Osobnosti, ktoré svojou neúnavnou prácou zlepšili svet. Pripomeňme si ich slávne mená a zásluhy.

1363

Existuje veľké množstvo oblastí, pričom v každej sa nájde veľké množstvo ľudí, ktorí si zaslúžia našu pozornosť, obdiv a uznanie. Či už by sme sa bavili o politikoch, lekároch, vedcoch alebo umelcoch. Skrátka, vždy sa našli ľudia, ktorí po sebe zanechali obrovský objav. A práve kvôli veľkému množstvu úsilia, ktoré museli vynaložiť, boli mnohí z nich ocenení Nobelovými cenami za mier. 

Niekedy títo ľudia nielenže dosiahli veľké veci, ale aj inšpirovali svojich nasledovateľov k ešte väčším veciam. Poďme si predstaviť krátky, ale o to dôležitejší a zaujímavejší zoznam slávnych ľudí, na ktorých by sa ani náhodou nemalo zabudnúť. Predovšetkým nie na činy, ktoré vykonali a objavy, ktoré spoločnosti priniesli.  

Johannes Gutenberg

Screenshot 20231113 231533 edit 446817668565598
Zdroj: wikimedia common

Gutenberg sa preslávil predovšetkým tým, že vynašiel tlačiareň, a tým umožnil rýchlejšie spracovávanie informácií a ich masovú distribúciu. Vďaka jeho vynálezu sa ľudia mohli jednoduchšie vzdelávať a takisto mohli byť v oveľa lepšej miere informovaní o dianí v ich bezprostrednom okolí prípadne vo svete. 

Marie Curie

1200px Marie Curie c. 1920s
Zdroj: wikimedia common

Kto by nepoznal Marie Curie? Za svoju neúnavnú prácu a výskum zaslúžene získala v roku 1911 Nobelovu cenu za chémiu (vôbec ako prvá žena!). Pomohla preskúmať novú oblasť fyziky a chémie, prišla na teóriu rádioaktivity (čím vytýčila cestu využitiu rádioaktivity, napríklad v liečbe rakoviny), takisto objavila dva nové prvky – Radium a Polonium. 

Leonardo da Vinci

ld
Zdroj: wikimedia common

Leonardo di ser Piero da Vinci bol taliansky maliar, sochár, architekt, hudobník, matematik, inžinier, vynálezca, anatóm, geológ, kartograf, botanik a spisovateľ. Ako sami vidíte takmer nebola oblasť, ktorej by sa nebol venoval, čo len potvrdzuje jeho všestrannú nadanosť. Napriek tomu ho poznáme hlavne ako maliara – dodnes ho považujeme za jedného z najväčších maliarov všetkých čias. Pre svoju vynaliezavosť a talent bol často označovaný za génia. 

Nikola Tesla 

Tesla circa 1890 1
Zdroj: wikimedia common

Tesla pôvodom zo Srbska sa preslávil hlavne ako vynálezca striedavého prúdu, pomerne veľké objavy ale učinil aj v oblasti magnetizmu (na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – tesla (T)). Vďaka striedavému prúdu elektrina slúžila miliónom ľudí. Hoci v porovnaní s Edisonom nezískal toľko slávy, sú prednosti a zásluhy, ktoré mu nemôžeme uprieť. 

Jozef Lister

Joseph Lister 1902
Zdroj: wikimedia common

Známy ako sir Joseph Lister, bol britský chirurg, ktorý neúnavne propagoval myšlienku sterility predovšetkým počas chirurgického zákroku. Medzi prvými začal používať kyselinu karbolovú (dnes známu ako fenol) na sterilizáciu chirurgických nástrojov a na čistenie rán. 

Oskar Schindler

4 1fee05a5522d3e6ef91b55c551190e88d1521acc
Zdroj: wikimedia common

Oskar Schindler, kto by náhodou o ňom ani len nepočul, jednalo sa o nemeckého nacionalistu a člena nacistickej strany – avšak nenechajte sa zmiasť, počas 2.svetovej vojny a známeho holokaustu zachránil život 1200 židom a to takým spôsobom, že ich zamestnal vo svojej továrni (spočiatku mu možno išlo predovšetkým o zisk, no postupom času mu oveľa viac záležalo na jeho pracovníkoch). Podplacál nacistických úradníkov a stráže, aby uchránil svojich zamestnancov pred plynovými komorami.

Benjamin Franklin

640px Joseph Siffrein Duplessis Benjamin Franklin Google Art Project
Zdroj: wikimedia common

Benjamin Franklin, američan, ktorý sa venoval písaniu, politike, vede, skúmaniu vynálezov, no zároveň bol aj váženým diplomatom. Medzi predmety, ktoré objavil patril napríklad bleskozvod alebo bifokálne sklá. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.