Ryanair – Všetko, čo musíte vedieť o jednej z najznámejších nízkonákladových leteckých spoločností

5926

Plánujete ísť na dovolenku niekam ďalej, kam vás auto nedovezie? Írska letecká spoločnosť Ryanair vás tam veľmi rada vezme a navyše za neuveriteľne nízku cenu! Za Ryanairom nemusíte chodiť ďaleko, lebo lieta aj z Bratislavy, Prahy, Viedne, Krakówa, Rzeszówa, Budapešti a dokonca aj z Brna či Ostravy. Časté zľavy vám dovolia doslova za cenu večere cestovať kamkoľvek po Európe.

Logo spoločnosti

Logo spoločnosti

Zaujímavosti

Azda najznámejší nízkonákladový prepravca v Európe pôvodom z Írska. O popularitu sa postaral svojími naozaj lacnými ponukami leteniek ale aj negatívnou „reklamou“ v médiach. Aj napriek niekoľkým demonštráciám a rôznym iným problémom sa aerolinka stále teší veľkej obľube predovšetkým v Čechách a na Slovensku.

1. Všetky ich lietadlá sú rovnaké

Je to dôležitá súčasť ich obchodnej stratégie. Dovoľuje im objednávať náhradné diely vo väčších množstvách a zamestnávať špecialistov len na jeden typ lietadla.

lietadlo

Foto od somkuti

2. Prvá linka bola medzi írskym Waterfordom a anglickým Gatwickom

Začala v roku 1985 s len 15 miestnym lietadlom Embraer Bandeirante za účelom rozbiť duopol britskej aerolinky British Airways a Írsek aerolinky Aer Lingus.

3. Za rýchly rast Ryanairu v jeho začiatkoch môžu ďakovať Margaret Thatcherovej

Nové aerolinky potrebovali podporu aspoň jednej krajiny (kvôli Európskym reguláciám) a po odmietnutí Írska ich podporilo Spojené Kráľovstvo, kde práve bola premiérkou Železná lady.

4. Prvú internetovú stránku zostavili študenti

V prvých dňoch internetu Ryanair múdro odhadol jeho potenciál. No namiesto najatia obrovskej firmy za obrovské peniaze Ryanair najal pár študentov a ušetril tak stovky tisíc dolárov.

5. Sú najzaneprázdnenejšou aerolinkou na svete

Každý deň Ryanairom letí neuveriteľných 350 000 ľudí vo viac než 2000 rôznych letoch. Mesačne tak prepravia 12 miliónov ľudí a urobia 68 000 letov.

6. Teroristický útok 9. septembra nepriamo pomohol Ryanairu

Po páde dvojičiek sa mnoho ľudí obávalo lietania a ceny leteniek ale aj lietadiel šli prudko dole. To dovolilo Ryanairu objednať veľké množstvo lietadiel a náhradných dielov po nasledujúce roky.

Ryanair fotografia
Foto od _benj_

7. Ryanair lieta do 37 krajín v Európe, Afrike a Blízkom Východe

Ryanairom sa dostanete do Maroka, Izraelu či Jordánska. Spolu to tvorí 222 destinácii.

8. Majiteľ na verejnosti vtipkoval o tom, aké to je mať sex s Kráľovnou

Michael O’Leary si nikdy nebral servítku pred ústa a raz zavtipkoval pred začiatkom príhovoru. Vtip však nedostal odozvu akú O’Leary čakal. Pobúrená verejnosť a média ho donútili verejne sa ospravedlniť. To však mohol byť jeho zámer.

Michael O’Leary

CEO spoločnosti Michael O’Leary

9. Aj zlá reklama je reklama

Motto, ktoré Ryanair víta s otvorenou náručou. V minulosti niekoľko krát spoločnosť vyslala falošné správy o možnej budúcnosti spoločnosti preto, aby nahneval verejnosť alebo média, vďaka čomu sa mu dostalo veľa (hoci negatívnej) reklamy zadarmo. Vypustil nepravdivé informácie ako napríklad:

  • Zbavujú sa pomocného pilota aby ušetrili na výdavkoch na platy
  • Nové lietadlá budú mať zónu na státie, aby mohli do lietadla vmestiť viac pasažierov
  • Pasažieri budú musieť platiť za používanie toalety vo vzduchu

10. Ryanair každoročne vytváral kalendár so stewardkami pre charitu

Kalendáre boli populárne ale aj kontroverzné, čím slúžili ako nástroj na vytváranie príjmu ale aj (negatívnej) reklamy. Niekoľko rokov dozadu však tento kalendár zrušili ako súčasť rekonštrukcie pre zlepšenie firemného mena.

11. Priemerná cena letenky v roku 2016 bola 46,67€

12. V prvých rokoch všetci noví zamestnanci dostali akcie firmy

Keď mali 450 zamestnancov, tak všetci podpísali dohodu, že spolu nebudú zakladať únie aby získali kontrolu nad firmou.

13. Od vtedy však Ryanair zmenil vstupné podmienky a noví zamestnanci už nedostávajú akcie pri vstupe

14. Ryanair pomohol pri vstupe nových aeroliniek na trh

Ako napríklad VivaAerobús (Mexiko) a VivaColombia (Kolumbia) či VivaCan (Kostarika)

Ryanair fotografia
Foto od ViaggioRoutard

15. Lieta na viac než 1800 linkách

16. Spolu lietadlá Ryanairu denne preletia v priemere 382 605 kilometrov

17. Sú na vrchole rebríčku v letoch, ktoré prišli na čas

88% ich letov prišlo na čas, čím predbehli ich najväčšiu konkurenciu EasyJet (77%) alebo aj írsku konkurenciu Aer Lingus (82%).

18. Denne ich stránku navštívi 1 500 000 ľudí

19. Lietadlo Ryanairu vzlietne v priemere každých 45 sekúnd

20. Ľudia spoločne ušetria 32 miliónov každý deň vďaka voľbe Ryanairu pred ostatnými, drahšími aerolinkami

 

 

 

 

 

História

Ryanair je Írska nízkonákladová letecká spoločnosť založená v roku 1984, so sídlom v Dubline. Začala na krátkej linke Waterford – London-Gatwick s lietadlom pre 15 ľudí. Už v roku 1986 začala lietať na frekventovanej linke z Dublinu do Londýna. Počet pasažierov sa spoľahlivo zvyšoval no spoločnosť stále vykazovala straty a bola potrebná reštrukturalizácia. Spoločnosť si privlastnila praktiky iných nízkonákladových aeroliniek (nízke ceny, žiadne business triedy, jediný model lietadla) vďaka čomu je dnes číslom jedna v Európe.

V 2016, Ryanair bola najväčšou Európskou leteckou spoločnosťou na počet plánovaných pasažierov a previezla najviac medzinárodných pasažierov než ktorákoľvek iná aerolinka.

Ryanair dnes

Ryanair prevádzkuje viac než 430 Boeingov 737-800 a zamestnáva viac než 13 000 ľudí. Denne Ryanair uskutoční takmer 2000 letov a prepraví tak v priemere 139 miliónov zákazníkov ročne. Ryanairom sa dostanete až do 37 krajín v Európe, Afrike (Maroko) a Blízkom Východe (Izrael a Jordánsko) a do 222 rôznych destinácii. Najväčšiu základňu má Ryanair na Londýnskom letisku v mestečku Stansted (cca 70km od centra Londýna), kde má 43 lietadiel.

Aerolinka využíva menšie letiská, vďaka čomu platí menšie poplatky za pristátie a minimalizuje tým náklady. Raz dokonca nazvala letisko v Bratislave ako „Bratislava Vienna“ napriek tomu, že Bratislava sa nachádza 80km od Viedne a v úplne inej krajine.

Priamo na ich stránke si môžete zabezpečiť odvoz z letiska a späť na letisko (vlakom, autom, autobusom alebo dokonca osobným šoférom) alebo si požičať auto na dobu vášho pobytu. No nie všetky letiská sú vzdialené od vašej destinácie 60 a viac kilometrov lebo to nie je vždy možné. Mestá ako Amsterdam, Atény, Kodáň, Dublin, Edinburgh, Lisabon či Madrid nemajú sekundárne letiská a tak v týchto prípadoch pristanete priamo v meste a nemusíte riešiť žiadnu dopravu.

Najbližšie letiská Ryanairu

Spoločnosť lieta z rôznych európskych miest. Toto sú tie najvýhodnejšie miesta pre slovenského obyvateľa

letiská

Z Bratislavy

Z hlavného mesta SR lieta Ryanair do 17 krajín a 32 miest (Brusel, Burgas, Paphos, Paríž, Atény, Korfu, Thessaloniki, Dublin, Eilat, Alghero, Bologna, Cagliari, Catania, Miláno, Rím, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Porto, Nis, Barcelona, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Valencia, Dalaman, Kyjev, Birmingham, Edinburgh, Leeds, Londýn a Manchester).

Z Košíc

Nová linka do Londýna začína v apríli 2019. Bude to prvá linka Ryanairu v Košiciach.

Z Prahy

Z hlavného mesta ČR lieta Ryanair do 19 krajín a 41 miest (Brusel, Zadar, Billund, Kodáň, Marseille, Paríž, Atény, Budapešť, Dublin, Eilat, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Trapani a Benátky, Amman, Riga, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Krakow, Porto, Barcelona, Madrid, Malaga, Valencia, Göteborg, Stockholm, Bournemouth, Edinburgh, Liverpool a Londýn).

Z Brna a Ostravy

Z týchto miest sa dostanete do Talianska (Miláno) a Spojeného Kráľovstva (Londýn), z Pardubic do Spojeného Kráľovstva (Londýn) a Španielska (Alicante).

Z Viedne

Z mesta blízkemu predovšetkým Bratislavčanom lieta spoločnosť do 14 krajín a do 32 miest (Larnaca, Paphos, Kodáň, Paríž, Chania, Kalamanta, Santorini, Dublin, Bologna, Brindisi, Catania, Miláno, Pisa, Rím, Amman, Malta, Marrakeš, Krakow, Faro, Bukurešť, Barcelona, Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza, Lazarote, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Seville, Tenerife, Valencia a Londýn).

Z Budapešte

Z Maďarska lieta Ryanair do 17 krajín a do 45 miest (Brusel, Paphos, Praha, Billund, Kodáň, Tampere, Marseille, Paríž, Berlín, Nuremberg, Atény, Korfu, Thessaloniki, Cork, Dublin, Eilat, Bari, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Benátky, Amman, Malta, Marrakeš, Porto, Barcelona, Gran Canaria, Ibiza, Madrid, Malaga, Santander, Seville, Valencia, Bristol, Edinburgh, Londýn, Manchester).

Z Krakówa a Rzseszowa

Z Poľska môžete letieť až do 22 krajín a 66 miest ( napr. Viedeň, Brusel, Burghas, Paphos, Praha, Bordeaux, Lourdes, Marseille, Paríž, Berlín, Dortmund, Frankfurt, Hamburg, Nuremberg, Atény, Chania, Dublin, Shannon, Eilat, Tel Aviv, Bari, Bologna, Brindisi, Cagliari, Catania, Lamezia, Miláno, Neapol, Palermo, Pescara, Pisa, Rím, Benátky, Amman, Malta, Marrakeš, Eindhoven, Oslo, Gdaňsk, Lisabon, Porto, Alicante, Barcelona, Gran Canaria, Madrid, Malaga, Palma de Mallorca, Seville, Tenerife, Valencia, Göteborg, Malmo, Stockholm, Kyjev, Ľvov, Belfast, Birmingham, Bournemouth, Bristol, Edinburgh, Glasgow, Leeds, Liverpool, Londýn, Manchester) . Z Rzseszowa do 4 krajín (Bulharsko, Grécko, Írsko, Spojené Kráľovstvo) a 10 miest.

Check-in

Ryanair vám ponúka možnosť spraviť si check-in online, v pohodlí vlastného domova a zadarmo. Jednoducho na stránke ťuknete na tlačidlo check-in, vyplníte údaje a budú vám pridelené miesta. Za príplatok si môžete kúpiť napríklad prednostný vstup do lietadla alebo možnosť zobrať si jednu batožinu so sebou naviac. Následne si lístky vytlačíte alebo stiahnete do mobilu. To znamená že vás už nečaká hodinové státie na letisku a ukladanie batožiny do podpalubia lietadla. Batožinu si jednoducho vezmete so sebou hore.

 

Batožina

V cene letenky si máte právo zobrať len jednu malú batožinu (kabelku, ruksak, laptop, nákup z obchodov na letisku…) Malá batožina nesmie presahovať rozmery 40x20x25 cm a má sa zmestiť pod sedadlo pred vami.

Batožina

Zmena pravidiel pre batožinu od novembra 2018
S platnosťou 1. novembra 2018 je dovolená len menšia príručná batožina (kabelka, taška). Batožinu s hmotnosťou do 10kg je možné vziať na palubu lietadiel Ryanair za poplatok 8 EUR pri rezervácií. Zmena je z dôvodu meškania letov, ktoré sa spoločnosť týmto krokom snaží elminovať.

Ryanair vám ponúka možnosť kúpiť si (pri check-ine) prioritné nastupovanie a možnosť zobrať na palubu väčšiu batožinu Ak túto možnosť využijete, tak tiež nastúpite do lietadla ako prví. Prioritu si môžete kúpiť aj pre celú rodinu, čo zahŕňa napr. možnosť vybrania sedadla pre dieťa zadarmo a zľavy na cestovné poistenie od Ryanair.

Vo vzduchu – Podmienky a Pravidlá

Fajčenie je zakázané na všetkých letoch. V lietadle si môžete vybrať zo širokej ponuky občerstvenia, či už máte chuť na niečo sladké alebo slané. V ponuke je aj množstvo studených a horúcich nápojov, vrátane vín, pív a destilátov. Môžete konzumovať vlastné jedlá počas letu, no to však neplatí pre nápoje (ani vlastný alkohol), tie si nesmiete na palubu priniesť.

 

Nič z toho však nemáte v cene a budete musieť vyberať peňaženku. Papierovú účtenku však neočakávajte. Ryanair ako súčasť environmentálnej zásady spravila všetky účtenky dostupné online na RyanairReceipts.com. Dostanete sa k ním tak, že zadáte dátum, číslo svojho letu a sedadlo, na ktorom ste sedeli.

Je dovolené používať elektronické zariadenia ako napríklad: tablety, smartfóny, Ipody, elektronické čítačky kníh a MP3 prehrávače. Laptopy je možné používať až keď lietadlo dosiahne cestovnú nadmorskú výšku, takže počas štartu a pristávania musia byť uložené na bezpečnom mieste.

Zdroje:

bts.aero

www.wikipedia.com

www.lovin.ie

www.uselessdaily.com

www.ryanair.com

 

Filip Vašš
Vo voľnom čase rád číta, zaujíma sa o nové udalosti a popritom študuje na univerzite v Brne.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre