Prečo plačeme pri krájaní cibule a dá sa tomu nejako zabrániť?

604

Slzy, ktoré roníte pri krájaní cibule, nie sú spôsobené žiadnym typom emócií. Sú to reflexné slzy stimulované vystavením dráždivým látkam. Predtým, ako uvaríte ďalšiu praženicu, čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli, prečo vás cibuľa rozplače a ako sa vyhnúť slzám, ktoré prichádzajú s prípravou tohto obľúbeného kuchynského základu.

Zdroj: Pexels

Prečo nás cibuľa rozplače?

Cibuľa dozrieva pod zemou. Tam žijú stvorenia, ako sú hraboše, ktoré radi okusujú korene, hľuzy a cibule. Aby sa tomu zabránilo, cibuľa je vybavená obranným mechanizmom, ktorý ju chráni pred hladnými zvieratami.

Cibuľa pri porušení šupky chrlí enzýmy a kyselinu sulfénovú. Tieto zlúčeniny sa spájajú a vytvárajú propániový S-oxid, dráždivý plyn. Propanethial S-oxid je slzotvorná látka, čo znamená, že pri dotyku oka vytvára slzy. Propanethial S-oxid sa zmení na kyselinu sírovú, keď sa dotkne vodnej vrstvy, ktorá pokrýva a chráni vaše očné buľvy.

Záleží na druhu cibule?

Existuje mnoho rôznych druhov cibule, vrátane niektorých, ktoré nás menej dráždia. Cibuľa, ktorá vyvoláva najtvrdšiu chemickú reakciu, má veľa zlúčenín obsahujúcich síru. Patrí medzi ne žltá, červená a biela cibuľa.

Sladšie druhy, ako je zelená cibuľa, majú menej síry, sú menej štipľavé a u väčšiny ľudí produkujú menej sĺz. Prostredníctvom genetickej transformácie vedci plodín tiež vytvorili odrody cibule ktoré nás nerozplačú. Aj keď sa ešte nevyrábajú sériovo, na niektorých špecializovaných trhoch ju nájdete.

Zdroj: Pexels

 

Dá sa slzeniu pri krájaní cibule zabrániť?

Po prvé, majte na pamäti, že dĺžka skladovania cibule ovplyvňuje jej potenciu a schopnosť produkovať slzy. Je menej pravdepodobné, že čerstvá cibuľa spôsobí plač ako tá, ktorá bola skladovaná dlhší čas.

Tu je niekoľko ďalších tipov, ako zabrániť plaču pri krájaní cibule:

Cibuľu nakrájajte správne

Spôsob, akým krájate cibuľu, môže do určitej miery pomôcť znížiť plač. Niektorí kuchári odporúčajú krájať ďalej od vás, aby vám para z cibule nestúpala priamo do očí.

Nech ich krájate akokoľvek, snažte sa vyhnúť krájaniu cibule blízko koreňového konca. Toto je časť, ktorá obsahuje najvyššiu koncentráciu sírových zlúčenín, ktoré vás môžu rozplakať.

Používajte vodu 

Ak chcete znížiť alebo odstrániť slzenie cibule, možno budete mať najlepšie šťastie, ak znížite zlúčeniny kyseliny sírovej v samotnej cibuli. Aby ste to dosiahli, skúste cibuľu pred krájaním 30 minút schladiť v miske s ľadovou vodou.

Niektorí ľudia tiež radšej krájajú cibuľu ponorenú v studenej vode. Len si uvedomte, že ak ich hodíte mokré do oleja, nevyhnete sa prskaniu na panvici. Preto ju nezabudnite osušiť.

Tip na koniec 

Niektori ľudia tvrdia, že pri krájaní si treba nechať kúsok bieleho chleba v ústach, vychádzajúc z teórie, že chlieb absorbuje cibuľové výpary. Nie sú na to žiadne dôkazy, ale za pokus to stojí.

Zdroj: Pexels

Zdroj 

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre