Počuli ste už o týchto fóbiách, ktoré desia ľudí a nedajú im spávať?

194

Každý pozná arachnofóbiu – strach z pavúkov, hypsofóbiu – strach z výšok a klaustrofóbiu – strach z uzavretých priestorov, ale vedeli ste, že existujú ľudia, ktorí trpia naozaj nezvyčajnými a zriedkavými fóbiami? Strach z klaunov sa zdá byť úplne normálny v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú strach napríklad zo spánku, z gombíkov, z kečupu, zo zrkadla alebo aj z dlhých slov. V tomto článku uvádzame niekoľko najzvláštnejších fóbií, ktoré niektorým ľuďom naháňajú hrôzu.

Koumpounofóbia

Koumpounofóbia sa týka strachu ľudí z gombíkov, ktoré sa nachádzajú na oblečení. Tento veľmi špecifický strach často súvisí s textúrou a ľudí priťahuje k zipsom, tričkám a sťahovačkám. Týmto strachom trpel aj Steve Jobs.

Zdroj Merve Sehirli Nasir

Mortuusequusfóbia

Pohŕdate kečupom? To nie je nič nezvyčajné. Ale spôsobuje vám pohľad naň útek do vedľajšej miestnosti? Ak áno, možno trpíte mortuusequusfóbiou, iracionálnym strachom z paradajkového kečupu. Môže to byť štruktúra, chuť, farba alebo myšlienka, že by sa v korení mohli skrývať časti hmyzu.

Zdroj Dennis Klein

Eizoptrofóbia

Známa aj ako spektrofóbia alebo katoptrofóbia, ide o intenzívny strach zo zrkadiel. Ľudia s eizoptrofóbiou môžu spanikáriť, keď vidia svoj odraz, alebo robia všetko pre to, aby sa vyhli spoločenským situáciám, v ktorých je zrkadlo, čo zahŕňa vyhýbanie sa kúpeľniam, šoférovaniu alebo verejným priestorom, ktoré môžu mať zrkadliace povrchy.

Zdroj Михаил Секацкий

Hippopotomonstrózyzakrúžkovanéaliofóbia

Pravá definícia irónie, hippopotomonstrosesquippedaliophobia je strach z dlhých slov. Tento termín, ktorý vychádza z hanby alebo úzkosti z nesprávneho vyslovovania dlhých slov na verejnosti, je sám o sebe hrôzou. S 36 písmenami je hippopotomonstrosesquippedaliophobia postrachom finalistov súťaže v hláskovaní, postrachom básnikov a strachom rečníkov.

Zdroj TRG

Omfalofóbia

Hlboko zakorenený odpor alebo hrôza z pupkov sú veľmi zriedkavé, ale zrejme ak má pupok dostatočne zvláštny vzhľad – alebo ak si s ním niekto spája zlé spomienky – môže sa vyvinúť omfalofóbia. Týka sa to najmä pupkov, ktoré sú „von“, mimo stredu alebo chýbajú (to posledné môže nastať, ak sa pupočník hojí zvláštnym spôsobom, ak novorodenec utrpí poranenie v tejto oblasti alebo ak sa v akomkoľvek veku opraví pupočná prietrž).

Zdroj Ignacio Campo

Kyrofelonofóbia

Zdajú sa vám postavy ako králik Roger, Mickey Mouse a Daffy Duck prinajlepšom nepríjemní? Možno trpíte kyrofelonofóbiou, strachom z kreslených postavičiek. Môže ísť o ručne kreslené, 2D a CGI postavičky a môže prameniť z traumatického zážitku z detstva.

Zdroj steven lozano

Aibofóbia

Názov pre strach z palindrómov je sám o sebe palindrómom. Pôvod aibofóbie je nejasný, ale prvýkrát sa objavuje v The Computer Contradictionary od Stana Kellyho-Bootla, satirickom zozname definícií, ktorý mal parodovať Diablov slovník Ambrose Biercea, posmešný zoznam definícií bežných slov.

Zdroj: ambigram Cunnilingus/Flickr

Gelotofóbia

Gelotofóbia (občas sa píše geliofóbia) je ohromujúci a abnormálny strach zo smiechu, a to tak zo smiechu iných, ako aj zo smiechu vo všeobecnosti. Stačí počuť, ako sa ľudia smejú, a úzkosť gelotofóba môže prudko stúpnuť, pretože si okamžite myslí, že príčinou smiechu je on sám, a chce utiecť a schovať sa. Nanešťastie to môže veľmi sťažovať spoločenské situácie.

Zdroj Collins Lesulie

Somnifóbia

Somnifóbia, strach zo spánku alebo zaspávania. Ľudia s touto poruchou môžu trpieť nočnými morami alebo spánkovou paralýzou; môžu tiež zažívať námesačnosť, nočné mory, rozprávanie zo spánku a iné situácie, ktoré v nich vyvolávajú extrémnu úzkosť zo spánku.

Zdroj Alexandra Gorn

Deipnofóbia

Ľudia, ktorí opovrhujú večierkami, môžu trpieť deipnofóbiou, hlboko zakoreneným strachom z večere pred ostatnými. Môže zahŕňať úzkosť z verejného stolovania, paniku pri konzumácii jedla pred ostatnými a všeobecnú hrôzu pri verejných rozhovoroch o jedle.

Zdroj Thomas Schweighofer

Globofóbia

Nepokoj v blízkosti balónov v očakávaní hlasného praskania, ktoré vydávajú, môže u ľudí trpiacich globofóbiou vyvolať hystériu. Môže ich však vyvolať aj štruktúra a piskľavé zvuky, čo spôsobuje, že sa vyhýbajú dekoráciám na večierkoch.

Zdroj Amy Shamblen

Penterafóbia

Možno meria len meter deväťdesiat, váži sto kíl a každú nedeľu chodí do kostola, ale je to postrach zakaždým, keď sa zastaví, aby sa porozprávala o tom, ako zle varíte alebo upratujete, alebo ako sa darí bývalej manželke. Ak máte iracionálny strach z matky svojej drahej polovičky, možno trpíte penterafóbiou, strachom zo svokry.

Zdroj Ravi Patel

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre