Nosorožcom aplikujú do rohov špeciálny jed, aby ich tak ochránili pred pytliakmi

753

Ohrozené nosorožce sa mnohokrát nedarí chrániť tak, ako by si to aj samotní ochranári želali. Pytliaci sú nemilosrdní a idú za svojou trofejou, ktorou sú ich rohy. Tie totiž majú veľmi vysokú hodnotu. V Južnej Afrike ale využívajú jeden účinný spôsob, vďaka ktorému dokážu tieto zvieratá chrániť.

Foto od youtube

Robia to tak, že nosorožcom napustia roh jedom, aby boli pre pytliakov menej príťažlivé. No nemusíte sa báť, táto látka nie je pre zvieratá vôbec nebezpečná. Spôsobí to iba to, že sa im rohy nanajvýš zafarbia do fialova. Ak sa však človek dostane k rohu, spôsobí mu to nevoľnosť či kŕče. Použitý typ jedu je toxín, ktorý nemá na zvieratá negatívne účinky a nazýva sa ektoparaziticíd.

Roh od nosorožca je veľmi cenný, napr. vo svete tradičnej čínskej medicíny sa jeden kus predáva aj za viac ako 40 000 libier. Túto prácu vykonávajú záchranári v Južnej Afrike. Jed vydrží tri až päť rokov, neskôr sa musí znovu aplikovať. Táto technika však funguje, čomu nasvedčujú aj výsledky.

Foto od youtube

V skutočnosti totiž tento tím využíva techniku napúšťania rohov už 8 rokov. Od tej doby sa znížila populácia tých nosorožcov, ktorí dostali liečbu iba o 2 percentá. Ide však o kombináciu pytliactva a prirodzených príčin úmrtia. Ochranári si ale uvedomujú, že sú jednými z mala, ktorí môžu nosorožcov zachrániť pred ich vyhynutím. Zároveň tvrdia, že postupne by sa mali napúšťať rohy každému jednému nosorožcovi.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre