Kluby známych aeroliniek vám pomôžu ušetriť ešte viac – Oplatia sa ale bežnému cestovateľovi?

1228

Aerolinky chcú pritiahnuť čo najviac zákazníkov, no čo je ešte dôležitejšie, tak si ich chcú aj čo najdlhšie udržať. Najčastejším spôsobom akým si aerolinky udržiavajú svojich zákazníkov je, že im ponúkajú zľavy pri častom lietaní. Síce sú dnes letenky lacné už dosť, tak stále nie je dôvod, aby sme si ich nespravili ešte o trochu lacnejšie.

zľavové kluby aeroliniek

Ryanair

Ryanair neponúka žiadny univerzálny zľavový klub ako napríklad WizzAir, kde jednoducho zaplatíte určitý ročný poplatok a dostanete zľavu pri každom lete. Namiesto toho ponúka Family Plus a Flexi Plus. Nie sú to však zľavové kluby ako také, ale sú to bonusy, ktoré si musíte kúpiť pred každým letom osobitne.

Ryanair zľava
Family Plus

Family Plus je, ako z vyplýva z názvu, určený pre rodiny. Konkrétne je to myslené pre rodiny s veľmi malými deťmi, čiže ak vaše deti nepotrebujú kočiar, prebaľovať počas letu alebo zohriaté fľaše, tak si neužijete plné výhody tohto zľavového plánu.

Pokiaľ sa rozhodnete zakúpiť si Family Plus, tak k tomu dostanete:

 • Možnosť odovzdať 2 x 20kg kufre pri check-ine zadarmo
 • Prioritné nastupovanie a extra kufre pre rodinu so sebou na palubu, čiže nebudete musieť stáť v rade
 • Zadarmo miestenky pre vaše deti a zľavy pre zvyšok rodiny na miestenky
 • 50% zľavu na cestovné poistenie pre vaše deti
 • Zľavy na letenky pre vaše deti
 • Preprava dvoch kusov veľkého vybavenia pre deti zadarmo (ako napríklad kočiar)
 • 5kg batožina pre deti na palubu zadarmo
 • Môžete si doniesť sedačku pre deti z auta na palubu (ak bola certifikovaná aj pre lietadlá)
 • Po požiadaní vám posádka ohreje fľaše pre deti
 • Prístup k miestnosti na prezliekanie batoľat (pri zadnom vstupe do lietadla)

 

Flexi Plus

Flexi Plus vám ponúka možnosť zmeniť si let o +1 / -1 deň, destináciu alebo dokonca letisko odchodu za žiadny pridaný poplatok. Ryanair má cez 200 destinácii po 33 krajinách a denne urobí 1800 letov. Čo ak sa na poslednú chvíľu rozhodnete, že miesto Švédska radšej pôjdete do Španielska? Žiadny problém!

Rezervovanie miestenky a 2 kufre navyše robia z cestovania oveľa príjemnejší zážitok. Preto ku Flexi Plus dostanete práve tieto veci zdarma, plus k tomu máte aj prioritné nastupovanie a vystupovanie, čo vám dovolí byť vonku z letiska už pár minút po pristáti a nemusíte čakať v dlhých radoch.

Ak by vám bolo kufrov málo, tak k Flexi Plus dostanete aj ďalší kufor (do 10kg) zdarma, plus jednu malú tašku so sebou na palubu

Pokiaľ sa vám pozdávajú len niektoré z týchto služieb, no nie všetky, tak si ich môžete zakúpiť aj osobitne pri každom nákupe. Pokiaľ chcete prioritu a rezervované miesta, tak si nemusíte dokupovať zvyšok balenia. Možnosť zmeniť si let o deň, destináciu alebo letisko odchodu sa však individuálne zakúpiť nedá.

TIP: Prečítajte si obmedzenia pre batožinu, ktoré Ryanair nedávno upravil.

Erazmus

Ryanair už druhý rok spolupracuje s programom Erazmus. Prvotne bola táto spolupráca predstavená v programe „Stále sa zlepšujeme“, dnes ponúka Erazmus študentom 15% zľavu na lety a zadarmo check-in pre jeden kufor. Na túto zľavu však budete potrebovať platnú Erazmus kartu (ESNcard).

 

WizzAir Discount Club

A čo takto WizzAir? Trochu menej známa letecká spoločnosť (pri porovnaní s Ryanair), no stále je to absolútny gigant, ktorého flotila presahuje 100 lietadiel. Na rozdiel od Ryanairu, ma WizzAir len jeden zľavový plán, no stále si môžete zakúpiť rovnaké výhody ako pri Ryanaire (prioritné nastupovanie, extra kufor atd..)

Wizzair zlavovy klubČlenstvo v klube WizzAir si zakúpite za 30€ ročne pre 1 človeka + 1 spolujazdca, alebo za 60€ ročne pre 1 človeka + 5 spolujazdcov.

Možno sa to zdá ako veľa, no tento vklad sa zvykne vrátiť už po jednom lete. Pri každom lete dostanete zľavu minimálne 10€ za lístok, pri lístkoch za viac než 19,99€.

Zľava minimálne 5€ pri check-ine 20kg a 32kg batožín. Členovia klubu WizzAir majú taktiež prístup k špeciálnym ponukám, ktoré sú viditeľné len pre členov. Väčšinou ide o lety, za ktoré dáte doslova pár eur.

Pokiaľ si platíte členstvo pre seba + 1 ďalšieho človeka a chcete niekam letieť s rodinou či ďalšími kamarátmi, tak si môžete členstvo kedykoľvek zmeniť na členstvo pre celú skupinu. Zaplatíte pri tom rozdiel medzi dvoma vyššie spomenutými cenami. Pokiaľ si takto členstvo zmeníte, tak sa vám celková doba členstva nepredĺži.

Samozrejme si na WizzAir môžete zakúpiť podobné veci ako pri Ryanaire. WIZZ Flex je takmer to isté ako Flexi Plus pri Ryanaire. WIZZ Priority vám dá prioritné nastupovanie, jednu malú tašku a jeden kufor navyše.

TIP: Článok o tom ako nakupovať najlacnejšie letenky a aké riziká sa s nimi spájajú.

easyJet

Táto cestovka nelieta na Slovensko vôbec a z Česka lieta len z Prahy. Do ich zľavového klubu nie je tak jednoduché sa dostať, ako napríklad pri WizzAir. Jediný spôsob ako sa doňho dostanete je, že vás pozve samotný EasyJet. Členstvo trvá rok a po tom vám dajú vedieť či sa vám o rok predlžuje, alebo sa ruší. Pokiaľ si cez členský účet kúpite letenky aj pre priateľov či rodinu, tak výhody dostanú aj oni počas tohto letu.

EasyJet
A aké sú vlastne výhody?

 • Pokiaľ nájdete nižšiu cenu za rovnaký let online, tak vám easyJet preplatí rozdiel a navyše dostanete poukážku v hodnote 10% z tohto letu
 • Pokiaľ cena vašej zakúpenej letenky klesne pred odletom, tak vám easyJet preplatí rozdiel
 • Môžete si meniť dátum a dokonca aj destináciu vášho letu bez poplatku za zmenu. Zaplatíte len rozdiel medzi cenou novej letenky a starej

 

Oplatí sa to?

Pri klube WizzAir je odpoveď jednoduchá – áno. Cena sa vám zvykne vrátiť, prípadne dokonca preplatí počiatočný poplatok, už po prvom lete. Napríklad prvá možnosť za 30€, ktorú využijete vy a váš spolucestujúci. Dostanete zľavu aspoň 10€ na obe letenky, čo spolu tvorí už 20€ ušetrenie a ešte k tomu dostanete zľavu 5€ za check-in batožiny, čo tvorí tých zvyšných 10€.

Pokiaľ viete, že WizzAirom pôjdete len raz za celý rok, tak môžete kúpu členstva vynechať, lebo tým ušetríte nanajvýš zopár eur. No ak viete, že budete s touto aerolinkou cestovať lacnejšie, tak si to jednoznačne kúpte. Môžete tak ušetriť doslova stovky eur.

 

A čo Ryanair? Na webe kolujú vtipy o tom, že Ryanair nemá zľavový klub, pretože celý Ryanair je jeden veľký zľavový klub. Ako sme už spomínali, tak pri Ryanaire to nefunguje tak, že si zaplatíte nejaké ročné členstvo a máte zľavy na lety. Skôr si môžete pri každom lete dokúpiť určité bonusy, ktoré vás na konci budú stáť menej, než keby ste ich kupovali osobitne.

Takže ako? Pokiaľ viete, že by ste si tie bonusy zakúpili, či už pre to, že ich potrebujete, alebo pre to, že vám nevadí si priplatiť za vyššiu pohodu počas letu, tak sa ich oplatí kúpiť všetky spolu vo Flexi Plus alebo Family Plus. No nakoniec najviac pri Ryanaire ušetríte tým, že si kúpite len letenku a nič viac.

 

Klub easyJet nie je spoplatnený, no dostanete sa doň jedine, ak cestujete s touto cestovkou skutočne veľa. Čiže síce nemusíte za samotné členstvo zaplatiť ani cent, tak vás ta kopa leteniek určite bude niečo stáť. No keďže už lietate touto cestovkou tak často, aby vás sama pozvala do svojho programu, tak je to pravdepodobne pre to, že vám vyhovovala doteraz najviac, čiže dodatočné bonusy vás len potešia.

 

Zdroje:

 

 

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre