Ženy boli v minulosti často diskriminované a ich prínos bol podceňovaný, ale existuje množstvo výnimočných ženských osobností, ktoré zmenili svet a ovplyvnili životy ostatných. V tomto článku sa pozrieme na 5 vplyvných žien v histórii, ktoré sa stali inšpiráciou pre mnohé generácie.

Harriet Tubman – bojovníčka za zrušenie otroctva

Harriet Tubman bola americká aktivistka, ktorá sa zaslúžila o zrušenie otroctva a bojovala proti rasizmu. Bola to práve ona, kto organizoval tajnú sieť „Podzemnej železnice“, ktorá pomohla mnohým otrokom uniknúť na slobodu. Harriet Tubman bola tiež prvou ženou, ktorá viedla vojenskú operáciu v americkom občianskom vojne.

Zdroj: YouTube

Frida Kahlo – umelkyňa a symbol boja proti patriarchátu

Frida Kahlo bola mexická umelkyňa, ktorá sa stala symbolom boja proti patriarchátu a stereotypom. Život jej uštedril ťažké prekážky a ako malá prekonala detskú obrnu. Neskôr už ako staršia prežila ťažkú nehodu v autobuse. Ako sa pomaly zotavovala učila sa maľovať a študovala umenie. V jej obraze je zahrnutý boj za rovnosť a odpor voči nespravodlivosti. Jej umelecká tvorba je dodnes uznávaná a cenená po celom svete.

Zdroj: YouTube

Rosa Parks – symbol hnutia za občianske práva

Rosa Parks je známa ako „matka hnutia za občianske práva“ v USA. V roku 1955 sa odmietla postaviť z miesta v autobuse v Montgomery v Alabame, čo vyvolalo vlnu protestov a zmenilo priebeh boja za rovnoprávnosť rasových skupín. Jej odvaha a obetavosť ju urobili symbolom hnutia za občianske práva.

Zdroj: YouTube

Mária Curie – vedkyňa a objaviteľka rádioaktivity

Mária Curie bola poľsko-francúzska vedkyňa a objaviteľka rádioaktivity. Počas jej života bola ako vedkyňa podceňovaná a kritizovaná za to, že sa ako žena má starať o rodinu a nie o vedu. Napriek tomu bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu, a to dokonca dvakrát – v oblasti fyziky a chémie. Jej objavy mali významný vplyv na vývoj vedného výskumu a lekárstva.

Zdroj: YouTube

Maya Angelou – spisovateľka a aktivistka

Maya Angelou bola americká spisovateľka a aktivistka, ktorá sa zaslúžila o boj za rovnoprávnosť a práva žien a fariebne odlišných skupín. Bola sexuálne zneužitá a mala traumu z detstva. Kvôli tomu niekoľko rokov neprehovorila. Svoje myšlienky však dokázala pretaviť na papieri. Jej memoáre „Viem prečo vtáky v klietke spievajú“ sú uznávanou klasikou svetovej literatúry. Jej dielo a práca v oblasti občianskych práv majú významný vplyv na spoločnosť a dodnes slúžia ako inšpirácia pre mnohé ďalšie generácie.

Zdroj: YouTube

Odvážne ženy 

Tieto ženy svojou prácou a odvahou ovplyvnili svetovú históriu a životy ostatných ľudí. Každá z nich zanechala svoj nezameniteľný odkaz na svete a je inšpiráciou pre mnohé generácie a dokazuje, že ženy majú rovnakú silu a vplyv na svet ako muži.

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.