Toto je skutočný dôvod prečo veríme horoskopom a znameniam

659

Čítali ste niekedy horoskop k vášmu znameniu a mali ste pocit, že je to až podozrivo presné? Tento jav má za následok takzvaný Barnumov efekt. Ako funguje? V nasledujúcich riadkoch si na to posvietime, aby ste sa najbližšie nenechali oklamať. 

Čo je to Barnumov efekt?

Barnumov efekt je psychologický fenomén, ktorý opisuje tendenciu ľudí prijímať všeobecné tvrdenia ako presné a špecifické opisy ich samých. 

Barnumov efekt získal svoje meno po slávnom cirkusovom majstrovi P.T. Barnumovi, ktorý ho využíval pri svojich predstaveniach. Pri takýchto predstaveniach divákom poskytol zdanlivo presné a individuálne opisy ich osobnosti, hoci tieto opisy boli vo skutočnosti všeobecné a mohli sa vzťahovať na väčšinu ľudí. Podľa jeho života a príbehu je aj natočený film Najväčší showman.

7b79961a 57b5 45fe a463 10f5ec25bb84
Seaside Park – PT Barnum sculpture 2“ by Jllm06 is licensed under CC BY-SA 4.0

Ako znel takýto presný opis osoby?

Prečítajte si nasledujúci text v ktorom veľmi presne opíšeme vašu osobnosť: 

Ste osobou s veľkou vnímavosťou a citlivosťou voči potrebám iných. Máte sklon byť nezávislí, ale zároveň sa dobre prispôsobujete rôznym situáciám a ľuďom. Vyznačujete sa vytrvalosťou a odhodlaním dosahovať svoje ciele. Ľudia vás často vnímajú ako spoľahlivú a dôveryhodnú osobu, na ktorú sa môžu spoľahnúť.

Tak čo, našli ste sa v tom? Ako je ale možné, že uveríme takýmto všeobecným opisom a berieme ich za svoje?

Ako funguje Barnumov efekt?

Dôvodov, prečo tak ľahko uveríme podobným tvrdeniam ako je opis vyššie, je viac. Ľudia majú prirodzenú túžbu po potvrdení a pozitívnom vnímaní zo strany iných. Súcitia s potrebami a túžbami ostatných a chcú byť považovaní za špeciálnych a jedinečných. 

Charakteristiky, ktoré sú často používané v opisoch pomocou Barnumovho efektu, sú také, ktoré sa vzťahujú na väčšinu ľudí, ako sú túžba po úspechu, potreba lásky, túžba po akceptácii a podobne. Tieto charakteristiky sú dostatočne široké a zovšeobecnené, aby zahŕňali veľkú časť populácie.

brown and white printed textile
Photo by Vedrana Filipović on Unsplash

Forerov experiment

Forerov experiment bol vykonaný v roku 1948 americkým psychológom Bertramom R. Forerom. Forer viedol experiment na študentoch psychológie, ktorí sa dobrovoľne zúčastnili. Po vyplnení osobnostného dotazníka dostali študenti individuálne zhrnutie svojich výsledkov. Avšak toto zhrnutie bolo v skutočnosti pre všetkých účastníkov rovnaké a pozostávalo z mixu všeobecných tvrdení. Tieto tvrdenia by sa mohli vzťahovať na akúkoľvek osobu podobne ako náš opis vyššie.

Po vyhodnotení experimentu sa ukázalo, že väčšina študentov hodnotila zhrnutie ako veľmi presné a osobné. Priemerne dostal experimentálny záznam hodnotenie 4,26 pričom 5 bola najvyššia hodnota. Študenti považovali všeobecné tvrdenia za presné opisy svojej osobnosti, hoci v skutočnosti boli tieto výroky dostatočne vágnymi, aby sa vzťahovali na širokú skupinu ľudí.

jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack jack
Photo by petr sidorov on Unsplash

Teraz už viete, ako je možné, že horoskopy či veštice o vás toľko vedia. Využívajú túto techniku na to, aby ste im uverili. Následne tak budete mať tendenciu uveriť všetkému, čo povedia.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.