Po Wu-chane uzatvorili v Číne ďalšie niekoľko miliónové mesto – smrteľný koronavírus sa totiž šíri veľmi rýchlo

3334

V Číne vypukol veľmi nebezpečný koronavírus, ktorý sa rýchlo šíri a čo je ešte horšie – je smrteľný. Krajina bola nútená odstrihnúť od sveta po 11-miliónovom meste Wu-chan už aj ďalšie mesto, ktorým je 6-miliónový Chuang-kang.

Prvé spomínané mesto je zároveň epicentrom tohto vírusu, pričom doteraz zomrelo 17 ľudí a nakazilo sa až 600. Tieto prípady sa objavili aj v iných krajinách, teda štatistiky nepochádzajú len z Číny. Ľudia v tejto ázijskej krajine nosia rúška a momentálne sú nútení zotrvať doma, ani jedno z dvoch spomínaných miest nesmú opustiť. Rúška dokonca nestíhajú vyrábať a čo je horšie vo Wu-chane z obchodov rýchlo miznú potraviny, keďže aj doprava je v oboch mestách momentálne prerušená. Číňania sa chystali na veľkolepú oslavu nového roka, no každá z akcií spojená s oslavami sa ruší. A to aj v hlavnom meste Pekingu.

Foto od youtube

Odborníci tvrdia, že vypuknutie nákazy prišlo v tom najhoršom možnom období

Ide totiž o to, že zdravotníci sa obávajú čoraz rýchlejšieho šírenia nákazy. Jeden z dôvodov je tiež ten, že stovky miliónov Číňanov sa práve v tomto období presúvajú domov na oslavy lunárneho nového roku. Keďže v tejto kultúre považujú práve túto udalosť za veľmi dôležitú, tak spôsobuje to masívne presuny ľudí v rámci celej krajiny, ale aj do zahraničia, kde žijú stovky Číňanov. Pravdou totiž zostáva, že pre mnoho z nich je to jediná dovolenka v roku a tiež jediná šanca, kedy sa môžu stretnúť s rodinou.

Čína je jednou z najľudnatejších krajín a o to väčšie nebezpečenstvo vírus predstavuje. Napriek množstvu ľudí to tam však v týchto dňoch vyzerá ako pred koncom sveta. Napríklad vlaková stanica Chan-kchou zíva prázdnotou, pričom vstupné brány sú zatarasené. Podobne to vyzerá aj na iných miestach. Po mestách sa pohybujú policajti, ktorí kontrolujú či ľudia dodržujú opatrenia. Na benzínových pumpách zas stoja dlhé rady áut.

Foto od youtube

Toto nie je prvýkrát, kedy došlo k vypuknutiu nebezpečného vírusu

V Číne sa to stalo už aj v minulosti. A to presne v rokoch 2002-2003, kedy vypukla epidémia zvaná „SARS“ – ťažký akútny respiračný syndróm. Ten vtedy zabil približne 800 ľudí naprieč rôznymi krajinami. Čo je však zaujímavé v tomto prípade, že svet sa obával najmä toho, ako sa bude správať čínska vláda. Je totiž známe, že vtedy pred 18 rokmi sa snažili veci skôr utajovať. Teraz je však všetko inak. Vláda totiž pravidelne informuje obyvateľov, ale aj svet o všetkom.

Predpokladajú, že vírus sa preniesol na ľudí z hada

Objavili sa prvé predpoklady, že zdroj nákazy sa s najvyššou pravdepodobnosťou nachádza na trhovisku v meste Wu-chan, na ktorom sa predávali plody mora. Vedci z Pekingskej univerzity podľa svojich prvých výsledkov tvrdia, že koronavírus sa na ľudí mohol preniesť z hadov. Plazy sa vírusom údajne nakazili od netopierov.

Foto od youtube

Nuž s veľkým problémom je najmä fakt, že vírus, ktorý má podobné príznaky ako zápal pľúc, sa objavil aj v iných krajinách sveta. Prípady doposiaľ hlásia z Japonska, Filipín, Južnej Kórei, Taiwanu, Thajska, Singapuru či dokonca zo Spojených štátoch. A tam to zrejme neskončí.

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre