10 známych historických osobností, ktorých pozostatky sa nikdy nenašli

2706

V roku 2013 sa našli pozostatky kráľa Richarda III. pod parkoviskom v Anglicku. Niektoré hrobky sú už možno dávno stratené, ale fakt, že objavili pozostatky Richarda III. nám dáva nádej, že existuje možnosť objavenia pozostatkov ďalších osobností. Toto je 10 známych osobností, ktorých pozostatky sa nikdy nenašli.

1. Čingischán

To, že sa stále nenašli jeho pozostatky znamená, že mu to celé vyšlo podľa plánov. Niektoré zdroje tvrdia, že tento mongolský vodca zomrel v Číne v roku 1227 a jeho syn previezol pozostatky do Mongolska,
Vojaci splnili Čingischánovo prianie – neprezradiť, kde je pochovaný. Hrob skryli medzi 10000 koňmi a zabili každého, kto videl, kde ho pochovávajú.

2. Kleopatra a Marcus Antonius

Slávna dvojitá samovražda sa stala okolo roku 30 pnl., po tom, čo ich Octavius prenasledoval do Alexandrie. Aj keď je všeobecne známe, že sa Marcus Antonius bodol do brucha, okolnosti Kleopatrinej smrti sú záhadou. Niektorí hovoria, že sa nechala uhryznúť do ruky hadom, iní zas, že sa otrávila.
Staroveký kronikár Plutarchos napísal, že boli pochovaní v hrobke neďaleko Alexandrie. V roku 2009 prehľadali hrobku v Egypte a našli bustu, ktorá sa zhodovala s črtami Kleopatry, masku, ktorá údajne patrila Marcusovi, a peniaze s ich podobizňami. Niektorí dokonca tvrdia, že si Kleopatra sama pred smrťou postavila hrobku, zatiaľ čo iní veria, že sa ich hrobky nachádzajú na dne oceánu.

3. Alexander Veľký

Po dlhej dobyvateľskej misií z Grécka do Indie umrel v roku 323 pnl. v Babylone. Pôvodne bol pochovaný v zlatom sarkofágu v Egypte, potom bol medzi rokmi 293 – 283 pnl. prenesený do Alexandrie. O hrobku sa starali, akoby v nej bol pochovaný Boh, dokonca ju navštívil Cézar, či Augustus.
Hrobka však bola niekoľkokrát vykradnutá – Caligula si vzal štít, Kleopatra zobrala zlato, aby mohla zaplatiť vojnu. Zlatý sarkofág roztopili a vymenili za sklenený. Potom nasledovalo niekoľko vojen, zemetrasení, tsunami a iných udalostí, ktoré hrobku pravdepodobne zničili. Dnes nikto nevie, kde je, predpokladá sa však, že stále niekde v Alexandrii.

4. Attila

Vodca Hunov sa sám dal do pozície najväčšieho nepriateľa Rimanov. Podľa všetkého umrel v roku 453 počas svojej svadobnej noci – z nosa a úst mu tiekla krv. Bol pochovaný v troch rakvách – železnej, striebornej a zlatej. Každý, kto objavil miesto, kde bol pochovaný, bol zabitý.
V roku 2014 stavbári v Budapešti tvrdili, že našli jeho pozostatky, bol to však hoax. Aj keď sa jeho telo nikdy nenašlo, všetci veria, že je pochovaný v Maďarsku.

5. Leonardo Da Vinci

Umrel v roku 1519 vo veku 67 rokov. Pôvodne bol pochovaný pod kostolom, ktorý neskôr počas Veľkej francúzskej revolúcie zhorel. V roku 1863 sa našli nejaké kosti, ktoré by mali patriť Do Vincimu. Jeho oficiálny hrob sa nachádza v zámku d’Amboise vo Francúzsku a nevie sa, či nájdené kosti naozaj patrili jemu.
Vedci chceli vykonať testy DNA, Da Vinci však nikdy nemal deti. V roku 2016 zistili, že potomkovia jeho nevlastného brata žijú, takže plánujú urobiť testy.

6. Harold II.

Umrel v známej bitke pri Hastingse v roku 1066. Jeho telo však bolo také zničené, že ho mohla identifikovať len jeho manželka. Jeho matka údajne ponúkla Williamovi (ktorý ho v bitke zabil) množstvo zlata, aby mu telo syna vrátila a vystrojila mu kresťanský pohreb. William však prosbu odmietol.
Dnes sa nevie, kde sa nachádzajú jeho pozostatky, existuje však niekoľko príbehov vrátane toho, že jeho matka získala pozostatky alebo že ho zobrali mnísi. Ani jedna verzia sa však nepotvrdila.

7. Kráľovná Boudicca

Keltská kráľovná viedla povstanie proti Rimanom. Zomrela v roku 60 a aj keď sa nevie, ako zomrela, hovorí sa, že spáchala samovraždu, aby sa vyhla zajatiu.
Šanca, že sa jej pozostatky nájdu, takmer neexistuje. Šepká sa, že môže byť pochovaná pod nástupišťom 8, 9 alebo 10 na stanici King’s Cross v Londýne, nikdy sa to však nepotvrdilo.

8. Wolfgang Amadeus Mozart

Celá jeho smrť je záhadou. Zomrel ako 35-ročný v roku 1791. A dôvod? Záhadná choroba. Bol pochovaný na cintoríne Sv. Marka v drevenej rakve v spoločnom hrobe. Podľa tamojšieho práva môže byť každých 10 rokov hrob znovu použitý, čo sa pravdepodobne stalo aj v Mozartovom prípade.
V roku 1801 sa našla lebka a v roku 1902 bola odovzdaná do múzea. V roku 2006 skúmali, či patrila Mozartovi, výsledky však neboli presvedčivé.

9. Alfréd Veľký

Jediný anglický kráľ, ktorého nazývali “Veľký” je celkom dôležitou postavou histórie britskej monarchie. Jeho pozostatky cestovali z miesta na miesto. Najprv bol pochovaný v roku 899 vo Winchestri, no preniesli ho do nového kostola, ktorý postavil jeho syn Edward. V roku 1110 bolo jeho telo v Hyde Abbey, pri jeho manželke a synovi. To však bolo zničené a hrobku vyplienili. Niektorí tvrdia, že bol opäť prevezený do kostola, iní, že boli jeho pozostatky roztrúsené vedľa Hyde Abbey.

10. Nefertiti

O kráľovnej Egypta sa toho vie veľmi málo, preto archeológovia dúfajú, že objavenie jej pozostatkov pomôže objasniť, kým vlastne bola. Okolo roku 1880 bola objavená hrobka s niekoľkými hrobmi, jedna z nich zostala neodkrytá.
Niektorí archeológovia veria, že práve tá patrila Nefertiti. Iní zase hovoria, že v hrobke sa nenašlo nič, čo by nasvedčovalo, že je tam pochovaná.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre