Ostrov Spinalonga: Žiadny dovolenkový raj, ale kruté podmienky a smrť

1560

Keď hovoríme o ostrove, väčšine z nás sa vybaví obraz krásnych pláží, palmy a dovolenkový raj. Avšak existuje ostrov, ktorý nesie bremeno smutnej histórie a neľudských podmienok. Týmto miestom je ostrov Spinalonga. Čo sa tu odohralo?

Smutná história Spinalongy

Ostrov Spinalonga sa nachádza pri krétskom pobreží v Egejskom mori. Jeho história siaha až do obdobia Benátskej republiky, keď bol ostrov používaný na obranu pred pirátmi a nepriateľmi. Avšak, táto história sa zmenila v 20. storočí.

Zdroj: Tomáš Hanták

Malomocní zo Spinalongy

V 20. storočí sa Spinalonga stala miestom, kde boli izolovaní pacienti trpiaci malomocenstvom, strašnou infekčnou chorobou. Títo ľudia boli vyhostení zo svojich rodín a spoločnosti, a na Spinalonge na nich čakali ťažké časy. Nad bránou, ktorou vchádzali bol nápis: Vitajte v pekle. S vedomím, že sa z tohto miesta nevrátia živý ani mŕtvy opustili svoj život.

Zdroj: Tomáš Hanták

Neľudské podmienky a krutá smrť

Podmienky na Spinalonge boli neľudské. Pacienti trpeli nedostatkom hygieny, stravy a základnej zdravotnej starostlivosti. Malomocní žili oddelení od zvyšku sveta, často v izolácii a odsúdení na život v biede a utrpení. Mnohí z nich tu na ostrove aj zomreli. V tých časoch sa o chorobe vedelo málo. Malomocný tu dostávali opak toho, čo skutočne potrebovali aby sa vyliečili.

Zdroj: Tomáš Hanták

Spojenectvo obyvateľov ostrova

Najťažšie boli prvé roky ostrova. Ľudí čakali ulice plné bahna, ľudských výkalov a neznesiteľný zápach. Neskôr sa však spojili a bojovali za svoje práva. Neúnavne písali listy vláde a tá ich po dlhom čase vypočula.

Začali sa tu robiť svadby, rodiť deti a dokonca tu mali školu a zaviedla sa tu aj elektrina. To všetko však až po dlhých rokoch utrpenia. Často sa stávalo, že po príchode si radšej prvú noc vzal človek život, akoby tam mal žiť.

Poslední obyvatelia Spinalongy

Storočie izolácie na Spinalonge skončilo v roku 1957, keď bola choroba malomocenstva konečne porazená liekmi. Obyvatelia ostrova boli prepustení, a Spinalonga sa stala opusteným miestom. Ich príbeh zostáva dôkazom o ľudskej odolnosti a tragédii, ktorú prežívali. Ostrov dnes môžete navštíviť a zažiť tú tajomnú atomosféru, kde trpeli nevinný ľudia, na vlastnej koži.

Zdroj: Tomáš Hanták

Spinalonga, tento malý ostrov v Egejskom mori, nesie smutný príbeh malomocenstva a izolácie. Jeho históriu nesmieme zabudnúť, aby sme si pripomenuli, aké ťažké môže byť život pre tých, ktorí sú odsúdení na opustené miesta a neľudské podmienky.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre