5 operácií agentúry CIA, o ktorých si pravdepodobne ešte nepočul

780

CIA bola vytvorená v 40. rokoch 20. storočia Trumanovou administratívou. Truman neskôr oľutoval vytvorenie agentúry a uviedol, že bežne zneužívala svoje právomoci. V tomto článku ti prinášame niekoľko ich operácií a experimentov, o ktorých si možno ešte nepočul.

1. Operácia Northwood

V 60. rokoch chceli USA vyvolať vojnový konflikt s Kubou. Využili na to CIA a mali plán, ako oklamať Američanov, aby podporili vojnu proti Kube. Chceli urobiť teroristický útok na vlastných občanov, za ktorý by následne obvinili Kubu.

V tom čase bol v prezidentskom kresle Kennedy, ktorý návrh pred jeho zavraždením našťastie zamietol. Môžeme sa len domnievať, či takýchto prípadov bolo viac a prezident Kennedy im vďaka svojim názorom nevyhovoval.

Agenti CIA
Zdroj: Pexels

2. MKUltra

MKUltra bola séria experimentov vykonaných CIA s cieľom zistiť, či môže úspešne vykonávať kontrolu mysle. Čítate správne. CIA sa pokúšala ovládať myseľ. Dávali testovaným subjektom LSD, izolovali ich, mučili a dokonca sa ich pokúšali hypnotizovať.

Našťastie experimenty zlyhali, alebo to aspoň hovoria. Keď sa o tom dozvedela verejnosť, CIA sa bránila vyhlásením, že ovládanie mysle sa použije len na teroristov. Aké boli ich skutočné zámery sa asi ťažko dozvieme. Je ale isté, že takéto experimenty na ľuďoch sú neprijateľné.

pexels photo 6055312
Zdroj: Pexels

3. Zvrhnutie zahraničných vlád

Je trochu smiešne, ako bol americký ľud pobúrený, keď Rusko zasahovalo do posledných volieb USA. Iróniou je, že CIA zasahovala do viac záležitostí krajiny ako ktorákoľvek iná agentúra na svete. Prvýkrát pomohla zvrhnúť demokraticky zvoleného vodcu Iránu v roku 1953 a nahradila ho šachom, ktorý bol neskôr zvrhnutý v revolúcii v 70. rokoch.

Neskôr CIA zasahovala a niekedy zvrhla vlády mnohých krajín vrátane Nikaraguy, Guatemaly, Konga, Dominikánskej republiky, Južného Vietnamu (pokiaľ existoval), Brazílie a Čile. A to sú, samozrejme, len krajiny, o ktorých vieme. Môže ich byť ešte viac, ktoré nie sú potvrdené.

pexels photo 4664301
Zdroj: Pexels

4. Sexuálne bábiky v Moskve 

Agenti CIA mali problém cestovať po Rusku lebo ich vždy sledovali ich ruský kolegovia z KGB. Preto potrebovali vymyslieť niečo, čo odvedie pozornosť od zvedavých očí agentov z ruska.

Nakúpili niekoľko nafukovacích sexuálnych bábik, ktoré dali do kufríka. Všetko to prebiehalo tak, že agent sediaci v aute vedľa šoféra mal na kolenách daný kufrík. Keď potreboval odísť na tajné stretnutie nechal ho ležať na sedadle a nenápadne sa vyparil. Z kufríka zatiaľ vystrelila nafukovacia bábika a z diaľky to vyzeralo, že vedľa šoféra stále niekto sedí.

pexels photo 7266272
Zdroj: Pexels

5. Operácia Mockingbird

Počas studenej vojny CIA bežne podplácala najväčšie spravodajské spoločnosti, aby šírili správy, ktoré zobrazovali USA v pozitívnom svetle a ZSSR v negatívnom svetle. Zatiaľ čo oficiálne tvrdia že s tým skončili v 70. rokoch, mnohí špekulujú, že v tom pokračujú aj dnes.

Bývalý riaditeľ CIA William Colby uviedol, že „CIA vlastní kohokoľvek, kto má akýkoľvek význam v hlavných médiách.“ Čo si o tom myslíte vy?

pexels photo 2068975
Zdroj: Pexels

Zdroj: 1, 2

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.