Posledné známe stromy v tajnej lokalite ešte z čias dinosaurov zachránili hasiči pred austrálskymi požiarmi

1099

Ochrancovia prírody i tí, ktorých zaujímajú historické kúsky oslavujú úspech austrálskych hasičov. Tí totiž dokázali zachrániť stromy z čias dinosaurov pred krutými požiarmi, ktoré ničia Austráliu. 

1 7

Staroveká borovica Wollemi bola považovaná za zaniknutú až do roku 1996, kedy bolo v horách objavené malé zoskupenie pravekých stromov zhruba 200 kilometrov severozápadne od Sydney. Fosílne záznamy ukazujú, že táto borovica tam stála už pred 200 miliónmi rokov a keďže zoskupenie týchto 200 stromov je jediné známe, ktoré zostalo vo voľnej prírode, tak ich lokalita je prísne utajovaná, aby ich tak ochránili pred nebezpečenstvom. Keď však austrálski zákonodarcovia počuli správu, že sa požiare zúriace v Novom Južnom Walese približujú k stromom, okamžite bol na toto miesto vyslaný tím špecializovaných hasičov. „Tieto borovice prežili dinosaury, takže keď sme sa dozvedeli o blížiacom sa ohni, uvedomili sme si, že musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich zachránili,“ povedal minister životného prostredia Nového Južného Walesu Matt Kean.

2 8

Len týždeň predtým, ako požiare zasiahli okolité lesy, hasiči nainštalovali zavlažovací systém, ktorý udržiaval túto oblasť vlhkú. Bezpečnostné opatrenia a tiež práca hasičov napokon úspešne ochránili celý tento jedinečný háj. Richard Kingsford, odborník na ekológiu, privítal hasičský úspech v Sydney s týmito slovami: „Toto je veľmi pozoruhodný druh z hľadiska ekológie aj evolúcie. Vyskytuje sa iba v Austrálii. Je to niečo ako Opera prírodného sveta,“ dodal.

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.