Zopár vážne podivných presvedčení, ktoré ľudia v priebehu histórie prechovávali

672

V priebehu ľudskej histórie ľudia verili v rôzne podivné a bizarné veci. Čiastočne je to preto, že ľudia sú od prírody zvedavé a nápadité bytosti. Vždy sme radi splietali príbehy a mýty, aby sme vysvetlili svet okolo nás. To však niekedy môže viesť k tomu, že ľudia majú nepodložené presvedčenia a povery. Jedným z príkladov je praktika púšťania krvi. Kedysi sa verilo, že je to liek na rôzne ochorenia vrátane horúčky, zápalov a dokonca aj duševných chorôb. Bez ohľadu na presvedčenia mali ľudia vždy hlbokú túžbu porozumieť svetu okolo nás. Našťastie sme časom vyvinuli nové technológie a vedecké metódy, ktoré nám pomáhajú oddeliť fakty od fikcie. V tomto článku sa však dozviete všetko o tom, čomu sme kedysi verili. Tu je zopár veľmi zvláštnych, veľmi bizarných presvedčení, ktoré ľudia v dávnej minulosti považovali za pravdivé! A mali by vás prinútiť zamyslieť sa – čomu veríme teraz a čo bude o ďalších niekoľko sto rokov považované za bláznivé a nesprávne?

Nezabudnite si umyť ruky

V minulosti nemali lekári žiadnu predstavu o teórii zárodkov. To viedlo k zlým hygienickým postupom a vysokej úmrtnosti pacientov. Lekári vykonávali pitvy mŕtvol a hneď potom pokračovali v pôrodoch živých detí. Nie je prekvapením, že to spôsobovalo masívne infekcie a vážne komplikácie pre matky. To pokračovalo až do 40. rokov 19. storočia, keď maďarský lekár Ignác Semmelweis urobil pozorovanie. Jeden z jeho kolegov v tom roku zomrel po tom, ako si pri pitve porezal prst. Táto tragédia viedla Semmelweisa k záveru, že za vysokú úmrtnosť môže nedostatočná hygiena lekárov.

person washing hand on sink
Autor tejto fotografie je Fran Jacquier

Semmelweis zaviedol zásadu, že všetci lekári by si mali medzi jednotlivými pacientmi umývať ruky. Doslova zo dňa na deň to viedlo k dramatickému zníženiu úmrtnosti v jeho nemocnici. Ale napriek jeho snahe rozšíriť tieto poznatky do zvyšku lekárskeho sveta sa proti tejto myšlienke zdvihol značný odpor. Preto sa umývanie rúk stalo celosvetovo uznávanou praxou až po tom, ako ho v roku 1860 dôrazne obhajovala slávna zdravotná sestra Florence Nightingaleová. Objav teórie baktérií nedlho potom ešte viac upevnil význam umývania rúk. Čoskoro sa stalo základom v nemocniciach na celom svete. Dnes tento jednoduchý, ale veľmi dôležitý postup zachránil nespočetné množstvo životov. V modernej dobe zostáva základným aspektom lekárskej hygieny.

Nech žijú pijavice

Púšťanie krvi je postup, pri ktorom sa na odstránenie krvi používajú pijavice alebo sa rozrezávajú časti tela. Bola to bežná lekárska liečba až do konca 19. storočia. Tento úkon vychádzal z falošného presvedčenia, že mnohé choroby sú spôsobené nadbytkom krvi v tele. Odstránením krvi sa teda choroba vylieči. Tento postup však nebol účinný. Napriek svojej neúčinnosti sa púšťanie krvi stávalo v priebehu 19. storočia čoraz populárnejším. Odhaduje sa, že len do Francúzska sa na túto prácu ročne doviezlo 42 miliónov pijavíc. V najextrémnejších prípadoch dostávali niektorí pacienti až 100 pijavíc za jedno sedenie.

a person's hand with blood on it
Autor tejto fotografie je Max Muselmann

Ošetrovatelia používali cukrovú vodu, mlieko alebo dokonca krv, aby pijavice navnadili na to, aby sa začali prisávať na pokožku pacienta. Vysoký dopyt po pijaviciach viedol k ich nedostatku na celom svete. To tiež viedlo k výraznému zvýšeniu ich ceny. To prinútilo ošetrovateľov hľadať kreatívne spôsoby, ako predĺžiť život pijavice, napríklad kŕmiť ich surovým mäsom alebo používať pálenku na udržanie života. Až koncom 20. rokov 19. storočia sa začali ozývať prví lekári proti púšťaniu krvi. Bol to významný zlom v dejinách medicíny, pretože znamenal začiatok konca praxe, ktorá sa používala po stáročia, ale nakoniec sa ukázala ako neúčinná a škodlivá. Chvalabohu, že dnes sa to už nerobí… .

Vesmírne orgazmy

Wilhelm Reich bol psychoanalytik, ktorý sa stal zástancom sexuálneho oslobodenia. Veril, že orgazmy spôsobuje tajomná energia v atmosfére nazývaná „orgón“. Táto energia údajne preniká a pohybuje sa celým vesmírom. Reich tvrdil, že dobrý orgazmus môže človeka oslobodiť. Ale pozor! Zlý by z neho mohol urobiť väzňa. V hitlerovskom Nemecku 30. a 40. rokov 20. storočia však sexuálne oslobodenie nebolo populárne. To Reicha prinútilo utiecť do New Yorku, kde sa jeho myšlienok chopila znepriatelená ľavica. Reich dokonca vynašiel prístroj s názvom „Orgónový akumulátor energie“, ktorý tvrdil, že energetizuje človeka orgónom. Ľavicovo orientovaní ľudia toto zariadenie uctievali, zatiaľ čo konzervatívci sa ho obávali. Je úžasné, že niektorí ľudia v jeho silu veria dodnes – aj keď Reichove názory o orgonovom vesmíre boli zlikvidované.

blue and purple galaxy digital wallpaper
Autor tejto fotografie je Jeremy Thomas

Potom, v 50. rokoch 20. storočia, sa vietor zmenil. Reichove myšlienky mu vyniesli nálepku komunistického sympatizanta. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ho začal prenasledovať za predaj jeho orgonových akumulátorov. Žiadali, aby sa všetka literatúra a zariadenia, ktoré sa ich týkali, zničili. Reich tento príkaz porušil a čoskoro ho zatkli. Za tieto zločiny ho poslali do federálneho väzenia, kde v roku 1957 nečakane a úplne osamotený zomrel. Reichova premena z nepriateľa fašistickej Európy na nepriateľa americkej vlády bola dosť rýchlym behom kontroverzie. A to všetko vďaka jeho radikálnym myšlienkam o sexuálnom oslobodení a orgonovej energii. A predsa, napriek jeho kontroverzným myšlienkam a uväzneniu, jeho odkaz zostáva významný. Dokonca aj dnes sa o jeho vplyve na sexuálne oslobodenie stále horlivo diskutuje.

Vibrátor proti hystérii

Na začiatku 20. storočia bolo medzi lekármi rozšírené presvedčenie, že ženy nepociťujú sexuálnu túžbu. To znamenalo, že ženské orgazmy sa považovali za problematické. Keď k nim došlo, lekári mali pocit, že je to niečo, čo treba riešiť. V tom čase sa „odborníci“ domnievali, že sexualita ženy nie je dôležitá pre jej duševné a fyzické zdravie. Jedným z najznámejších lekárov, ktorí zastávali toto presvedčenie, bol Sigmund Freud. Predpokladal, že stimulácia klitorisu môže u žien viesť k psychóze. Tento názor viedol k tomu, že mnohé ženy boli umiestnené do ústavov. Niektoré boli dokonca označené za lesbičky – čo sa tiež považovalo za duševnú chorobu.

purple and black glass spoon pipe
Autor tejto fotografie je Gwen Mamanoleas

Toto negatívne vnímanie ženského orgazmu a ženskej sexuality bolo v tom čase rozšírené v mnohých západných kultúrach. Na riešenie údajného problému ženskej „hystérie“ alebo sexuálnej frustrácie bol vynájdený vibrátor. Lekári ho používali na „liečbu“ žien a zmiernenie ich „hystérie“. Toto presvedčenie posilnilo myšlienku, že ženy sú len nádobami pre mužskú anatómiu. Lekári ubezpečovali svet, že ženy nie sú schopné prežívať skutočnú sexuálnu túžbu. Našťastie dnes vieme, že orgazmy sú veľmi prospešné pre duševné zdravie a fyzickú pohodu ženy. Toto poznanie pomohlo vyvrátiť mýty a stigmy, ktoré sa kedysi spájali so ženskou sexualitou. Teraz si ženy môžu užívať a prijímať svoju sexualitu tak, ako si zaslúžia.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre