Ochrnutý muž opäť chodí vďaka zariadeniu, ktoré prepája jeho mozog so svalmi

341

Dr. Grégoire Courtine a kolegovia zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne vyvinuli a implantovali zariadenie, ktoré vytvára priame neurologické spojenie medzi mozgom a miechou. Implantáty v mozgu sledujú zámery pohybu, ktoré sa bezdrôtovo prenášajú do procesorovej jednotky, ktorú človek nosí zvonka, napríklad batoh. Tieto zámery sú preložené do príkazov, ktoré procesorová jednotka posiela späť cez druhý implantát na stimuláciu svalov.

f webp
zdroj: Jimmy Ravier

Gert-Jan Oskam (40) zostal ochrnutý po nehode na motorke v Číne pred 12 rokmi. Jeho nohy boli poškodené, rovnako ako jeho ruky a trup. „Mojím prianím bolo opäť chodiť a veril som, že je to možné,“ povedal Oskam. „Predtým som vyskúšal veľa vecí a teraz sa musím znova naučiť chodiť normálne, prirodzene, pretože takto tento systém funguje.“ Oskam povedal, že teraz dokáže prejsť aspoň 100 metrov, v závislosti od dňa, a niekoľko minút stáť bez použitia rúk. Povedal, že je to užitočné v jeho každodennom živote, napríklad keď nedávno bolo treba niečo maľovať, ale nemal mu kto pomôcť, tak sa postavil a urobil to sám.

5439
zdroj: Gilles Weber

Predchádzajúci výskum ukázal, že cielené elektrické impulzy môžu stimulovať oblasti nohy potrebné na chôdzu. Táto nová technológia však umožňuje plynulejšie pohyby a lepšie prispôsobenie sa meniacemu sa terénu, pretože podľa vedcov znovu spája dve oblasti centrálneho nervového systému, ktoré boli prerušené v dôsledku poranenia miechy.

Oskamovi boli predtým implantované stimulačné zariadenia, ale na spustenie stimulácie musel urobiť pohyb. „Teraz môžem robiť, čo chcem, a keď sa rozhodnem urobiť krok, stimulácia sa spustí,“ povedal. Dr. Courtine sa vyjadril, že táto stimulácia je iná, pretože Oskam má „plnú kontrolu nad parametrom stimulácie, čo znamená, že sa môže zastaviť, môže chodiť, môže vyjsť po schodoch“.

Po operáciách na implantáciu zariadení sa rýchlo vytvorili neurologické komunikačné kanály. Oskam robil prvé kroky už po prvom dni tréningu. A spojenie zostalo spoľahlivé už viac ako rok, vrátane času, ktorý Oskam strávil doma. Oskam tiež opäť získal určitú kontrolu nad svojimi nohami, aj keď zariadenie práve nepoužíva.

gert jan walking with digital bridge chuv gilles weber 4107
zdroj: CHUV / Gilles Weber

Oskam bol prvým účastníkom pokusu, ale vedci dúfajú, že to budú môcť v budúcnosti znova opakovať. Tento výskum potvrdzuje možnosť opätovného vytvorenia neurologického spojenia medzi mozgom a miechou, ktoré prebieha veľmi rýchlo. Rozšírenie rozsahu tohto spojenia by tiež mohlo pomôcť ľuďom, ktorí majú paralýzu celých paží, či len rúk, alebo ktorí mali mŕtvicu. Chceli by však zmenšiť veľkosť systému, aby bol prenosnejší „Koncept digitálneho mosta medzi mozgom a miechou predznamenáva novú éru v liečbe motorických deficitov v dôsledku neurologických porúch,“ napísali vedci.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.