Niekoľko kráľovských svadieb, ktoré sa skončili katastrofou

1165

Svadby sú vo všeobecnosti šťastnou záležitosťou plnou tanca a množstva šampanského. Niektorí nešťastní členovia kráľovskej rodiny však mali svadby, ktoré neboli až také zábavné, ako očakávali. Tu je zopár kráľovských svadieb, ktoré sa bohužiaľ skončili katastrofou.

Princezná Mária Tecká a princ Albert Viktor

Svadba princeznej Márie z Tecka a princa Alberta Victora, syna princeznej a princa z Walesu, bola svadbou, na ktorú sa mnohí tešili. Šťastný pár oznámil svoje zasnúbenie v decembri 1891 a svadbu naplánoval už o dva mesiace neskôr, na 27. februára 1892. Zdá sa však, že toto manželstvo bolo od začiatku odsúdené na zánik. Princ Albert v januári nového roka ochorel na chrípku. Do 14. januára princ zomrel, čo spôsobilo zrušenie svadby. Zdá sa však, že princezná Mária nebola príliš zdrvená. Už o rok neskôr sa vydala za brata svojho zosnulého snúbenca, princa Georgea. Druhá svadba prebehla bez problémov.

Zdroj: Matt Cumberledge/Flickr

Kráľ Juraj IV. a princezná Karolína Brunšvická

Princ Juraj (neskorší kráľ Juraj IV.) a jeho nastávajúca Karolína Brunšvická sa zasnúbili bez toho, aby sa osobne stretli. A ako si asi viete predstaviť, to im na svadbe nepripravilo deň plný radosti. George sa v prvom rade nikdy nechcel oženiť s Karolínou. Mal už milenku, s ktorou bol úplne spokojný. Jeho večierkové návyky však znamenali, že si narobil obrovský dlh, ktorý musel tak či onak splatiť. Keď mu otec navrhol skvelý nápad oženiť sa s niekým bohatým, aby sa zbavil svojich problémov, George súhlasil.

Zdroj: picryl

Karolína zasa nebola z tohto manželstva práve nadšená, ale cítila, že by to mohlo fungovať. Všetko sa zmenilo, keď sa objavila v Anglicku na svadbe. Na obrade v roku 1795 bol jej budúci nový manžel taký opitý, že ledva stál na nohách. Čo bolo ešte horšie, počas svadobnej noci omdlel. Zdá sa, že katastrofálna svadba bola len náznakom toho, čo malo prísť, pretože títo dvaja žili v manželstve bez lásky a žili zväčša oddeleným životom.

Princ Albert a princezná Charlene

Princ Albert a Charlene Wittsocková sú modernejším párom, ktorého svadba sa zmietala v katastrofe. Princ Albert je synom Grace Kellyovej, zatiaľ čo Charlene je úžasná juhoafrická plavkyňa. Napriek svojmu peknému vzhľadu a šikovným známostiam však mali títo dvaja zaľúbenci svoj podiel na manželských problémoch. Len niekoľko dní pred plánovanou svadbou sa Charlene pokúsila utiecť do Monaka. Odôvodnila to tým, že vyšlo najavo, že knieža Albert sa práve stal otcom tretieho nemanželského dieťaťa. Hoci svoj plán nedotiahla do konca, neskôr sa o to pokúsila znova s jednosmernou letenkou do Francúzska, hoci ju zadržali na letisku. Pár sa napokon v roku 2011 predsa len zosobášil. Napriek tomu, že princezná svadbu dotiahla do konca, medové týždne strávili v oddelených hoteloch.

Zdroj: GovernmentZA/Flickr

Katarína Veľká a Peter III.

Katarína Veľká možno vynikajúco vládla Rusku, ale jej manželstvo ani zďaleka nebolo skvelé. V skutočnosti, pokiaľ ide o jej manželstvo, táto úbohá kráľovná ťahala za kratší koniec. Katarína Veľká bola zosobášená s Petrom III Fjodorovičom, a tak sa Katarína stala vládkyňou Ruska. V čase svadby mala Katarína len 16 rokov a jej ženích bol o rok starší.

Zdroj: A.Davey/Flickr

Hoci boli bratranec a sesternica, už od začiatku sa nemali príliš v láske. Katarína opísala Petra ako krutého opileckého výtržníka a zdá sa, že ich svadba bola toho dôkazom. Hoci obrad prebehol v pohode, keď už bolo po všetkom a nastal čas, aby si obaja užili svadobnú noc, Peter sa na svoju novú nevestu vykašľal a išiel sa zabávať s kamarátmi. To bol len začiatok búrlivého manželstva, keďže Katarína a Peter mali pohnuté manželstvo, až kým sa Katarína nakoniec nechopila moci v Rusku.

Henrich VIII. a Anna Klievska

Henrich VIII. je neslávne známy katastrofálnymi manželstvami, ale niektoré jeho svadby boli tiež dosť hrozné. Azda najpozoruhodnejšou hroznou svadbou bolo jeho manželstvo s Annou Klevskou. Anna bola štvrtou manželkou Henricha VIII. a pre všetky účely bola nevestou na objednávku. Henrich VIII. videl jej portrét a to mu stačilo na to, aby sa s ňou oženil. Keď však Anna dorazila do Anglicka, Henrich VIII. veľmi náhle zmenil názor. V dňoch, ktoré predchádzali svadbe, sa zúfalo pokúsil celú vec zrušiť a poslať Annu späť. Jeho pokusy boli neúspešné a nakoniec si svoju nevestu aj tak vzal. Podľa kráľa Henricha bol však vzhľad jeho manželky taký odporný, že v tú noc neboli schopní manželstvo uzavrieť. Podľa všetkého to nebola jediná noc, keď sa to stalo. Už o šesť mesiacov neskôr Henrich dostal anulovanie manželstva a bol zaneprázdnený dvorením svojej ďalšej manželke.

Zdroj: Ann Longmore-Etheridge/Flickr

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre