5 odvážnych žien, ktoré dokázali, že aj ženy môžu zmeniť svet

1368

Ženy boli v minulosti často diskriminované a ich prínos bol podceňovaný, ale existuje množstvo výnimočných ženských osobností, ktoré zmenili svet a ovplyvnili životy ostatných. V tomto článku sa pozrieme na 5 vplyvných žien v histórii, ktoré sa stali inšpiráciou pre mnohé generácie.

Harriet Tubman – bojovníčka za zrušenie otroctva

Harriet Tubman bola americká aktivistka, ktorá sa zaslúžila o zrušenie otroctva a bojovala proti rasizmu. Bola to práve ona, kto organizoval tajnú sieť „Podzemnej železnice“, ktorá pomohla mnohým otrokom uniknúť na slobodu. Harriet Tubman bola tiež prvou ženou, ktorá viedla vojenskú operáciu v americkom občianskom vojne.

Zdroj: YouTube

Frida Kahlo – umelkyňa a symbol boja proti patriarchátu

Frida Kahlo bola mexická umelkyňa, ktorá sa stala symbolom boja proti patriarchátu a stereotypom. Život jej uštedril ťažké prekážky a ako malá prekonala detskú obrnu. Neskôr už ako staršia prežila ťažkú nehodu v autobuse. Ako sa pomaly zotavovala učila sa maľovať a študovala umenie. V jej obraze je zahrnutý boj za rovnosť a odpor voči nespravodlivosti. Jej umelecká tvorba je dodnes uznávaná a cenená po celom svete.

Zdroj: YouTube

Rosa Parks – symbol hnutia za občianske práva

Rosa Parks je známa ako „matka hnutia za občianske práva“ v USA. V roku 1955 sa odmietla postaviť z miesta v autobuse v Montgomery v Alabame, čo vyvolalo vlnu protestov a zmenilo priebeh boja za rovnoprávnosť rasových skupín. Jej odvaha a obetavosť ju urobili symbolom hnutia za občianske práva.

Zdroj: YouTube

Mária Curie – vedkyňa a objaviteľka rádioaktivity

Mária Curie bola poľsko-francúzska vedkyňa a objaviteľka rádioaktivity. Počas jej života bola ako vedkyňa podceňovaná a kritizovaná za to, že sa ako žena má starať o rodinu a nie o vedu. Napriek tomu bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu, a to dokonca dvakrát – v oblasti fyziky a chémie. Jej objavy mali významný vplyv na vývoj vedného výskumu a lekárstva.

Zdroj: YouTube

Maya Angelou – spisovateľka a aktivistka

Maya Angelou bola americká spisovateľka a aktivistka, ktorá sa zaslúžila o boj za rovnoprávnosť a práva žien a fariebne odlišných skupín. Bola sexuálne zneužitá a mala traumu z detstva. Kvôli tomu niekoľko rokov neprehovorila. Svoje myšlienky však dokázala pretaviť na papieri. Jej memoáre „Viem prečo vtáky v klietke spievajú“ sú uznávanou klasikou svetovej literatúry. Jej dielo a práca v oblasti občianskych práv majú významný vplyv na spoločnosť a dodnes slúžia ako inšpirácia pre mnohé ďalšie generácie.

Zdroj: YouTube

Odvážne ženy 

Tieto ženy svojou prácou a odvahou ovplyvnili svetovú históriu a životy ostatných ľudí. Každá z nich zanechala svoj nezameniteľný odkaz na svete a je inšpiráciou pre mnohé generácie a dokazuje, že ženy majú rovnakú silu a vplyv na svet ako muži.

Zdroj 

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre