Pivovarské kvasnice pre psov: na čo sú vhodné a kedy ich podávať?

1735

Pojem pivovarské kvasnice sa asi nemusí veľmi vysvetľovať. Milovníci piva sú s nimi rozhodne veľký kamaráti. Avšak vedeli ste, že sa nenachádzajú len tam? A že dokonca ich môžete podávať ako doplnok stravy ako napr. pangamín ? Ale nehovorím teraz o ľuďoch, ale našich štvornohých chlpatých kamarátoch. Ak ste o tom ešte v živote nepočuli nevadí – dnes si vysvetlíme k čomu sú také kvasnice dobré a prospešné. 

pivovarske kvasnice

Čo sú presne pivovarské kvasnice ?

Pivovarské kvasnice sú zložkou vyrobenou zo Saccharomyces cerevisiae, čo je druh kvasiniek často používaný pri kvasení piva a chleba. Tento vysoko výživný doplnok stravy je obľúbený nielen u psov, ale aj u ľudí. V skutočnosti pivovarské kvasnice znižujú bolesť žalúdka u ľudí a pomáhajú jednotlivcom so syndrómom dráždivého čreva (1).

pes

Sú dobré pre psy?

Vo všeobecnosti sú pivovarské kvasnice vhodné pre psov, ktorí nemajú oslabený imunitný systém, neužívajú lieky alebo nemajú alergiu na kvasinky. Chlpáčov, ktorých sa tieto problémy netýkajú, môžu ťažiť zo zdravej dávky pivovarských kvasníc a ich množstva živín. Ak si nie ste istí, či je táto zložka vhodná pre vášho psa, poraďte sa so svojím veterinárom.

Ako ich môžem podávať svojmu psovi?

Hoci mnohé potraviny obsahujú túto zložku, kŕmenie vášho psa doplnkom z pivovarských kvasníc môže byť vynikajúcim spôsobom, ako zabezpečiť, aby dostal vitamíny B, ktoré potrebuje. Vždy si kontroluje dávkovanie na danom výrobku, prípadne sa poraďte s predajcom v špecializovanom obchode. 

Aké benefity prinášajú pivovarské kvasnice pre psy ?

Pivovarské kvasnice môžu podporiť imunitný systém a celkové zdravie vášho psa. Sú bohaté na vitamíny B, ktoré podporujú funkciu mozgu, trávenie, tvorbu červených krviniek a zdravie očí psa. Tieto vitamíny B sú tiež skvelým zdrojom antioxidantov, ako sú:

šťastný pes

Niacín – tiež známy ako vitamín B3, niacín pomáha podporovať nervový systém, tráviaci systém a zdravie pokožky.

Tiamín – ento vitamín podporuje metabolizmus uhľohydrátov a pomáha udržiavať zdravý mozog.

Riboflavín – používa sa na tvorbu protilátok, pomáha bojovať proti chorobám a pomáha pri metabolizme živín.

 

Nie je to len o vitamínoch skupiny B, nájdeme v nich aj iné kľúčové živiny prospievajúce našmu alebo psiemu organizmu, zahŕňajú napríklad:

 

Železo – táto živina je rozhodujúca pre rast a vývoj, pomáha vytvárať červené krvinky a pomáha pri funkcii enzýmov.

Zinok – používa sa na rôzne účely, pomáha produkovať hormóny, podporuje zdravie kože a srsti a zlepšuje kognitívne funkcie.

Horčík – pomoc pri svalovej funkcii a pomoc pri regulácii hladiny glukózy v krvi sú len niektoré z mnohých jeho benefitov.

 

Všetky tieto živiny sú nevyhnutné pre zdravie psov, takže je dôležité zabezpečiť, aby boli prítomné v strave vášho štvornohého kamoša.

Doplnky stravy – pangamín pre psov

pangamín práškový

Vždy vyberajte opatrne a čítajte si zloženie. Pivovarské kvasnice nájdete v najrôznejších podobách a tvaroch v doplnkoch výživy. Od práškovej formy až po tabletovú. Zvoľte podľa toho čo vám najviac vyhovuje na podávanie. Rovnako nezabúdajte, že vyššia cena produktu je občas spôsobená len značkou a podobný výrobok nájdete za zlomok ceny u neznámejšieho výrobcu. 

Rovnako sa kvasnice pridávajú aj do komplexnejších v doplnkov určené na špecifické veci. Pre seniorov, psy v raste, vo výkone a tak podobne. Preto nemusíte byť prekvapený, že kúpite produkt v špecializovanom obchode pre mladé zviera na podporu vývoja a zároveň budú v zložení aj kvasnice. 

Pivovarské kvasnice sú skvelým prilepšením napríklad v BARF stravovaní. Jednoduché na podávanie a zároveň veľmi dobre chuťovo prijímané. Množstvu psov jednoducho voňajú . Ale práškom z kvasníc môže ozvláštniť aj granule či konzervu. Rovnako sa nezľaknite ak niekto povie, že psovi podáva pangamín – je to jedno a to isté. 

Vedľajšie účinky

Plynatosť je najčastejšie hláseným vedľajším účinkom u všetkých psov. Pivovarské kvasnice môžu interagovať s niektorými typmi liekov proti úzkosti a depresii. Nemal by sa podávať, ak je váš pes náchylný na kvasinkové infekcie alebo má alergiu na kvasinky.

U veľkých psov môže množstvo pivovarských kvasníc potrebné na dosiahnutie účinku spôsobiť žalúdočné a črevné ťažkosti. Okrem týchto špecifických faktorov existuje len malá problémovosť z pivovarských kvasníc v malých dávkach u zdravých dospelých psov.

Ďalšie články: kĺbová výživa a svrab u psa

Na tému chovateľstvo a psy sa dočítate na naších stránkach viac. Prečítajte si napríklad

  • Kĺbová výživa pre psov – Je potrebné psovi dodávať kĺbovú výživu ? Prečítajte si aká strava je vhodná pre zdravie kĺbov vášho psa.
  • Svrab u psov – Trápi vášho psa svrab ?  Zistite, čo dokáže svrab liečiť a ako mu predchádzať !

 

1 – BREWER’S YEAST: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)

Brewers Yeast for Dogs: 4 Questions Answered (fourpaws.com)

Brewer’s Yeast for Dogs: Understanding the Benefits and Risks | PetMD

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre