Komik, meteorológ či spevák – svetový lídri museli niekde pracovať, predtým ako sa dostali na popredné miesta vo vedení štátu. 

330

Zatiaľ čo mnohí svetoví lídri nasledovali „tradičnú“ kariéru v oblasti práva alebo armády, aby sa presadili vo vláde svojej krajiny, iní si zvolili nezvyčajnejšie cesty k politickej moci.

Napríklad je dobre známe, že Ronald Reagan bol hercom v Hollywoode pred tým, než sa venoval svojej politickej kariére, a Jimmy Carter bol farmárom, pričom pestoval arašidy – ale koľko ľudí vie, že súčasný prezident Ukrajiny a súčasný vodca Guatemaly stvárnili v televízii fiktívne hlavy štátov? Alebo že Harry Truman predával kravaty a opasky ako spolumajiteľ galantérie?

Tu sú najprekvapivejšie zamestnania svetových lídrov predtým, ako sa dostali k moci.

Komik a herec – Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Zdroj: wikimedia common

Zelenskyj je svetový líder, ktorého telefonát s Donaldom Trumpom v júli 2019 bol stredobodom vyšetrovania obžaloby proti 45. prezidentovi USA, a ktorý sa nevedomky dostal do globálneho centra pozornosti vo februári 2022 počas ruskej invázie na Ukrajinu.

Rovnako ako Trump, aj Zelenskyj sa stal z televíznej hviezdy vodcom krajiny. Komiksový politik pracoval v zábavnom priemysle od veku 17 rokov. Aj keď má právnické vzdelanie, Zelenskij bol v Ukrajine známy najmä vďaka úlohe fiktívneho prezidenta v satirickom sitcome Sluha ľudu. Situačná komédia sa hrala od roku 2015 až do času tesne pred inauguráciou Zelenského v máji 2019, kedy premenil svoju fiktívnu rolu na skutočnú.

Meteorológ – Joseph Stalin, premiér Sovietskeho zväzu 

Zdroj: wikimedia common

Jeden z najznámejších politických vodcov 20. storočia, Joseph Stalin viedol Sovietsky zväz od polovice 20. rokov do roku 1953. Do roku 1937 mal úplnú osobnú kontrolu nad komunistickou stranou aj štátom.

Stalin, syn obuvníka a ženy pracujúcej v prádelni, vyrastal v chudobe. Ako tínedžer sa zapísal do duchovného seminára v Tiflis s úmyslom stať sa kňazom. V neustálych problémoch so svojimi inštruktormi nakoniec stratil záujem o štúdium a vstúpil do zakázaného knižného klubu. Práve cez tento klub sa prvýkrát dostal k marxizmu. Stalin opustil seminár v roku 1899 a vo veku 21 rokov sa zamestnal v hlavnom fyzickom observatóriu v Tiflise. Tam bol zamestnaný ako pozorovateľ a zapisovateľ meteorologických údajov. Toto bola jediná „obyčajná“ práca, ktorú kedy zastával budúci generálny tajomník komunistickej strany a premiér Sovietskeho zväzu. 

Onkológ – Tabaré Vázquez, prezident Uruguaja

Zdroj: wikimedia common

Tabaré Vázquez bol v roku 2015 zvolený na druhé funkčné obdobie za prezidenta Uruguaja. S predchádzajúcim víťazstvom v roku 2004 sa stal prvou osobou z ľavicovej strany, ktorá bola zvolená za prezidenta krajiny. 

Inšpirovaný stať sa lekárom od mladého veku sa Vázquez rozhodol zamerať na onkológiu po tom, čo jeho rodičia a jeho sestra v 60. rokoch minulého storočia zomreli na rakovinu. Študoval medicínu na Universidad de la República a promoval v roku 1972. 

Od zvolenia do svojho prvého funkčného obdobia za prezidenta v roku 2005 Vázquez presadil niekoľko politík súvisiacich so zdravím. V roku 2006 sa Uruguaj stal prvou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá zakázala fajčenie vo vnútorných verejných priestoroch. V snahe poskytnúť komplexnú zdravotnú starostlivosť všetkým svojim občanom bez ohľadu na ich platobnú schopnosť zaviedla krajina v roku 2007 Národný integrovaný systém zdravotníctva. 

V auguste 2019 79-ročnému Vázquezovi diagnostikovali rakovinu pľúc. Prezident uviedol, že neplánuje odstúpiť pred koncom jeho funkčného obdobia v marci 2020.

Spevák Silvio Berlusconi, predseda vlády Talianska

Zdroj: wikimedia common

Miliardársky mediálny magnát a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Silvio Berlusconi pôsobil ako predseda talianskej vlády tri samostatné funkčné obdobia. Väčšinu svojho politického života bol polarizujúcou osobnosťou, o čom svedčí aj reakcia Talianov na jeho rezignáciu v roku 2011 – Oslavovali v uliciach.

Predtým, ako sa stal mediálnym magnátom a politikom, spieval Berlusconi v baroch a na výletných lodiach v Stredozemnom mori. Bolo to v 50. rokoch a začiatkom 60. rokov, keď Berlusconi študoval za právnika. Jedným z miest, kde vystupoval, bol Bar Kontiki na ostrove Elba.

Počas svojej kariéry bol Berlusconi súdený pred talianskymi súdmi za množstvo obvinení, od úplatkárstva cez daňové podvody až po zneužívanie funkcie. 

Skladateľ – Ivo Josipović, bývalý prezident Chorvátska

Zdroj: wikimedia common

Ivo Josipović bol prezidentom Chorvátska v rokoch 2010 až 2015 a stal sa prvým prezidentom tejto krajiny, ktorý nebol zvolený na druhé funkčné obdobie. V súčasnosti je predsedom mimoparlamentnej strany Vpred Chorvátsko a diskutoval o možnosti zlúčenia tejto strany so Sociálnodemokratickou stranou krajiny. Odmietol, že by chcel znovu kandidovať na prezidenta.

Josipović pôvodne študoval, aby sa stal hudobníkom, nie politikom, a absolvoval Záhrebskú hudobnú akadémiu v roku 1983. Od roku 1991 pôsobil ako hudobný riaditeľ medzinárodného festivalu klasickej hudby Music Biennale Zagreb a príležitostne prednáša na Hudobnej akadémii v Záhrebe.

Zubár – Gurbanguli Berdymukhamedov, prezident Turkménska

Zdroj: wikimedia common

Berdymuhamedov bol vymenovaný za úradujúceho prezidenta Turkménska v roku 2006 prešiel do volieb. V roku 2012 bol zvolený znovu, údajne získal 97 % hlasov.

Berdymukhamedov sa pôvodne vyučil za zubára – v roku 1979 promoval na Turkménskom štátnom inštitúte a neskôr získal doktorát z lekárskych vied. Ako zubár pracoval v rokoch 1980 až 1995, potom bol vymenovaný za vedúceho stomatologického centra turkménskeho ministerstva zdravotníctva. Zároveň bol vymenovaný za docenta a dekana fakulty zubného lekárstva. Následne sa stal osobným zubárom prezidenta Nijazova a v roku 1997 bol vymenovaný za ministra zdravotníctva.

Žiaľ, počas jeho funkčného obdobia ako ministra zdravotníctva, Turkménsko malo údajne jednu z najhorších zdravotníckych služieb. V roku 2005 boli zatvorené všetky nemocnice a všetci zdravotníci boli prepustení okrem tých v hlavnom meste Ašchabad. Podmienky sa však zlepšili po nástupe Berdymuhamedova k moci a zvrátení niektorých politík svojho predchodcu.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre