Pôvod každodenných predmetov? Ako vyzerali a na čo sa používali v minulosti – pozrite sa na to spolu s nami!

3941

Čo by ste vy zariadili do predmetov každodennej spotreby? Toaletný papier, zubnú kefku alebo aj obyčajný vysávač? Sú predmety, ktoré používame naozaj denne a iné pravidelne počas týždňa či mesiaca. Odkiaľ sa ale tieto predmety berú? V ktorom roku vznikli a ako vyzerali ich prototypy? Kládli ste si niekedy už podobné otázky? Pravdepodobne nie. Preto sme to urobili za vás a našli sme aj odpovede, ktoré vám teraz s radosťou prinášame.

Jednorazové vreckovky boli vynájdené v roku 1924 ako vedľajší produkt

Zdroj Diana Polekhina

A to ešte neviete, že ich vynájdenie malo súvis s prvou svetovou vojnou. Konkrétne sa bavíme o jednorazových vreckovkách, predtým sa totiž napríklad do plynových masiek používali papierové vložky. S nedostatkom bavlny, ktorá bola potrebná na výrobu a použitie poľných obväzov pre zranených vojakov sa začali vyrábať aj papierové vreckovky.

Po vojne prišla jedna firma s nápadom použiť takéto vreckovky ako jednorazové na tvár pre ženy, ktoré by si pomocou nich mohli odstraňovať make-up. Postupne sa ale ich využitie rozširovalo a vznikli vreckovky ako ich poznáme dnes – bežná súčasť života.

Super lepidlo bolo pôvodne vynájdené na pomoc zraneným vojakom počas vojny vo Vietname

Zdroj Francesco Paggiaro

Bolo vynájdené v roku 1942 doktorom, ktorý naň narazil celkom náhodne. Počas druhej svetovej vojny pracoval na tom, aby vytvoril číre plastové šošovky pre zameriavače zbraní pre vojakov. Vytvoril ale hmotu, ktorú na tento účel nemohol použiť, kvôli lepivým vlastnostiam. Prišiel však na to, že ju môže použiť na lekárske účely.

Zistil totiž, že dokáže držať ľudské tkanivo “pohromade” a tak požiadal o jeho použitie vo vojne vo Vietname. Použilo sa síce len ako provizórne riešenie, ale aj tak zachránilo veľa životov.

Automatické dvere boli prvýkrát inštalované v roku 1931 v reštaurácii Wilcox’s Pier

Zdroj Alex Perz

Predstavte si veľké podniky, obchody alebo reštaurácie – jeden z veľmi dôležitých vynálezov, ktoré sa tu nachádza sú práve automatické dvere. Predpokladá sa, že úplne prvé automatické dvere boli vynájdené ešte v starovekom Grécku matematikom známym ako Heron z Alexandrie. Tento koncept bol neskôr prepracovaný dvojicou amerických inžinierov a prvýkrát použitý v roku 1931. Ich účelom bolo pomôcť obsluhe pri prenášaní podnosov s jedlom k zákazníkom.

Kosačky na trávu pochádzajú z Gloucestershire v Anglicku

Zdroj: wikimedia common

Prvá mechanická kosačka na trávu vznikla v Anglicku v roku 1830 a zásluhy za jej vznik si môže pripísať Edwin Beard Budding. Ten si ju dal aj patentovať, pričom tvrdil, že ako inšpirácia mu poslúžil stroj na látky, ktorý plátno po utkaní strihal do hladka. Obsluha prvej kosačky však vyžadovala prítomnosť dvoch ľudí – jedna osoba musela tlačiť kosačku, zatiaľ čo druhá ju ťahala. Dnes už fungujú prakticky samy.

Prvý čiarový kód produktu bol použitý na baleniach žuvačiek Wrigley’s

Zdroj Michael Walter

Tento koncept bol vymyslený mužom, zatiaľ čo oddychoval počas dovolenky na pláži v Miami. Myšlienkou návrhu čiarového kódu bola Morseova abeceda. Až pokrok v technológii mu umožnil uviesť svoj vynález do praxe. V roku 1972 sa uskutočnil prvý pokus s čiarovým kódom v supermarkete, pričom zožal veľký úspech. Pôvodný kód bol ale kruhový, čo predstavovalo komplikáciu. Až neskôr vznikla finálna podoba obdĺžnikového čiarového kódu.

Moderné šnúrky boli patentované v roku 1790

Zdroj NordWood Themes

Šnúrky ako také boli vynájdené už pomerne dávno – ešte okolo roku 3500 pred Kristom. Avšak v roku 1790 si Harvey Kennedy dal patentoval geniálnu myšlienku zdokonalenia šnúrok – vymyslel ochranný “povlak” na koncoch šnúrok, ktorý chránil pred rozstrapkaním a zároveň zľahčoval ich prevliekanie cez dierky.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre