5 neznámych príbehov slávnych osobností z minulosti, ktoré ste doteraz nepoznali

7733

V tomto článku odhalíme neznáme príbehy slávnych osobností z minulosti. Medzi nimi sú napríklad egyptská kráľovná Kleopatra, rímsky politik a generál Julius Caesar, argentínsky revolucionár Che Guevara, taliansky vedec Galileo Galilei a vládnúca arcivojvodkyňa Mária Terézia. Spoznajte tieto nezabudnuteľné a kontroverzné postavy z minulosti, ktoré zmenili svetovú históriu.

Matka Tereza

Matka Tereza, pôvodom albánska katolícka rehoľná sestra, sa stala jednou z najznámejších humanitárnych pracovníčok 20. storočia. Narodila sa v roku 1910 v Skopje (dnes Macedónsko), kde strávila väčšinu svojho detstva. Už v mladom veku prejavovala záujem o náboženstvo a pomoc druhým.

Po 17 rokoch života ako mníška a učiteľka sa Mária Tereza rozhodla zmeniť svoju cestu po tom, ako ju podľa vlastných slov Ježiš požiadal, aby pomáhala chudobným a chorým ľuďom. Vďaka tomu založila Misionárky lásky, ktoré prevádzkovali hospice pre chorých a chudobných. V roku 1979 získala Nobelovu cenu za mier a dnes je symbolom všetkého, čo je dobré.

Screenshot 20230418 2215252
Zdroj: YouTube

Julius Caesar – rímsky generál a politik

Julius Caesar bol rímsky generál a politik, ktorý vo svojom živote dosiahol mnoho úspechov. Bol rímskym diktátorom a jeho politické reformy zlepšili životy rímskych občanov.

Keď bol kedysi zajatý pirátmi a uväznený, požadovali od jeho ľudí 20 talentov striebra ako výkupné. Avšak on trval na tom, aby si piráti pýtali 50 talentov striebra. Napriek tomu, že si pôvodne pýtali menej, nakoniec prijali vyššiu sumu. Sľúbil im že si ich nájde a ukrižuje ich. Vysmiali ho, no po jeho oslobodení zhromaždil svoju flotilu, prenasledoval ich, vzal im peniaze späť a ukrižoval.

Low Angle Shot of the Augustus of Prima Porta Statue
Zdroj: Pexels

Che Guevara – argentínsky revolucionár a lekár

Tohto chlapíka možno poznáte z tričiek a pýtali ste sa kto to je? Che Guevara bol argentínsky revolucionár a lekár, ktorý hral kľúčovú úlohu v kubánskej revolúcii. Bol známy ako symbolom boja proti imperialismu a za sociálnu spravodlivosť. Jeho život bol naplnený mnohými dobrodružstvami a skončil sa, keď bol popravený v Bolívii v roku 1967 za svoje odvážne činy a vzburu.

Jeho meno vyvoláva v spoločnosti polarizáciu – jedni ho obdivujú ako inšpiratívneho predstaviteľa kontrakultúry, kým iní ho neznášajú ako neznesiteľný symbol tejto kultúry. Všetci však nemusia vedieť, že okrem toho, že bol hrdinským revolucionárom, bol aj bezcitným zabijakom, ktorý bez súdneho procesu popravil stovky ľudí na Kube. Tesne pred smrťou sa mu podarilo ponížiť svojho zbabelého kata a kričal: „Streľ ma, ty zbabelec! Zabiješ len človeka!“

Screenshot 20230418 2221563
Zdroj: YouTube

Galileo Galilei – taliansky astronóm a fyzik

Galileo Galilei bol taliansky astronóm a fyzik, ktorý bol jedným z najvýznamnejších vedcov v histórii. Jeho pozorovania pomohli rozvinúť modernú vedu a jeho prínos pre astronómiu a fyziku je nevyčísliteľný. Jeho život bol však poznačený konfliktom s cirkvou, ktorá ho obvinila z kacírstva.

Galileo bol katolík, hoci mal konflikty s cirkvou. V minulosti sa stal kňazom, ale jeho otec ho presvedčil, aby sa venoval medicíne. Jeho dcéry sa stali mníškami. Galileo kritizoval cirkev za potláčanie vedy a povedal, že Sväté písmo by malo ľudí naučiť, ako ísť do neba, a nie ako fungujú nebesia.

df44a739 8519 4093 90fb ba0edcee8e5e
Zdroj: Openverse

Kleopatra – egyptská kráľovná

Kleopatra bola egyptská kráľovná, ktorá vládla v 1. storočí pred Kr. Bola známa svojou krásou a schopnosťou v politických rokovaniach. Vykročila proti Rimanom a spájala sa s rímskymi generálmi, vrátane Caesara a Marka Antonia. Jej život bol naplnený tragédiou.

Kleopatrina rodinná situácia bola komplikovaná – jej otec dal popraviť jej staršiu sestru a jej brat-manžel ju vyhnal z domu, predtým ako sa utopil. Potom sa Kleopatra vydala za ďalšieho brata a rozhodla sa ho otráviť. Okrem toho popravila aj svoju sestru z dôvodu, ktorý nie je známy. Po tom, čo sa jej syn stal kráľom, Kleopatra pokračovala v spoluvládnutí, kým nezomrela po tom, čo sa jej syn stal obeťou politických intríg a ona spáchala samovraždu.

Screenshot 20230418 2225132
Zdroj: YouTube

Záver 

Mnohé z týchto osobností z minulosti zostávajú nedostatočne pochopené alebo ocenené. Ich príbehy sú často viacvrstvové a komplexné, čím poskytujú nový pohľad na to, ako formovali históriu a kultúru svojho času. Preto je dôležité hlbšie sa zaoberať nielen najslávnejšími udalosťami a osobnosťami minulosti, ale aj tými menej známymi, aby sme mohli lepšie pochopiť a oceňovať dedičstvo, ktoré nám zanechali.

Zdroj 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.