10 faraónskych predmetov pochovaných v hrobke Tutanchamóna

4941

Tutanchamón bol len tínedžer, keď zomrel v roku 1323 pred Kristom po krátkej deväťročnej vláde, no napriek tomu je jedným z najslávnejších faraónov. V dlhej histórii Egypta bol iba menším vládcom (a predsa polobohom, ako všetci faraóni).

Po tisícročia boli kráľovské hrobky v Údolí kráľov vydrancované hneď, ako sa do nich niekto mohol dostať. Ale Tutanchamónova hrobka zostala skrytá pod robotníckym táborom postaveným krátko po jeho smrti. A tak poklady jeho hrobky zostali schované až do roku 1922, keď sa Howard Carter „zaryl do zeme“ a našiel schodisko vedúce k neporušenej, zapečatenej Tutanchamónovej hrobke.

Tutanchamón možno nebol mocným hráčom, ale stále bol polobohom počas Novej ríše, zlatého veku Egypta, čo dokazuje aj jeho viac izbová hrobka. Bola až po okraj naplnená tisíckami predmetov, ktoré mali za cieľ urobiť jeho posmrtný život večne luxusným. Carterovi trvalo osem rokov, kým vybral a katalogizoval všetko, čo v hrobke bolo. Dnes sa predmety nachádzajú v Egyptskom múzeu v Káhire. Tu sú niektoré z našich obľúbených.

zdroj: Gareth Cattermole/GettyImages

1. Tutanchamónova pohrebná maska

Tutanchamónova pohrebná maska, nádherne vyrezávaná a vykladaná, so zmyselnými líniami a črtami predstavuje idealizovanú verziu chlapčenského kráľa. Začiatkom roku 2015 bolo oznámené, že Tutova brada – štandard u všetkých faraónov, dokonca aj u žien – bola náhodne odtrhnutá a narýchlo nalepená späť epoxidom, čo poškodilo jej povrch. Neskôr bola znovu pripevnená včelím voskom.

zdroj: wikipedia

2. Socha Anubisa

Boh Anubis so šakalou hlavou – tu zobrazený v plnej psej podobe – uvádzal duše do posmrtného sveta. Bol tiež spájaný s mumifikáciou a myslelo sa, že chráni hroby.

zdroj: Hotepibre, Wikimedia Commons

3. Opierka hlavy

Vo veku vankúšov s pamäťovou penou sa opierka hlavy zo slonoviny nezdá byť veľmi pohodlná – ale možno zmeníte názor ked zistíte, že hlavu vám podopiera Shu, boh vzduchu a vetra. Tieto opierky hlavy boli dlho obľúbené v egyptských hrobkách ako nevyhnutný doplnok pre ich „spiacich obyvateľov“.

zdroj: Print Collector/GettyImages

4. Kanopické nádoby

V Tutanchamónovej hrobke sa tiež nachádzali kanopické nádoby obsahujúce jeho orgány, ktoré boli odstránené pred mumifikáciou. Egypťania verili, že tieto vnútornost sú potrebné i v posmrtnom živote. Tutova tvár je zátkou na každej nádobe.

zdroj: Frank Trapper/GettyImages

5. Pozlátený vejár

V Egypte je, samozrejme, horúco. A ak ste poloboh, váš vejár je mimoriadne špeciálny – pozlátený a vykladaný, s vaším menom v kráľovskej kartuši.

zdroj: Dmitry Denisenkov, Wikimedia Commons

6. Hra Senet

Kto povedal, že faraón si nemôže užiť dobrú stolnú hru? V čase, keď bol Senet (alebo tiež nazývaný „prechod“) pochovaný s Tutanchamónom, sa hra v Egypte hrávala asi 1800 rokov a začala sa spájať s prechodom medzi životom a smrťou. Hra bola populárna vo všetkých úrovniach spoločnosti. Oficiálne pravidlá tejto hry sa časom stratili, ale odborníci majú niekoľko kvalifikovaných odhadov o jej hrateľnosti.

zdroj: Dmitry Denisenkov, Flickr

7. Hlava leoparda

Leopard, ktorý je možno rozkošný, ale v skutočnom živote divoký, bol veľmi obdivovaný egyptskou kráľovskou rodinou a bol dovezený z južnej Afriky. Hieroglyf hlavy leoparda sa používa v spojení so slovami súvisiacimi so silou.

zdroj: Dmitry Denisenkov, Flickr

8. Vrhacie palice

Vrhacie palice (na fotografii reprodukcie na výstave v Nemecku) nájdené v Tutanchamónovej hrobke by boli použité na lov vtákov v posmrtnom živote.

zdroj: Günter Bechly, Wikimedia Commons

9. Hlava Tutanchamóna ako dieťaťa

Tutanchamónove črty v tomto zobrazení z detstva sú nezvyčajné z dôvodu estetiky aj genetiky. Tutov otec bol Achnaton, ktorý pohoršoval polyteistický Egypt tým, že sa snažil vynútiť si monoteistické uctievanie Atona. Mal tiež naturalistickejší prístup ku kráľovskému umeniu – a v tomto procese zdokumentoval genetické anomálie svojej vlastnej rodiny, vrátane ich lebiek zvláštneho tvaru, ktoré v rodine pretrvávali kvôli blízkemu kríženiu. Tutova mama a otec mohli byť tiež brat a sestra.

zdroj: Print Collector/GettyImages

10. Nádoba na parfumy

Alabastrové nádoby nájdené v Tutovej hrobke boli plné drahých parfumovaných mastí. Táto nádoba zobrazuje božstvo plodnosti Hapi s bruchom a veľkými prsiami, zobrazené v dvojitej podobe, ktoré dohliadalo na každoročné záplavy Nílu.

zdroj: Frank Rytell, Flickr

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre