Podľa najnovších zistení mýtická Lochnesská príšera neexistuje, v skutočnosti ide zrejme o obrovského úhora

2575

Lochnesská príšera preslávila Škótsko, najmä tamojšie jazero s rovnakým názvom. V skutočnosti ide o mýtickú bytosť, o ktorej sa ešte stále vedú rôzne diskusie. Jedni veria, že skutočne existuje, iní ju zas považujú za číry výmysel. Zdá sa však, že aj táto záhada má vysvetlenie. Aspoň podľa vedcov, ktorí tvrdia, že v skutočnosti by mohlo ísť o obrieho úhora.

Foto od youtube Ilustračné

Vedci z Nového Zélandu vykonali testy na škótskom jazere, počas ktorých extrahovali vzorky DNA z vody. Možno nie je prekvapujúce, že výsledky nepreukázali prítomnosť žiadneho záhadného stvorenia, ktoré sa schováva v temných hlbinách Loch Ness. Analýza vzoriek vylúčila prítomnosť obrovských zvierat, takže pre tých, ktorí v príšeru veria, to je zrejme veľmi zlá správa. Vyzerá to, že ide len o obriu rybu. Profesor Neil Gemmell, genetik z novozélandskej univerzity v Otagu, ktorý viedol výskum, sa vyjadril takto: „Ľudia milujú záhady, my sme sa však pokúsili objaviť nové skutočnosti v prípade Lochnesskej príšery. V našich údajoch o environmentálnej DNA nemôžeme nájsť žiadny dôkaz o tom, že by toto stvorenie skutočne existovalo. Je mi to ľúto, ale nemyslím si, že myšlienka o jej existencii vydrží aj po týchto údajoch, ktoré sme získali.“

Dodal, že na základe odobratých vzoriek zistili, že v jazere žije veľmi veľa úhorov, pretože sa našlo významné množstvo tzv. úhorovej DNA. V tomto jazere ich žije skutočne veľmi veľa. Mnohí sa preto určite opýtajú či ide o obrieho úhora. „Naše údaje neodhaľujú ich veľkosť, ale samotné množstvo zozbieraného materiálu jednoznačne ukázalo, že musíme brať do úvahy možnosť, ktorá pripúšťa, že v jazere Loch Ness môžu skutočne žiť obrovské úhory. Preto nemôžeme vylúčiť fakt, že to, čo ľudia považujú za príšeru Loch Ness je v skutočnosti obrovský úhor.“

Záhada okolo obrovského neidentifikovaného tvora žijúceho v 226 m hlbokom jazere pretrváva desaťročia a každý rok ho údajne spozorujú desiatky ľudí. Zdá sa však, že títo vedci z University of Otago celú túto vec uzavreli.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre