Poverčivé učenie: Môžu nám „šťastné“ rituály priniesť vytúžený úspech?

785

Radi napodobňujeme rutiny a rituály bohatých a slávnych – ale nemusia byť o nič dômyselnejšie ako náhodné správanie. Kde by boli svojpomocné a obchodné médiá bez tajných zvykov veľmi úspešných ľudí? Takmer každý týždeň je tu nový článok, v ktorom sa opisuje správanie vysoko postaveného jednotlivca s prísľubom, že používanie rovnakých techník by nám tiež mohlo priniesť slávu a bohatstvo.

Niektoré z ich rád sú relatívne zdravé: často budete počuť, ako špičkoví riaditelia ako Elon Musk začínajú pracovať skoro, vynechávajú raňajky a delia si čas na malé, zvládnuteľné úlohy. Arianna Huffington, generálna riaditeľka spoločnosti Thrive Global, uprednostňuje spánok v mene produktivity, vrátane rituálu pred spaním, pri ktorom vypne všetky mobilné zariadenia a „vyprevadí ich zo svojej spálne“.

3 65
Zdroj: canva

Iné inšpiratívne postavy sú vo svojich zvykoch výstrednejšie. Bill Gates sa napríklad počas brainstormingu údajne hojdal na stoličke dozadu a dopredu – telesný prostriedok na sústredenie mysle, ktorý sa zjavne šíril po zasadacej miestnosti Microsoftu. Gates bol tiež veľmi špecifický pri výbere poznámkového zápisníka: musel to byť žltý zápisník. Ďalej v histórii mal Charles Dickens pri sebe kompas, aby mohol spať otočený k severu, o čom veril, že prispeje k produktívnejšiemu písaniu, zatiaľ čo Beethoven napočítal presne 60 kávových zŕn, ktoré použil na prípravu kávy pri skladaní skladieb. Prečo sa úspešní ľudia riadia takými výstredne špecifickými návykmi? A prečo o nich tak radi čítame a napodobňujeme ich v našich životoch?

4 53
Zdroj: canva

Odpoveď spočíva v silnom psychologickom procese nazývanom „poverčivé učenie“. Mozog neustále hľadá asociácie medzi dvoma udalosťami. Aj keď je to väčšinou správne, niekedy zamieňa náhodu za príčinnú súvislosť – vedie nás k tomu, že úspech pripisujeme niečomu takému svojvoľnému, ako je farba nášho zápisníka alebo počet zrniek v našom nápoji a nie vlastný talent alebo tvrdá práca. A keď počujeme o víťazstvách iných, často tiež kopírujeme ich zvyky, vrátane rituálov, ktoré si osvojili poverčivým učením – fenomén známy ako „prehnané napodobňovanie“.

To neznamená, že výsledné návyky sú pre nás úplne neosožné. Tým, že nám to dáva pocit sebaurčenia, osvojenie si rituálov, vrátane úplne náhodného správania, nám môže pomôcť prekonať úzkosť a môže dokonca priniesť výrazné zvýšenie výkonu.

Výkon holubov

Vedecké štúdie poverčivého učenia sa začalo koncom 40. rokov 20. storočia vplyvným článkom amerického psychológa BF Skinnera. Skinner sa zaujímal o proces podmieňovania: ako učíme zvieratá predvádzať triky. Ak chcete psa naučiť napríklad sedieť, dáte mu malú maškrtu vždy, keď si sadne. Pes sa čoskoro naučí spájať odmenu so správaním a na povel si sadne.

pexels shakeb tawheed 2407721 scaled
Zdroj: pexels/ Shakeb Tawheed

Skinner vzal skupinu hladných holubov a k ich klietke pripevnil zariadenie, ktoré ich v pravidelných intervaloch kŕmilo. Iste, holuby čoskoro začali predvádzať správanie so zvýšenou citlivosťou, keď opäť pocítili hlad.Jeden holub sa otočil proti smeru hodinových ručičiek okolo klietky, pričom urobil dve alebo tri otáčky medzi výstužami,“ napísal. „Ďalší opakovane strkal hlavu do jedného z horných rohov klietky.“

Možno by Vás zaujímalo, ako dlho bude vták pokračovať v tomto správaní bez toho, aby to vzdal. Jednoduché pravidlá pravdepodobnosti však znamenali, že potrava často prichádzala znova, keď vták opakoval svoj rituál, čo posilňovalo ilúziu, že jeho správanie má na to nejaký vplyv.

Skinnerove počiatočné výsledky boli spochybnené inými vedcami, ale neskoršie experimenty poskytujú podstatnú podporu pre všeobecnú myšlienku. Zdá sa, že mozog neustále hľadá asociácie medzi naším správaním, prostredím a odmenami, ktoré hľadáme – a dosť často môže dospieť k nesprávnym záverom.

Výskum Eleny Daprati ukázal ďalšie dôkazy pre túto teóriu. V dokumente z roku 2019 jej tím ukázal, že schopnosť mozgu nevedome zachytávať vzorce je dôvod, prečo si niektorí ľudia s väčšou pravdepodobnosťou vytvoria poverčivé návyky ako iní.

pexels george milton 7034723 scaled
Zdroj: pexels/George Milton

V každodennom živote nás toto asociatívne učenie môže viesť k tomu, že sa nafixujeme na „šťastné“ pero, ktoré, ako sa zdá, prináša obzvlášť dobré známky na skúškach alebo na určitý oblek, ktorý podľa nás zaručuje dobrý pracovný pohovor. Kreatívne úlohy sú plné neistoty – čo môže vysvetľovať, prečo si myslitelia ako Gates, Beethoven a Dickens osvojili také špecifické správanie, aby uviedli svoje myšlienky do pohybu.

Problém „nadmerného napodobňovania“

Emilia Rovira Nordman, docentka marketingu na Mälardalen University vo Švédsku, uvádza príklad z akademickej obce. Je známe, že je ťažké dosiahnuť, aby prestížny časopis prijal nový článok. Výskumníci často nájdu falošné dôvody svojich úspechov a neúspechov. Tieto rady potom postúpia svojim kolegom a študentom – to znamená, že ostatní si začnú osvojovať rovnaké svojvoľné pravidlá pri príprave a odovzdávaní prác.

pexels artem podrez 8533146 scaled
Zdroj: pexels/ Artem Podrez

Niečo podobné sa môže diať v oveľa väčšom meradle vďaka médiám, keď nám miliardár, uznávaný autor alebo svetový športovec rozpráva o svojej každodennej rutine. Niektoré z ich rád budú nadobudnuté poverčivým učením a my nimi začneme riadiť, ako keby to bola pravda evanjelia.

Hlavným dôvodom je, že ľudia sú sociálne stvorenia. Sme pripravení hľadať radu u ľudí s vyšším postavením. Rôzne štúdie za posledné desaťročie ukázali, že máme tendenciu „prehnane napodobňovať“, keď sa učíme od druhých a kopírujeme každú činnosť, ktorú vykonajú, aj keď pre konkrétny čin neexistuje žiadny zrejmý logický dôvod. Často jednoducho ani nepochybujeme o dôvode, prečo niečo robíme – len predpokladáme, že to musí mať nejaký účel.

Vzhľadom na túto tendenciu je možno len prirodzené, že pri čítaní životopisu slávneho spisovateľa alebo pri sledovaní rozhovoru s miliardárskym obchodníkom, sme v pokušení prijať ich rituály v nádeji, že nejakým spôsobom dosiahneme rovnaký úspech. Bez toho, aby si uvedomovali, koľko ďalších faktorov, vrátane čírej náhody, by zohralo úlohu v ich úspechoch.

Neprestávajte veriť

V niektorých prípadoch, keď falošné asociácie ovplyvňujú rozhodovanie na vysokej úrovni, môže byť poverčivé učenie nákladné. Jedna štúdia švédskych biotechnologických spoločností z roku 2020 zistila, že dvaja generálni riaditelia, ktorí spájali určité marketingové stratégie s úspechom, nábožne opakovali rovnaké kroky vo svojich nových start-upoch. Napriek tomu, že neexistoval žiadny logický dôvod domnievať sa, že špecifický prístup by mohol opäť fungovať.

pexels pavel danilyuk 7654394 scaled
Zdroj: pexels/ Pavel Danilyuk

Často však rituály, ktoré si osvojíme, vyžadujú veľmi málo úsilia. A či už ste sa to naučili sami alebo ste to skopírovali od iných, samotný akt vykonania rutiny Vám môže pomôcť cítiť sa lepšie. Byť sústredený a odhodlaný. Rituály môžu znížiť stres a dať Vám pocit, že máte situáciu pod kontrolou.

Daprati naznačuje, že to môže byť dokonca dôvod, prečo v tomto správaní zotrvávame. Aj keď počiatočné spojenie s úspechom mohlo byť iluzórne, pozitívne myslenie, ktoré to vytvára, skutočne zlepšuje náš výkon nabudúce, takže to robíme znova a znova. Iné štúdie zistili, že požiadanie účastníkov, aby vykonali malé rituály, môže zlepšiť všetko od akademického výkonu až po presnosť výšky tónu v karaoke speve. V niektorých ohľadoch je to trochu ako placebo efekt v medicíne – pocit, že robíte niečo pozitívne, môže zmeniť výsledok.

pexels ketut subiyanto 4350305 scaled
Zdroj: pexels/
Ketut Subiyanto

Vzhľadom na tieto zistenia sa nemusíme hanbiť za malé rituály, ktoré spestrujú naše dni. Ak akcia nič nestojí a pomôže Vám cítiť, že máte väčšiu  kontrolu, je úplne racionálne pokračovať. Či už ste sa inšpirovali minulou skúsenosťou alebo napodobňujete svojich hrdinov, Vaše svojvoľné rituály Vás môžu posunúť o kúsok bližšie k úspechu, o ktorý sa usilujete.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.