Tieto 3 jedlá nepochádzajú odtiaľ, ako si si doteraz myslel

914

Máš rád exotickú kuchyňu? Možno si si myslel, že poznáš pôvod niektorých z tvojich obľúbených jedál, ale pravda je, že nie všetko je také, ako sa zdá. Niektoré pokrmy, ktoré považujeme za typické pre určité krajiny, sú v skutočnosti výsledkom kultúrnej výmeny, migrácie, adaptácie alebo dokonca omylu. V tomto článku ti predstavíme tri jedlá, ktoré nepochádzajú odtiaľ, ako si si doteraz myslel.

Špagety a mäsové guľky nie sú technicky talianske

Keď sa povie talianska kuchyňa, asi ťažko nájdeš niekoho, kto by nevymenoval špagety a mäsové guľky. Toto jedlo je však viac americké ako talianske. Samozrejme, špagety sú talianske a aj mäsové guľky sa v Taliansku robia, ale nie také, aké poznáme z amerických filmov a reštaurácií. 

Toto jedlo vzniklo niekedy medzi rokmi 1880 a 1920, keď talianski prisťahovalci v Amerike priniesli so sebou svoje recepty na mäsové guľky. V Amerike sa im naskytla možnosť používať viac hovädzieho mäsa a zväčšovať svoje porcie. Tiež zistili, že sušené cestoviny a konzervované paradajky sú lacné a dostupné, takže vytvorili jedlo, ktoré bolo podobné tomu, čo mali doma, ale zároveň sa prispôsobilo novej situácii.

spaghetti on white ceramic plate
Autor tejto fotografie je Homescreenify

Nemecký čokoládový koláč nie je nemecký

Ak si myslíš, že nemecký čokoládový koláč je tradičným nemeckým dezertom, priprav sa na prekvapenie. Tento koláč, ktorý sa skladá z vrstiev čokoládového cesta, kokosovo-orechového krému a čokoládovej polevy, nemá nič spoločné s Nemeckom. Jeho názov je odvodený od mena Samuela Germana, amerického vynálezcu, ktorý v roku 1852 vytvoril typ tmavej čokolády pre spoločnosť Baker’s Chocolate Company. Táto čokoláda sa nazývala „German’s Sweet Chocolate“ a bola použitá v recepte na koláč, ktorý bol zverejnený v roku 1957 v novinách Dallas Morning News. Recept sa rýchlo rozšíril a stal sa populárnym po celej Amerike. Neskôr sa však názov skrátil na „German Chocolate Cake“ a ľudia si začali myslieť, že je to nemecký výrobok.

b8988c55 44c6 42ca a503 09da864d13cb
Autor tejto fotografie je kimberlykv

Kuracie Tikka Masala bolo vyrobené v 70. rokoch v Európe

Kuracie Tikka Masala je jedným z najznámejších a najobľúbenejších indických jedál na svete. Pozostáva z kúskov kuracieho mäsa marinovaných v jogurte a koreninách, pečených v peci tandoor a podávaných v hustej paradajkovej omáčke. Znie to ako typické indické jedlo, ale v skutočnosti je to európsky vynález. Existuje niekoľko verzií o tom, kde a kedy sa toto jedlo prvýkrát objavilo, ale väčšina z nich sa zhoduje na tom, že to bolo niekedy v 70. rokoch minulého storočia v Británii alebo Škótsku.

Jedna z najpopulárnejších príbehov hovorí, že kuracie Tikka Masala vzniklo, keď si zákazník v Glasgowe sťažoval, že jeho kuracie Tikka je suché a požiadal o nejakú omáčku. Kuchár potom pridal konzervovanú polievku z paradajok a kari korenie a vytvoril nové jedlo. Iné zdroje tvrdia, že kuracie Tikka Masala je len variáciou na staršie indické jedlo zvané Murg Makhani, ktoré sa podáva s maslovou omáčkou. V každom prípade, kuracie Tikka Masala je dnes považované za národné jedlo Británie a je veľmi populárne aj v iných európskych krajinách.

d2cddc25 561f 4078 a829 5ef532a4ac6d
Autor tejto fotografie je 46137

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.