Obrovský enviromentálny úspech – Veľký zelený múr naprieč Afrikou považujú za prírodný div

3125

Viac ako 20 afrických krajín sa spojilo, aby mohlo zrealizovať medzinárodnú misiu, ktorej cieľom je vybudovať mohutnú stenu zo stromov. Celá táto stena sa tiahne naprieč africkým kontinentom a už po viac ako desaťročnom pôsobení sa podarilo dosiahnuť prvé veľké úspechy.

Foto od youtube

Projekt výsadby stromov, ktorý nazvali „Veľký zelený múr Afriky“, sa tiahne približne 8 000 kilometrov po južnom okraji Sahary od východu po západ celého kontinentu. Región bol ešte v sedemdesiatych rokoch bujnou oázou zelene, no rast populácie, neudržateľného obhospodarovania pôdy a klimatických zmien zmenilo oblasť na neplodnú a degradovanú zem. Po desaťročiach politickej spolupráce spustilo tento odvážny projekt 11 krajín ešte v roku 2007. K iniciatíve sa od tej doby pridalo ďalších 10 krajín. Hoci táto stena je v súčasnosti dokončená len asi na 15%, dramatickým spôsobom stihla ovplyvniť všetky krajiny, ktoré sa do tohto zapojili.

V Nigérii sa obnovilo viac ako 5 miliónov hektárov degradovanej pôdy, približne 12 miliónov hektárov stromov bolo vysadených v Senegale, ďalších niekoľko miliónov hektárov pôdy sa podarilo obnoviť v Etiópii a to sú len niektoré z úspechov. Medzi vedľajšie produkty obnovenej krajiny patria taktiež mnohé podzemné studne, ktoré sú plné pitnej vody, vidiecke mestá s dodatočnými zásobami potravín, ale aj nové zdroje práce a tým pádom príjem pre dedinčanov.

Pokračovanie vývoja múru je v súčasnosti podporované množstvom medzinárodných vlád a skupín na ochranu prírody z celého sveta a akonáhle bude múr dokončený, pôjde o najväčšiu živú štruktúru na planéte – trikrát väčšiu ako Veľký bariérový útes. „Existuje mnoho divov sveta, ale Veľký zelený múr bude jedinečný a zapíše sa do histórie,“ povedal Dr. Dlamini Zuma, predseda Komisie Africkej únie. „Spoločne môžeme zmeniť budúcnosť afrických komunít v Saheli,“ dodal.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre