Odsúdení, ale nevinní: 5 príbehov ľudí, ktorí prežili svoje životy inak ako chceli

739

Každý z nás sníva o plnení svojich cieľov a živote podľa vlastných predstáv. Avšak, niektorí ľudia sa ocitli v nepravý čas na nepravom mieste a ich sny sa zmenili na nočnú moru. Teraz sa spolu pozrieme na osudy piatich ľudí, ktorí boli odsúdení za zločiny, ktoré nespáchali.

Damon Thibodeaux: Neodolateľný nátlak

Damon Thibodeaux sa stal obeťou nespravodlivého súdneho procesu v roku 1996. Po niekoľkohodinovom nekonečnom vypočúvaní a zastrašovaní ho policajti prinútili k priznaniu z vraždy 14-ročného chlapca. Aj keď neexistovali žiadne dôkazy jeho viny, bol odsúdený na trest smrti. Roky čakal na svoju smrť vo väzení. Až v roku 2012, po 15 rokoch, bol Damon Thibodeaux oslobodený, keď nové DNA testy jednoznačne potvrdili jeho nevinu. Tento príbeh nás upozorňuje na dôležitosť dôkladného a férového vyšetrovania.

man in black long sleeve shirt raising his right hand
Foto od Hasan Almasi na Unsplash

Michael Morton: Neúnavná snaha o spravodlivosť

Michael Morton bol nespravodlivo odsúdený za vraždu svojej manželky v roku 1987. Z vraždy ho usvedčil ich vlastný 3 ročný syn Eric. Prečo to spravil nie je známe. Napriek Michaelovim tvrdeniam o nevine, bol odsúdený na doživotie vo väzení. Trvalo až 25 rokov, kým sa podarilo odhaliť nové dôkazy, ktoré ukázali, že Michael bol nevinný. V blízkosti miesta činu našli šatku na ktorej urobili testy DNA a vďaka tomu sa podarilo identifikovať skutočného vraha. Tento dôkaz oslobodil Michaela z nezaslúženej tmy väzenských múrov.

prison, prison cell, jail
Foto od Ichigo121212 na Pixabay

David Ranta: Krutý zásah osudu

V roku 1990 bol David Ranta odsúdený za zabitie rabina v Brooklyne, hoci neexistovali presvedčivé dôkazy, ktoré by ho spájali s týmto hrozným zločinom. Aj keď svedok tvrdil že David nie je ten koho hľadajú bol odsúdený. Trpel v base až 23 rokov, kým dôkazy nespôsobilosti policajného vyšetrovania a pochybnosti o svedectvách svedkov nevedúcich na jeho vinu neoslobodili Davida. Bol to krutý zásah osudu, ktorý mu vzal nezvratnú časť života.

fence, freedom, prison
Foto od Fifaliana-joy na Pixabay

Daryl Kelly: Obvinený vlastnou rodinou

Daryl Kelly bol v roku 1997 zatknutý za obťažovanie svojej 9 ročnej dcéry Channea. Bola donútená svojou matkou, a teda Darylovou ženou aby vzniesla na svojho otca falošné obvinenie inak bude zbitá. Jediným dôkazom znásilnenia boli výpovede matky a dcéry. Dary sa snažil dokázať svoju nevinu, ale neúspešne. Dostal 20 a ž 40 rokov väzenia. Asi rok po súdnom procese sa Channea dostala z opatrovníctva svojej matky a odhalila skutočný príbeh. Sudca bol presvedčený, že svoje priznanie urobila kvôli tzv. Štokholmskému syndrómu. Preto sedí Daryl vo väzení dodnes.

man in white t-shirt standing in front of window
Foto od Karsten Winegeart na Unsplash

David Bryant: Trpký rozchod so slobodou

David Bryant bol obvinený z ohavného zločinu znásilnenia a vraždy. Bol odsúdený v roku 1975. Strávil vo väzení 38 rokov, kým nebol konečne oslobodený v roku 2013, keď nové dôkazy ukázali jeho nevinu. Testy DNA z miesta činu sa nezhodovali s Davidom. Tento tragický príbeh nás upozorňuje na dôležitosť presadzovania spravodlivosti, aby sa zabránilo nevinným ľuďom vo väzení.

A Person in Orange Shirt with Tattooed Arms
Foto od RDNE Stock project na Pexels

Príbehy týchto nevinných ľudí, ktorí strávili roky za mrežami za zločiny, ktoré nespáchali, nás nútia zamyslieť sa nad systémom súdneho procesu a jeho chybami. Spravodlivosť musí byť vždy na prvom mieste, aby sme zabránili nevinným ľuďom v nezmyselnom utrpení.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre