Prezradili ho odtlačky nôh. Praveký človek by možno prešprintoval aj Bolta

2172

Pred 20 000 rokov bežali dvaja lovci cez oblasť na území dnešného Nového Južného Walesu. Okrem nich po bahennom teréne putovali aj iný. Napríklad päťčlenná rodina vrátane malého dieťaťa a muža, ktorý skákal na jednej nohe. Ako to všetko vieme?

Ich otlačky nôh sa zachovali až do dnes. Príroda ich zakonzervovala pre nás, aby sme sa dozvedeli niečo zo života našich predkov.

Viac ako 700 odtlačkov nôh

Prvý odtlačok objavila v roku 2003 Mary Pappen. To, čo objavila, bol najstarší odtlačok na území Austrálie a súčasne najrozsiahlejšia sústava odtlačkov na svete. Dokopy ich vedci objavili viac ako 700.

 

Wikimedia Commons, CC BY 3.0

 

Jednonohý muž aj detské kresby

Po objave sa na odtlačky vrhli vedci, ktorí z nôh chceli zistiť, čo najviac zo života našich dávnych predkov. Stopy rozprávajú iné príbehy ako zvyšky kostier alebo náradie.

Podľa odtlačkov vedia odhadnúť, či matka niesla svoje dieťa na pravom alebo ľavom boku, či boli chorí alebo zdraví. Objavili aj odtlačky muža, ktorý mal iba pravú nohu, na ktorej celý čas skákal.

 

Dnešné moderné technológie dokázali zo stôp vyčítať skutočne neuveriteľné informácie. Okrem odtlačkov sa v blate našli aj čmáranice, ktoré tam pravdepodobne nakreslilo dieťa paličkou alebo odtlačky zapichnutej kopije.

 

zdroj: youtube

 

Beh ako na Olympiáde

Najzaujímavejšie zistenia priniesli stopy, ktoré zanechala skupina piatich lovcov. Podľa stôp vedci zistili, že išlo o vysokých, zdravých ľudí mimoriadne atletickej postavy. Odtlačky vznikli počas behu.

Jeden z lovcov bežal rýchlosťou až 37 kilometrov za hodinu. Že vám to nič nehovorí? Na prvý pohľad asi nie, ale v skutočnosti ide o rýchlosť, akou bežia dnešní šprintéri na Olympiáde. Vedci potvrdili, že život spred 20 000 rokov bol krutý, kto bol pomalý alebo chorľavý, neprežil.

 

zdroj: youtube

Pod ochranou Aborigénov

Podľa radarov sa pod objavenými 700 odtlačkami nachádza približne ešte ďalších osem vrstiev ztvrdnutého a skameneného blata. V ňom sa takmer s istotou nachádzajú ďalšie odtlačky. Objav je potrebné chrániť pred vplyvom vetra, piesku a dažďa, ktoré by ho mohli veľmi rýchlo znehodnotiť. V súčasnosti sa o objav stará aborigénska komunita, keďže stopy objavila členka ich kmeňa.

Kmeň plánuje vybudovať v blízkosti odtlačkov vzdelávacie centrá. Okrem vzdelávania sa kmeň sústredil aj na ochranu odtlačkov a budujú úkryty, kde ich uskladnia. Takto by chceli vzdať úctu svojím pravekým predchodcom.

zdroj

Nahlad: wikipedia

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre