Šialený parašutista skočil z výšky 7 kilometrov bez padáku! Dopadnúť mal do siete 60 metrov nad zemou

834

Ak sa bojíš výšok, nasledujúci príbeh muža menom Luke Aikins ťa dostane. Parašutizmus je nebezpečný šport, no Luke chcel ešte niečo viac a tak si povedal, že to posunie na vyšší level. Rozhodol sa skočiť z výšky 7620 metrov čo je takmer 8 kilometrov nad zemou. Ako to dopadlo? Čítaj ďalej!

Screenshot 20221115 1803132
Zdroj: YouTube Screenshot

Kto je Luke Aikins?

Luke Aikins, ktorý sa narodil 21. novembra 1973 je americký profesionálny parašutista, base jumper, a pilot. Je tiež úspešným leteckým fotografom a jeho diela boli zverejnené v známych časopisoch a novinách. 

Ak si pamätáš Felixa Baumgartnera, ktorý v roku 2012 skočil zo stratosféry, tak Luke bol pritom a pomáhal mu. Nesmieme zabudnúť aj na to, že tiež pracoval na kaskadérskych kúskoch vo filme Iron Man 3. Odkedy začal s parašutizmom vo veku 12 rokov, absolvoval viac ako 18 000 zoskokov.

Zoskok bez padáku

Toto všetko mu nestačilo a v roku 2016 sa rozhodol skočiť z výšky viac ako 7 kilometrov nad zemou bez padáku. Treba poznamenať, že bol prvý človek, ktorý sa o to pokúsil. Celé toto šialené predstavenie vysielala stanica Fox v priamom prenose.

Svoj zoskok teda vykonal zo spomínanej výšky 7620 metrov nad zemou, čo je viac ako 1200 metrov pred vrcholom Mount Everestu. Luke vyskočil, diváci a všetci prítomní sledujú toto divadlo so zatajeným dychom. Prudko klesá, rozťahuje nohy aj ruky a vo výške približne 5400 metrov si zložil kyslíkovú masku. Podáva ju jednému z asistentov, ktorý skáču spolu s ním samozrejme s padákmi. 

Screenshot 20221115 1745572
Zdroj: YouTube Screenshot

Čo sa dialo ďalej?

Toto všetko čo bolo opísané vyššie, trvalo asi 2 minúty. Po dvoch minútach voľného pádu sa Luke musel nasmerovať tak, aby pristál do siete, ktorá je menšia ako polovica futbalového ihriska, rozprestretej 60 metrov nad zemou. Zamieril do jej stredu, navádzalo ho GPS a svetlá. Sekundy pred dopadom sa prevrátil na chrbát a bezpečne pristál v sieti v kalifornskej púšti.

Screenshot 20221115 1747022
Zdroj: YouTube Screenshot

Znie to možno jednoducho, ale rozhodne to tak nie je. Padať z výšky viac ako 7 kilometrov s pocitom, že nemáš padák, chce poriadku dávku odvahy. Samozrejme sa v neuveriteľnej rýchlosti trafiť do siete, ktorá je tvojou zachránou. 

Minúty po zoskoku

Keď bezpečne dopadol, chvíľu ležal v sieti, potom vstal a padol do náručia svojej rodiny. Dole ho čakala jeho manželka Monika a v tom čase 4 ročný syn. 

Screenshot 20221115 1747542
Zdroj: YouTube Screenshot

Krátko po zoskoku na Facebooku napísal: „Dokázali sme to a nemôžeme dostatočne poďakovať všetkým za podporu. Mojou víziou bola vždy správna príprava a to, že ak budete správne trénovať, dokážete čokoľvek. Ďakujem!!!!“

Tento kaskadérsky kúsok sa takmer nestal!

Aj keď je Luke naozaj skúsený parašutista a letec, najskôr si povedal, že aj na neho je toto priveľa. Odmietol to, ale potom mu to nedalo spať, a preto sa nakoniec rozhodol, že do toho ide. 

Zaujímavosťou je, že keď ho lietadlo dostalo do požadovanej výšky odkiaľ mal skočiť, dal si pre istotu na chrbát padák s tým, že ho neotvorí. Nechceli, aby bez neho skočil, no ako povedal Luke v skutočnosti by skok urobil nebezpečnejším tým, že by svojmu telu pridal váhu, čím by zvýšil silu dopadu. V poslednej chvíli upustili od tejto podmienky a pred zoskokom si dal padák zo seba dole.

„Mám pocit že sa vznášam – je neuveriteľné, že sa to práve stalo,“ povedal novinárom po tom, čo vyliezol zo siete. „Slová, ktoré chcem povedať, nemôžem ani dostať z úst.“

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.