Plastové tašky boli spočiatku vyrábané za účelom záchrany planéty, ale potom ľudia zleniveli

2068

Nie je žiadnym prekvapením, že plast je dnes považovaný za nepriateľa planéty číslo jeden. Tento nebezpečný odpad sa hromadí na skládkach, znečisťuje rieky, moria i oceány a dokonca sa dostáva aj do našich tiel. Avšak, bez ohľadu na to, ako to znie, tak v skutočnosti boli plastové vrecká vytvorené na záchranu planéty! Krútite hlavou? Nuž, poďme sa na to pozrieť bližšie.

Túto informáciu prezradil syn švédskeho inžiniera Stena Gustafa Thulina, ktorý ich v roku 1959 začal vyrábať. Plastové vrecká boli vyvinuté ako alternatíva k papierovým, ktorých výroba vyústila do masívneho výrubu stromov. Nová alternatíva tak ponúkala dlhšiu životnosť tašiek a vreciek, čo znamenalo, že by sa mohli používať znovu a znovu, oveľa viac ako tie papierové. Problém ale nastal v okamihu, keď ľudia zleniveli. Namiesto toho, aby sme opakovane používali tú istú tašku, zvykli sme sa ich rýchlo zbaviť. Často ju totiž vyhadzujete po jednom jedinom použití. A to je problém.

V minulom roku spoločnosť National Geographic oznámila, že okolo 40 percent vyrobených plastov sú jednorázové balenia. Syn vynálezcu plastových tašiek sa vyjadril pre média takto: „Pre môjho otca by bola vtedy predstava, že ich ľudia jednoducho po jednom použití budú vyhadzovať, bizarná. Vždy mal vo vrecku zložené plastové vrecko. Tašky by sme mali skrátka brávať späť do obchodu, tak ako to robili v 70. a 80. rokoch.“ Plastové vrecká boli patentované spoločnosťou Celloplast a do polovice 60. rokov 20. storočia aktívne nahrádzali alternatívy papiera a tkanín v Európe. Už v roku 1979 tvorili až 80 percent európskeho trhu. Do konca 80. rokov 20. storočia boli papierové tašky nahradené plastovými, a to na celom svete.

Podľa tej istej správy spoločnosti National Geographic, v roku 2018 jeden človek v Spojených štátoch použil a vyhodil takmer jednu plastovú tašku za deň, zatiaľ čo kupujúci v Dánsku využili v priemere štyri plastové vrecká ročne! OSN zas dodáva, že ročne sa vyrobí až bilión plastových tašiek! Dnes už, našťastie, množstvo krajín plastové tašky zakazuje, pričom Bangladéš je prvou krajinou, ktorá ich zakázala už v roku 2002. Odvtedy ju nasledovalo viac ako dve desiatky krajín. Jedným z najväčších problémov je však to, že väčšina týchto tašiek sa nerecykluje a končí na skládkach, kde ich degradácia môže trvať až 1 000 rokov.

Niektorí odborníci tvrdia, že aj napriek všetkému je plastový sáčok lepšou alternatívou ako papierový alebo bavlnený. Podľa nich alternatívy k plastovým vreckám nemusia byť hneď nevyhnutne prospešnejšie pre životné prostredie. V prípade výroby len papierových a bavlnených tašiek, ktoré by technicky znížili množstvo odpadu, by tam bol iný problém, malo by to totiž iné dôležité environmentálne účinky. Agentúra pre životné prostredie Spojeného kráľovstva navrhuje, aby sa papierové vrecko používalo najmenej trikrát a aby bolo „zelené“, čiže recyklovateľné. Výroba papierových tašiek si vyžaduje viac energie a vody, zatiaľ čo sú tiež ťažšie ako plastové vrecká a to zas spôsobuje ich nákladnú prepravu. Pokiaľ ide o bavlnené vrecká, tak tie sa musia použiť najmenej 131-krát, aby boli šetrnejšie k životnému prostrediu ako plastové.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre