku. V jeho 3-5 mm dlhých zuboch koluje silný hemotoxický jed, ktorý je smrteľne nebezpečný. Spôsobuje krvácanie doslova z každého otvoru na tele a tiež zástavu dýchania. Zaujímavé je, že až do incidentu v roku 1957, keď jeho jed zabil výskumníka Karl P. Schmidta, bol považovaný za neškodného hada. Smrť tohto pána nebola našťastie úplne zbytočná, keďže spísal presné účinky jedu tohto hada na telo človeka.

Boomslang fotografia
Foto od wwarby

Synanceja

Alebo inak „kamenná ryba“. Existuje až päť druhov týchto rýb, ktoré sa nachádzajú výhradne v pobrežných oblastiach Indo-tichomorských oceánov. Okrem toho, že jej povrch je posiaty ostňami, spôsob útoku je ešte zaujímavejší – ryba čaká v úkryte medzi koralmi aj niekoľko hodín a keď okolo prepláva vhodná korisť, veľmi rýchlym pohybom sa vymrští za potravou. Jej útok môže trvať len 0,015 sekúnd! Väčšinou však používajú svoj jed ako obranný mechanizmus proti predátorom. Pokiaľ sa však dostanete do kontaktu s jej jedovými ostňami, musíte okamžite vyhľadať lekára, pretože jed môže spôsobiť silnú bolesť, zlyhanie srdca a dokonca aj smrť. A najnezvyčajnejšia črta „kamenných rýb“? Bez vody dokážu vydržať až 24 hodín…

Stonefish fotografia
Foto od prilfish

Kôrnatec jedovatý

Už podľa názvu je možné identifikovať, že tomuto zvieraťu by ste sa mali vyhnúť. Aj napriek tomu, že uhryznutie nemá pre človeka fatálne účinky, je to veľmi nebezpečný živočích. Ide o druh jašterice pokrytej korálkovitými šupinami a radom jedových žliaz v dolnej čeľusti. Našťastie sa ľuďom a veľkým zvieratám vyhýba, ale pokiaľ dôjde ku konfliktu s väčším zvieraťom, otvorí ústa doširoka a začne syčať. Ide o spôsob, akým predátora varuje, aby na ňu neútočil. 90% dňa sa nachádza pod zemou, von vychádza len v prípade núdze. Smutné však je, že väčšina z jej prirodzeného prostredia už vymizla z dôvodu stavby ciest, či kanálov.

Gila Monster fotografia
Foto od iagoarchangel

Mramorový slimák

Jedna kvapka jedu tohto malinkého živočícha je dostatočne silná, aby zabila 20 ľudí. Zlá správa – v súčastnosti stále neexistuje žiaden protijed. Nájdeme ho v oblasti od južnej Indie až po Okinawu v Japonsko a tiež juhovýchodne od Novej Kaledónie a Samoe. Keď útočí na svoju korisť, vytiahne svoju dlhú bielu nohu, aby vystrelil tzv. harpúnu, ktorou zasiahne svoju korisť. Pokiaľ netrafí, musí počkať, kým sa mu vytvorí nová „harpúna“, ale väčšinou ich má niekoľko v zásobe. Svoju obeť za krátky čas sparalyzuje a jej svalové tkanivá prestanú pracovať. Protijed je (zrejme) nemožné vytvoriť hlavne kvôli tomu, že tento slimák je schopný vytvoriť si stovky druhov toxínov, ktorými zaútočí.

Marbled Cone Snail fotografia
Foto od Sylke Rohrlach

Piskvor krátkochvostý

Tento len 7-10 cm dlhý živočích využíva na lov svoje miniatúrne zuby. Nedajte sa oklamať ich veľkosťou, jed v nich totiž dokáže zabiť až 200 myší naraz, aj keď pre človeka nie je obzvlášť nebezpečný, pričom však spôsobuje veľkú bolesť. Nájsť ho je možné hlavne v juhovýchodných Spojených štátoch, od južnej Virginie po východný Texas a tiež v údolí Mississippi až po južný Illinois. Stavia si hniezda z trsov tráv, alebo podobných prírodných produktov. Pokiaľ potrebuje, dokáže žiť s ostatnými príslušníkmi svojho druhu, ale väčšinou žije osamote.

Southern Short-Tailed Shrew fotografia

Vtákopysk divný

Ide o malé a plaché zvieratá, ale aj napriek tomu sú dostatočne nebezpečné, aby dospelému človeku spôsobili bolesť trvajúcu aj niekoľko týždňov. Jedovatí sú však iba samci. Majú ostré prsty na pätách svojich zadných nôh a môžu ich použiť, aby dali silný úder každému nepriateľovi. Skrytou zbraňou sú však toxíny, ktoré majú na menšie živočíchy neblahý účinok. Zaujímavosťou je, že zuby nemajú, takže na žutie jedla používajú kúsky štrku. Taktiež sa predpokladá, že by mohlo ísť o najstaršie cicavce vôbec – vyvinúť sa mali totiž už 112 miliónov rokov pred vyhynutím dinosaurov.

Duck-Billed Platypus fotografia
Foto od berniedup

zdroje: independentsnakefactspadianimalsleisureprowikikids.ng

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.